Uskonnollinen suuntauksesi, jahka sellainen löytyy?

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.

Uskontosi / elämänkatsomuksesi?

Luterilainen
45
25%
Muu kristitty
13
7%
Ateisti
57
31%
Agnostikko
34
19%
Pakana
17
9%
Joku muu, mikä?
17
9%
 
Ääniä yhteensä: 183

Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

^ Minä ymmärrän teidän molempien viestit ja seuraan niitä mielenkiinnolla.
Nothing is quite what it seems
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Kiitos vastauksesta, toivon, että joey jatkaisi keskustelua, eikä ottaisi asiaan sitä kantaa, että tämä olisi kinaa, jossa joku haluaisi olla vain oikeassa, ja kumota toisen väitteet - jos väitteet puolin tai toisin kumoutuvat, ne ovat olleet vääriä. Keskustelemalla pääsemme eteen päin - ehkä jopa kohti uutta todellisuuskäsitystä, jonka perään on kovasti näiden atomitutkimusten yhteydessä huudeltu.

Atomin ytimen voima on tämän päivän todennettua tiedettä, jolla on merkitys jokaisen ihmisen elämään - me ja koko meidän maailmamme koostuu atomeista. Olkoon mielipide tuosta voimasta vaikka se, että kyseessä on sattuma ilman tarkoitusta ja ilman henkeä, se joka tapausessa vaikuttaa ketjureaktiona eteen päin. Tällä kohdin olen miettinyt muiden tieteen alojen etenemistä eettiseltä kannalta.

Kun tiedetään atomin ytimen voima, ja mahdollinen vaikutus ketjureaktioon, niin voidaanko koskaan ennustaa tulevaisuuteen, että mikä vaikutus esimerkiksi geenimuunnellulla ruualla tulee olemaan ihmisiin?

Ydinfyysikot ovat huolissaan juuri tästä seikasta - elleivät muut tieteenalojen tutkijat perehdy tämän voiman eettiseen merkitykseen, he saattavat tehdä ratkaisevia virheitä ja johtopäätöksiä olettaessaan voivansa ennustaa laskennallisesti lopputuloksia.

Sattumana kyseinen voima on vielä pelottavampi kuin jos ajattelisimme sillä olevan jokin merkitys tai tarkoitus, ja toivon mukaan tuo merkitys ja tarkoitus olisi "hyvästä" lähteestä lähtöisin - silloin ehkä voisimme olla myös tieteen muiden alojen "hutiloinnin" suhteen turvallisemmalla mielellä.

Nämä ihmeet, joista edellä puhuin, olisivat merkki siitä, että kyseisen voiman alkuperä voisi olla "hyvä" ainakin näiltä osin. Onkohan kukaan yrittänyt kartoittaa "negatiivisia" ihmeitä - onkohan sellaisia olemassa?

Omasta mielestäni olisi juuri mielenkiintoista kartoittaa tuon voiman merkitystä, tarkoitusta ja lähdettä ilman torjuvaa tai uskonnollista painolastia.
Alethes doksa meta logu
combat18
Martin Beck
Viestit: 775
Liittynyt: To Helmi 14, 2008 12:07 am
Paikkakunta: Taistelu ei loppunut 1945 ??? se on vasta alkanut!

Viesti Kirjoittaja combat18 »

Vain henkisesti sairaat uskovat.
WARNING: THIS MEMBER CONTAINS NATIONALISM
If Multi-culturalism is the answer, It must have been one hell of a stupid question
http://patriootti.com/
Kuva
Avatar
Juliet Jones
Axel Foley
Viestit: 2475
Liittynyt: La Elo 23, 2008 10:40 pm
Paikkakunta: Little Stempington

Viesti Kirjoittaja Juliet Jones »

Uskonnollisuus ja hengellisyys eivät ole minulle sama asia, vaikka ne tunnutaankin usein yhtenäistettävän.

