Kyl mää ihmettele ni kauhiast jos PK:n puolisoa ei ole jututettu täst veitsiasiastPieni liekki kirjoitti: La Kesä 10, 2017 6:55 am Todistaja PK:n kertomus Vaasan hovioikeudessa 2015 ulkopuolisen tekijän tunnustuksesta
113. Fysioterapiapalveluja Ulvilassa tarjonnut PK on kertonut hovioikeudessa, että hänen pitkäaikainen potilaansa oli hoitokerralla 16.1.2007 tunnustanut tehneensä ”hirveän teon”, jonka vuoksi hänet ”täytyisi panna linnaan”. Potilas oli jo syys-lokakuussa 2006 kertonut heräilevänsä keskellä yötä kello 02.00–03.00 saaden päähänsä käskyjä tästä ”hirveästä teosta”. Potilaalla oli ollut vuoden 2007 tammikuusta lukien yhteensä 15 hoitokertaa, joista jokaisella hän oli kertonut lisää yksityiskohtia asiasta, kuten käyttämistään pakoreiteistä ja siitä, kuinka hän oli päässyt nousemaan puutarhatuolilta rikotusta ikkunasta sisään hansikkaat kädessään. Potilas oli kauhistellut tekoaan muttei ollut kertonut siitä tai käyttämistään tekovälineistä tarkempia yksityiskohtia. Pitkään työttömänä ollut potilas oli työskennellyt samassa työpaikassa kuin Jukka Lahti, ja hän oli ollut katkera hänet irtisanoneelle henkilölle. Näiden kertomusten perusteella PK oli päätellyt, että potilas oli surmannut Jukka Lahden.
114. PK on antanut potilaastaan seuraavat tuntomerkit: 183–185 senttimetriä pitkä, hoikahko mieshenkilö ja liikunnallinen. Potilaalla oli ollut psyykkisiä ongelmia.
115. PK on ilmoittanut tunnistavansa hätäkeskuspuhelutallenteelta sanotun potilaansa äänen. PK:n naurahdettua 30.10.2006 potilaansa kasvattamalle parralle oli tämä saanut silmittömän aggressiivisen raivokohtauksen, jolloin potilas oli ollut tulossa PK:n päälle. Tässä yhteydessä potilas oli tuottanut vastaavia ähkäisyksi luonnehdittavissa olevia ääniä kuin tallenteelta on kuultavissa. Potilaalla ei ollut ollut partaa enää 16.1.2007, jolloin hoitoja oli jatkettu. Alun perin PK oli kiinnittänyt huomiota näihin ääniin katsoessaan kesäkuussa 2014 Ulvilan surmasta kertovaa dokumenttielokuvaa, jossa oli esitetty osia hätäkeskuspuhelutallenteesta. Elokuvan ohjaaja oli antanut tämän jälkeen PK:lle mahdollisuuden tallenteen kuuntelemiseen kokonaisuudessaan. PK oli kuulunut niin sanottuun ”tiimiin”, johon oli kuulunut elokuvan ohjaajan lisäksi kaksi muuta jäsentä ja jossa oli keskusteltu muun muassa siitä, miksi poliisi ei ollut uskonut PK:ta esitutkinnassa.
116. PK oli kuulusteluissa syyskuussa 2007 puhunut Santaojalle potilaastaan ja tämän parrasta sekä PK:lle kerrotuista pakoreiteistä, mitä asioita ei ollut kuitenkaan tutkittu. PK oli kuullut toiselta potilaaltaan, että Pääskyntien naapurustossa lähellä surmapaikkaa oli pari viikkoa ennen Jukka Lahden surmaamista nähty kahdessa talossa kulkevan aamuyöllä viiden aikaan täyspartainen mies, joka oli soittanut ovikelloa ja kysynyt, oliko kukaan talon väestä töissä Outokummulla. Hovioikeus toteaa, että PK:n mukaan taloissa kiertänyt henkilö oli tällä viitannut Jukka Lahden työpaikkaan.
117. PK:n mukaan Santaoja oli kertonut hänelle, että poliisi oli ottanut tapahtumapaikan lähistöltä talteen sorkkaraudan ja että PK:n potilaaseen kohdistettu tutkinta olisi päätetty tämän Santaojaan puolisoineen kohdistamien uhkausten vuoksi. Santaoja on hovioikeudessa kiistänyt kummankin tiedon paikkansapitävyyden.
118. PK on tunnistanut hovioikeuden pääkäsittelyssä käsillä olleen fileerausveitsen omasta taloudestaan kadonneeksi. Veitsen terän kärki oli katkennut hänen nostettuaan sillä puuhellan levyä. Veitsen kahvaan oli tullut yksi sulamisjälki, kun veitsi oli ollut lappeellaan kuumalla paistinpannulla. PK oli teroittanut veistä puikkoviilalla. PK:n puoliso oli ottanut veitsen käytettäväksi remonttitöissään. Veistä oli säilytetty työkalulaatikossa avoimessa autokatoksessa, josta se oli kadonnut touko-kesäkuun vaihteessa 2006 potilaan käydessä PK:n asunnolla. Havaittuaan lehtikuvista, että Jukka Lahden surmaan liittynyt veitsi oli ollut samanlainen, PK oli ilmoittanut asiasta poliisille jo vuonna 2007. Tästä ei ollut tehty merkintöjä hänen kuulustelustaan laadittuun pöytäkirjaan. PK:ta 21.9.2007 kuulustelleen Santaojan mukaan PK ei ollut kertomallaan tavalla ottanut asiaa esille vielä vuonna 2007.
