Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Amy
Rico Tubbs
Viestit: 1285
Liittynyt: Ma Touko 17, 2010 8:40 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Amy »

Criminal Minds kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 11:17 am Nää oli, ainakin osa, urheilevia nuoria. Veikkaampa, ettei aamuyöhön ulkona riekkuminen ollut ihan normia. Riippuu toki tavoitteesta ja tasosta.

Eipä ainakaan ite olis kehdannu rymistellä toisten kotiin kolistelemaan aamuyöstä, mutta ajat on kai erit ja kasvatus.
Kyllä urheilevatkin nuoret pitää hauskaa, etenkin loma-aikana kun ei ole koulua eikä treenejäkään. Ja vaikka kaikki kaverit ei öisin tule toisten koteihin, niin keskenään seurustelevat nuoret kyllä tulevat siinä vaiheessa kun ovat ruvenneet öitä viettämään yhdessä.
Lamminsuo
Nikke Knatterton
Viestit: 189
Liittynyt: Su Elo 21, 2016 12:25 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Lamminsuo »

Pelastuslaitos on ilmeisen lähellä jos häkesoitosta menee yhdeksän minuuttia kun ensimmäiset 2 yksikköä on paikalla ja loput yksiköt 14 minuutin sisällä? 🤔
Makunsamenettäjä
Armas Tammelin
Viestit: 77
Liittynyt: Ti Marras 21, 2017 8:12 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Makunsamenettäjä »

Täysin samaa mieltä Amyn kanssa. Minua hämmästyttää, miten monen keskustelijan mielestä nuorilla olisi pitänyt olla jokin erityinen syy tavata kavereitaan, mennä yökylään tai ylipäänsä olla liikkeellä vielä aamuyöstä. Mikään muu kuin auton päätyminen jokeen ei ole minun näkökulmastani tässä keississä poikkeavaa. Todettakoon vielä sekin, että omassa nuoruudessani ne vähänkään tavoitteellisemmin urheilevat nuoret, joiden viikonloput kuluivat muuten treeneissä, peleissä ja kisoissa, juhlivat kaikkein villeimmin, kun heille tarjoutui kerrankin siihen tilaisuus.
Avatar
LiamNeeson
Theo Kojak
Viestit: 1194
Liittynyt: Su Joulu 10, 2023 11:19 am
Paikkakunta: Sattumakunta

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja LiamNeeson »

Nurmijärven pelastusasema 11 min, Klaukkalan terveysasema 6 min. Jälkimmäisessä tuskin päivystystä yöllä. Toki lennostakin
on lanssi voinut tulla.
☆Yksi kerta on sattumaa, toinen kerta on yhteensattumaa, ja kolmas kerta on järjestelmällistä toimintaa♤
iman
Susikoski
Viestit: 45
Liittynyt: Ke Kesä 21, 2023 9:06 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja iman »

Lamminsuo kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 11:45 am Pelastuslaitos on ilmeisen lähellä jos häkesoitosta menee yhdeksän minuuttia kun ensimmäiset 2 yksikköä on paikalla ja loput yksiköt 14 minuutin sisällä? 🤔
"Ensimmäinen pelastuslaitoksen yksikkö Klaukkalan paloasemalta ennätti turmapaikalle kello 3.59. Muutama minuutti tämän jälkeen paikalle hälytettiin sukellusyksikkö Vantaalta.

Kaikkiaan onnettomuuspaikalle saapui kuusi pelastuslaitoksen yksikköä, ja tehtävälle osallistui yhteensä 19 pelastajaa."

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010946796.html

Tuohan oli alkupään uutisoinneissa muistaakseni ensin merkitty pieneksi tieliikenneonnettomuudeksi ja myöhemmin vasta nostettiin keskisuureksi.
LeaSommer
Jack Bauer
Viestit: 922
Liittynyt: Pe Syys 07, 2012 8:26 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja LeaSommer »

Makunsamenettäjä kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 11:53 am Täysin samaa mieltä Amyn kanssa. Minua hämmästyttää, miten monen keskustelijan mielestä nuorilla olisi pitänyt olla jokin erityinen syy tavata kavereitaan, mennä yökylään tai ylipäänsä olla liikkeellä vielä aamuyöstä. Mikään muu kuin auton päätyminen jokeen ei ole minun näkökulmastani tässä keississä poikkeavaa.
Juuri näin. Ja myöskään aikataulussa ei mielestäni ole mitään ihmeteltävää ja kysyttävää, miksi hätäkeskukseen soittaja meni paikalle "vasta 3.45-3.50".