Kai minullakin joku uskonto on, jos ajattelen sitä ainoaa asiaa, joka on minussa kulkenut tietoisuuteni alkupäivistä asti. Sitä ei ole muuttanut mikään uskonto, johon olen saanut perehtyä tai jota olen tunnustanut, ei yksikään ihminen jonka uskonnolle ja ajatuksille olen ollut avoin.

Jumalallani ei oikeastaan ole nimeä, ei kirkkoakaan, mutta joskus tunnen jonkin todella hyvän voiman, sisälläni ja ympärilläni. Silloin kun tapahtuu jotakin hyvää, tai kun ympärillä on rauhallista. Kaikkein lähimpänä tunnen jumalan olevan silloin, kun olen luonnossa.
Avatar
PinkCatz
Harjunpää
Viestit: 338
Liittynyt: To Maalis 27, 2008 8:58 pm
Paikkakunta: Desperation

Viesti Kirjoittaja PinkCatz »

I want to believe...I do... :)
"Tits are for fucking, not for breastfeeding" -Rose West-
Sterling
Hetty Wainthropp
Viestit: 461
Liittynyt: Su Syys 28, 2008 8:25 pm
Paikkakunta: Vaihtelee

Viesti Kirjoittaja Sterling »

Olen ateisti. Siteeraan vähän Pelle Miljoonaa: Minä en usko mitään, mitä en näe omilla silmilläin :)
Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan.
bluerein

Viesti Kirjoittaja bluerein »

:o
Viimeksi muokannut bluerein, Ti Marras 04, 2008 8:16 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
bluerein

Viesti Kirjoittaja bluerein »

Jeesus sanoi Tuomakselle, joka oli epäuskoinen,: Sentähden että minut näit, sinä uskot, Autuaat ne jotka eivät näe ja kuitenkin uskovat "Joh.20: 29
"Niin Autuaat ovat ne jotka kuulevat Jumalan sanan, ja sitä noudattavat" luuk.11:28
bluerein

Viesti Kirjoittaja bluerein »

*poistettu chattia*tm
Viimeksi muokannut bluerein, La Marras 01, 2008 3:09 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
bluerein

Viesti Kirjoittaja bluerein »

:o
Viimeksi muokannut bluerein, Ti Marras 04, 2008 8:18 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Viesti Kirjoittaja Clyde »

Sterling kirjoitti:Olen ateisti. Siteeraan vähän Pelle Miljoonaa: Minä en usko mitään, mitä en näe omilla silmilläin :)
.. mä en usko mitään ennen kuin näen omilla silmilläin ;)
Sori oli pakko.
Ja käsittääkseni bluereinin tsätit voisi kuulua sinne omalle palstalle eikä tänne.
Nanika ga tooku matteiru to
bluerein

Viesti Kirjoittaja bluerein »

:o
Viimeksi muokannut bluerein, Ti Marras 04, 2008 8:19 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
bluerein

Viesti Kirjoittaja bluerein »

:o
Viimeksi muokannut bluerein, Ti Marras 04, 2008 8:23 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Viesti Kirjoittaja Clyde »

bluerein kirjoitti:clyde, mikä sinä olet määräämään, kun et ole valvoja kerran, jokaisella on oikeus tuoda mielipiteensä. :shock:
On toki, mutta jokainen on tähän asti osannut kai tuoda sen selville yhdessä postauksessa. Tämä on gallup, ei keskustelu-osio. Siirry ennemmin sinne uskontoihin :)
Tämä siis tietenkin vain oma mielipiteeni, enhän ole valvoja ;)
Nanika ga tooku matteiru to
Ingrid
Harjunpää
Viestit: 334
Liittynyt: To Loka 16, 2008 10:57 pm

Viesti Kirjoittaja Ingrid »

Kuulun luterilaiseen kirkkoon, mutta olen tuollainen "muu kristitty", sen tarkemmin erittelemättä 8)
Vastaa Viestiin