119. Poliisi on kuulustellut PK:ta asiassa ensimmäisen kerran 21.9.2007. Kirjallisena todisteena nro 141 esitetystä PK:n poliisille lähettämästä sähköpostiviestistä 20.7.2007 ilmenee, että hän on ollut yhteydessä poliisiin viimeistään kesällä 2007.
120. Kirjallisena todisteena nro 142 esitetystä poliisin teknisen rikostutkinnan pöytäkirjasta 2400/R/338/03/TEK käy ilmi, että PK on keväällä 2005 ja kesällä 2013 ilmoittanut poliisille, että hänen sukulaisensa oli tunnustanut hänelle syyllistyneensä henkirikokseen eräässä kadonnutta henkilöä koskevassa toisessa tapauksessa. Hovioikeus toteaa, ettei kyseistä henkirikosta ole syyttäjien ilmoituksen mukaan selvitetty.
"Koiviston huppumies"
Re: "Koiviston huppumies"
"Santaojan mukaan pahinta johdattelua on se, kun uskotellaan kuulusteltavalle asioita, jotka ovat vailla todenperäisyyttä"
-
StephenHawking
- Nikke Knatterton
- Viestit: 180
- Liittynyt: Pe Tammi 03, 2025 2:30 pm
Re: "Koiviston huppumies"
Jos surma-ase eli verinen astalo, josta saisi eristettyä Jukan DNA:ta löytyisi. Sekä surmassa käytetyt vaatteet ja hanskat. Samaa mieltä, että muuten vain tunnustus, kuitujen takuuvarma lähde tai uusi yllätyssilminnäkijä voi tarjota lopullisen ratkaisun.Miss Holmes #1 kirjoitti: Su Helmi 23, 2025 3:05 pm Minusta veitsi ei ole avain murhaan.
Se on tallessa ja sille on löytynyt jo monta entistä omistajaa:
rouva Koivisto, Mikkihirmu
Ja monta ’haltijaa’:
Huppis, Porin poliisi, KRP
••••
Edes kengät ei enää ole ratkaisevat, koska niitä tuskin enää löytyy keneltäkään täällä tai poliisissa epäillyltä.
••••
Ruskeiden kuitujen lähde.
Voisi olla osa ratkaisua, jos niiden alkuperä pystyttäisiin kuitunäyte-pankin avulla selvittämään.
Selviäisi oliko se tuo matto ulkoa, Jukan kylpytakki, jokin huppuasu.
••••
Häkenauha saattaa olla avuksi.
Luotan nykytekniikkaan ja äänien tunnistukseen. Etenkin ihmisäänien tunnistukseen.
Häke saattaa olla ratkaiseva todiste.
••••
Tekijän tunnustus.
Ainoa, jolla tapaus saataisiin vihdoin lopulliseen päätökseen ja tekijä tuomiolle.
Tunnustajan pitäisi kuitenkin pystyä kertomaan tapahtumat niin yksityiskohtaisesti, ettei mitään epäilyä jäisi.
•••••
Muut mahdolliset jäljellä olevat todisteet.
Annelin t-paita
Halot
Ovi
Jukan vaatteet
Onko muuta jäljellä?
Vaikea kuvitella, että noista pystyisi enää mitään uutta repimään irti.
- Pieni liekki
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11883
- Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am
Re: "Koiviston huppumies"
Olen samaa mieltä kanssasi. Kuuntelin äsken kertauksen vuoksi PK:n sanomiset oikeudessa. Siellä on itse asiassa monta kohtaa, joista olisi helposti tarkistettavissa todistajalausunnon sisältämiä asioita toisilta henkilöiltä. PK puhuu minusta vakuuttavanoloisesti. Aikaa on kuitenkin tietyistä asioista kulunut sen verran pitkään, että jäin miettimään, voisiko ihminen jopa sekoittaa kahden asiakkaansa nimet keskenään.Bullit kirjoitti: Su Helmi 23, 2025 9:14 pm ...
Kyl mää ihmettele ni kauhiast jos PK:n puolisoa ei ole jututettu täst veitsiasiast![]()
Mielenkiintoinen oli PK:n kertoma parta-asia asiakkaastaan, vaikka se jäi hieman epäselväksi, kun oikeudessa hätiköitiin tämä kohta vauhdilla läpi eikä keskitytty kuuntelemaan todistajan vastausta loppuun saakka.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: "Koiviston huppumies"
Aika epätoivoiselta tuntuu tuon astalon löytyminen.