Kuvitteellinen skenaario:
1.30 Joku tapaa nuoret jossain
1.55 Yksi naispuolinen uhri viestittää viimeistä kertaa kuvitteelliselle poikaystävälleen, että käyvät vielä porukalla mäkkärissä ja hän tulee sen jälkeen poika kaverille. Samassa yhteydessä voidaan käyttää vaikka termiä "tulen tunnin sisälle"
1.45-2.45 poikaystävä nukahtaa / pelaa /katsoo tv:tä. Muttei välttämättä aikavälillä 1.45-2.20 katso snäppikarttaa.
2.20 poikaystävä tsekkaa snäppikarttaa, missä tyttöystävä tulossa. Hoksaa paikanuksen Tulvatiellä. Ehkä laittaa viestiä. Viestiä ei avata. Olettaa porukan olevan pissalla/röökillä/jotain muuta tekemässä ja puhelin autossa.
2.45 Poikaystävä laittaa uudelleen viestiä, ehkä soittaa. Ei vastausta. Tässäkään vaiheessa ei huolta, koska ei nyt ensimmäisenä tule mieleen ajatus autosta joessa.
2.45-3.00 Yrittää tavoitella tyttöystävää uudelleen ja yrittää soittaa tai laittaa myös viestiä heille, jotka oli autossa ja joiden yhteystiedot hänellä on.
3.00 Poikaystävä alkaa hieman huolestua. Miettii ehkä pahimpana skenaariona, että auto jäänyt jumiin tai ajettu hankeen ja sitä sieltä yritetään pukata pois. Lievempänä skenaariona miettii, että että porukka on tupakalla / pissalla / nähnyt ulkona jotain mielenkiintoista.
3.10 Poikaystävä ei saa edelleenkään yhteyttä, joten herättää vanhempansa ja toinen lähtee kuskiksi. Matkaan lähdetään 3.15 jos asutaan kauempana ja 3.40 jos asutaan hoodeilla. Sillalla ollaan 3.45.
Inanna
Javier Pena
Viestit: 1702
Liittynyt: Ma Heinä 24, 2017 5:38 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Inanna »

Tapahtuma ajankohta ja -paikka huomioiden eihän siellä kukaan ollut. Ja vaikka olisi ollutkin, satunnainen saapastelija ei olisi koko autokuntaa saanut pelastettua yksin, vaikka kuinka olisi paikalle osunut. Hänen olisi pitänyt sukeltaa jäiseen jokeen kovassa pakkasessa ja avata ovet ja irrottaa kaikkien turvavyöt. Ihminen voi olla hengittämättä maksimissaan 2 minuuttia.

Vaikka pelastusryhmä olisi ollut sillalla, heilläkin olisi ollut kiire.

Auto löytyi, koska autossa olleen tytön poikaystävä asian havaitsi snäpissä. Siis vastaamattomuuden ja viimeisen sijainnin. Ilman tätä auto olisi painunut pinnan alle ja sitä edelleen etsittäisiin.
Dorkmaister
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 118
Liittynyt: Pe Touko 31, 2024 7:07 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Dorkmaister »

LeaSommer kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 12:20 pm

Juuri näin. Ja myöskään aikataulussa ei mielestäni ole mitään ihmeteltävää ja kysyttävää, miksi hätäkeskukseen soittaja meni paikalle "vasta 3.45-3.50".

Kuvitteellinen skenaario:

Tämä kuulostaisi ihan järkevältä skennaariolta, kun esim peilaa omaan nuoruuteen, missä harrastettiin tätä läpi yön kruisailua ties missä.
Sillon toki kännykässä ei ollut snäppejä millä meidät olisi löydetty.

Mutta tosiaan tälläkään ei ole mitään olennaista arvoa onnettomuuden ratkaisuun, ellei joku nyt keksi että sitä poikaystävää epäillään auton tiputtamisesta sinne jokeen.

Ja oikeasti ihmiset: Lukekaa koko ketju, koska aina joku uusi aloittaa ihan turhaan samat paskat spekulaatiot mitkä on jo käyty läpi 100 sivua aiemmin.
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1184
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

Alkupuolen uutisoinnissa kerrottiin että Uhrien pelastamiseksi ei voitu tehdä ENÄÄ mitään, eli kun pintapelastajat on kaksi ekaa uhria saanu autosta ulos, heidät on todettu jo kuolleeksi heti. Samoin puoli tuntia myöhemmin sukeltajien irroittamat kaksi etupenkkiläistä.
Ei kuolleita aleta elvyttämään, ja sen kuolemisen varmasti ammattilainen näkee ja toteaa, kun siitä on mennyt aikaa.
Inanna
Javier Pena
Viestit: 1702
Liittynyt: Ma Heinä 24, 2017 5:38 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Inanna »

lammas1 kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 12:30 pm Alkupuolen uutisoinnissa kerrottiin että Uhrien pelastamiseksi ei voitu tehdä ENÄÄ mitään,"
Tämä juuri. Vaikka siinä sillalla olisi seissyt joku hänellä olisi ollut pari minuuttia aikaa pelastaa nämä 4 nuorta. Sukeltaa ja saada kaikki ovet auki, pois turvavöistä ja maan pinnalle, soittaa samalla hätäkeskukseen.
Koljattii
Theo Kojak
Viestit: 1107
Liittynyt: Su Elo 18, 2024 6:03 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Koljattii »

Auto löytyi, koska autossa olleen tytön poikaystävä asian havaitsi snäpissä. Siis vastaamattomuuden ja viimeisen sijainnin. Ilman tätä auto olisi painunut pinnan alle ja sitä edelleen etsittäisiin.
Kyllä tuo auto on jo ollut pohjassa, ei se siitä enää mihinkään olisi kadonnut. Auto täyttyy vedellä ja uppoaa muutamassa minuutissa vaikkei mitään isoja reikiä olisikaan avoinna.

Lainaus korjattu
-NILS-
Alien Alien
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2023 4:09 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Alien Alien »

Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 1:11 am
Alien Alien kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 1:05 am
Olennaista on, että he ovat menehtyneet sairaalaan, ei tapahtumapaikalle.
Anteeksi, mutta...?
Mikä tuosta tekee "olennaista"? Tarkoititko "virallista", vai enkö vain nyt ymmärtänyt?
Siis tarkoitin sitä, että elvytystä on jatkettu sairaalaan asti, jossa heidät on todettu kuolleiksi.

Jos olisi todettu menehtyneiksi paikanpäällä, eikä elvytystoimia, olisi se kirjattu, että menehtyneet kohteessa eli paikanpäällä.

Vrt. uutisointi eilen mönkijäturmassa menehtynyt henkilö.

Koska asialla ei merkitystä kokonaisuuden kannalta, ei ole tarvetta nostaa enää esille ko. yksityiskohtaa, riittää ilmaisu, että ovat menehtyneet eli heidän pelastamiseksi ollut enää mitään tehtävissä. Ilmaisu riittää kattamaan toimet niin paikanpäällä kuin myöhemmät toimet.

Asialla ei ole muuta merkitystä, kuin että ei tarvitse käydä spekulaatiota onko nuoria yritetty auttaa ja huomioitu kylmään hukkumisen suurempi aikaikkuna. Eikä kenenkään tarvitse pohtia, että onkohan elvytystoimet lopetettu liian aikaisin, koska ns. ihmepelastumisia kylmässä on olemassa. Radio uutisoinnin mukaan heidät on todettu menehtyneiksi sairaalassa, ei paikanpäällä, eli heitä on elvytetty sairaalahoitoon asti, jossa ei ole kyetty auttavaa hoitoa antaa yrityksestä huolimatta.
Alien Alien
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2023 4:09 am

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja Alien Alien »

lammas1 kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 12:30 pm Alkupuolen uutisoinnissa kerrottiin että Uhrien pelastamiseksi ei voitu tehdä ENÄÄ mitään, eli kun pintapelastajat on kaksi ekaa uhria saanu autosta ulos, heidät on todettu jo kuolleeksi heti. Samoin puoli tuntia myöhemmin sukeltajien irroittamat kaksi etupenkkiläistä.
Ei kuolleita aleta elvyttämään, ja sen kuolemisen varmasti ammattilainen näkee ja toteaa, kun siitä on mennyt aikaa.
Ensimmäiset radiouutisoinnit sisälsivät lisätiedon, että kaikki nuoret todettiin sairaalassa menehtyneiksi. Myöhemissä siitä ei enää ole ollut mainintaa, sillä se ole ollut olennaista enää siinä vaiheessa kokonaisuuden kannalta.
lonesjucca
Javier Pena
Viestit: 1822
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja lonesjucca »

LeaSommer kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 12:20 pm Juuri näin. Ja myöskään aikataulussa ei mielestäni ole mitään ihmeteltävää ja kysyttävää, miksi hätäkeskukseen soittaja meni paikalle "vasta 3.45-3.50".

Kuvitteellinen skenaario:
1.30 Joku tapaa nuoret jossain
1.55 Yksi naispuolinen uhri viestittää viimeistä kertaa kuvitteelliselle poikaystävälleen, että käyvät vielä porukalla mäkkärissä ja hän tulee sen jälkeen poika kaverille. Samassa yhteydessä voidaan käyttää vaikka termiä "tulen tunnin sisälle"
1.45-2.45 poikaystävä nukahtaa / pelaa /katsoo tv:tä. Muttei välttämättä aikavälillä 1.45-2.20 katso snäppikarttaa.
2.20 poikaystävä tsekkaa snäppikarttaa, missä tyttöystävä tulossa. Hoksaa paikanuksen Tulvatiellä. Ehkä laittaa viestiä. Viestiä ei avata. Olettaa porukan olevan pissalla/röökillä/jotain muuta tekemässä ja puhelin autossa.
2.45 Poikaystävä laittaa uudelleen viestiä, ehkä soittaa. Ei vastausta. Tässäkään vaiheessa ei huolta, koska ei nyt ensimmäisenä tule mieleen ajatus autosta joessa.
2.45-3.00 Yrittää tavoitella tyttöystävää uudelleen ja yrittää soittaa tai laittaa myös viestiä heille, jotka oli autossa ja joiden yhteystiedot hänellä on.
3.00 Poikaystävä alkaa hieman huolestua. Miettii ehkä pahimpana skenaariona, että auto jäänyt jumiin tai ajettu hankeen ja sitä sieltä yritetään pukata pois. Lievempänä skenaariona miettii, että että porukka on tupakalla / pissalla / nähnyt ulkona jotain mielenkiintoista.
3.10 Poikaystävä ei saa edelleenkään yhteyttä, joten herättää vanhempansa ja toinen lähtee kuskiksi. Matkaan lähdetään 3.15 jos asutaan kauempana ja 3.40 jos asutaan hoodeilla. Sillalla ollaan 3.45.
Onko teillä useinkin tapana pyytää kavereita kylään ja sitten käydä nukkumaan? Tämä ihmetyttää eniten. Ja sitten herätä tunnin päästä ihan ilman mitään ihmettelemään, että missä se kaveri nyt on, kun ei ole tullut?

Ei loogista, ei mulla muuta.
lonesjucca
Javier Pena
Viestit: 1822
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm

Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli

Viesti Kirjoittaja lonesjucca »

Alien Alien kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 2:37 pm Ei kuolleita aleta elvyttämään, ja sen kuolemisen varmasti ammattilainen näkee ja toteaa, kun siitä on mennyt aikaa.
Ensimmäiset radiouutisoinnit sisälsivät lisätiedon, että kaikki nuoret todettiin sairaalassa menehtyneiksi. Myöhemissä siitä ei enää ole ollut mainintaa, sillä se ole ollut olennaista enää siinä vaiheessa kokonaisuuden kannalta.
[/quote]

Täällä päädyttiin sellaiseen johtopäätökseen, että kuolleen voi todeta vain lääkäri. Vain ja ainoastaan lääkäri. Ei eläinlääkäri, ei poliisi, ei tuomari, ei tienauraaja, ei rekkakuski, ei sairaanhoitaja.

Vain ja ainoastaan lääkäri. Jos mukana ei ole ollut lääkäriä toteamassa kuollutta niin kai niitä kuolleita on ensin yritetty sitten elvyttää takaisin henkiin.
Vastaa Viestiin