Veikkaan, että se on ikuisesti kadonnut. Oli se sitten kenen tahansa.
Sehän on se ”savuavin ase”, joten olisi ollut järjetöntä säilyttää sitä.
••••
Silminnäkijöitä on tasan kaksi. Tuskin niitä pimeästä yöstä enää lähes 20 vuoden jälkeen putkahtaa, ellei Jukka herää henkiin.
••••
Oliko PKn puolisoa enää tuolloin edes olemassa?
Veikkaan, että se on ikuisesti kadonnut. Oli se sitten kenen tahansa.
Sehän on se ”savuavin ase”, joten olisi ollut järjetöntä säilyttää sitä.
••••
Silminnäkijöitä on tasan kaksi. Tuskin niitä pimeästä yöstä enää lähes 20 vuoden jälkeen putkahtaa, ellei Jukka herää henkiin.
••••
Oliko PKn puolisoa enää tuolloin edes olemassa?
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Re: "Koiviston huppumies"
ETPK:sta on sensuroitu valtaosa kuulusteluista.
- Liitteet
-
- Koiv.hupp.1.JPG (73.41 KiB) Katsottu 3226 kertaa
-
- koiv.hupp.2.JPG (125 KiB) Katsottu 3226 kertaa
-
- koiv.hupp.3.JPG (124.68 KiB) Katsottu 3226 kertaa
Re: "Koiviston huppumies"
2007 kuulustelut on sensuroitu täysin.
- Liitteet
-
- koiv.hupp.4.JPG (109.14 KiB) Katsottu 3226 kertaa
- Päämiäs
- Martin Beck
- Viestit: 816
- Liittynyt: Su Huhti 13, 2014 3:25 pm
- Paikkakunta: Ei voi virkavaltaa muuten opettaa kuin viedä saunan taakse ja lopettaa
- Viesti:
Re: "Koiviston huppumies"
Kansilehdet pitäisi laittaa yksityisviesteihin. YP voisi vähän sensuroida.
Ammattifyssari Koiviston ei ole todistettu valehdelleen mistään. Muistimme tiedetysti erehtyväinen. Eri poripoliisit sekoittuvat helposti - tuplallakin.
Koivisto oli tervejärkinen sote-yrittäjä ja harrastajakirjailija eikä mikään höppänä kuten tupla leimaa. Hän vilpittömästi uskoi kuulemansa jutut.
Mutta välttämättä kaikki tulkintansa eivät olleet tosia. Eloonjäänyt miehensä ja aikuislapset ei tiennyt vaimon kirjajutuista.
Rikollisperheen pikkuKulli Kalmalan epätoivoinen yritys syyttää Koivistoa väärästä valasta, osoittaa Koiviston todistukset vahvoiksi. Syyte olisi hylätty, koska tahallisuudesta ei todisteita.
Pirjoa ei pidä nimittää "terapeutiksi" (pahamaineisia osiossamme), vaikka käytännössä monelle muullekin näköjään sellaisenakin toiminut.
Patologinen valehtelija, väärentäjä Sontaoja väittää, ettei ollut kuullut mitään jutuista, mikä on paras todiste Koiviston oikeassa olosta. Valasyytteeseen kuuluu virkarikollinen Sontis, sillä Koivistolla ei ole mitään motiivia valehdella. Parran nimitykset ei mitenkään oleellisia.
Veitsen tunnistus ei ole varma, koska katkenneita sulaneita filettejä on Ulvilassakin kymmeniä.
Johtuiko avioero murhasyyllisyydestä, välillisesti?
Karvat voi olla myös lemmikeistä, minkä voi tutkia rotuun. Ulkoiluttaja TN ja AV molemmat koiramiehiä. Sontis tuntuu kissapojalta.
Ammattifyssari Koiviston ei ole todistettu valehdelleen mistään. Muistimme tiedetysti erehtyväinen. Eri poripoliisit sekoittuvat helposti - tuplallakin.
Koivisto oli tervejärkinen sote-yrittäjä ja harrastajakirjailija eikä mikään höppänä kuten tupla leimaa. Hän vilpittömästi uskoi kuulemansa jutut.
Mutta välttämättä kaikki tulkintansa eivät olleet tosia. Eloonjäänyt miehensä ja aikuislapset ei tiennyt vaimon kirjajutuista.
Rikollisperheen pikkuKulli Kalmalan epätoivoinen yritys syyttää Koivistoa väärästä valasta, osoittaa Koiviston todistukset vahvoiksi. Syyte olisi hylätty, koska tahallisuudesta ei todisteita.
Pirjoa ei pidä nimittää "terapeutiksi" (pahamaineisia osiossamme), vaikka käytännössä monelle muullekin näköjään sellaisenakin toiminut.
Patologinen valehtelija, väärentäjä Sontaoja väittää, ettei ollut kuullut mitään jutuista, mikä on paras todiste Koiviston oikeassa olosta. Valasyytteeseen kuuluu virkarikollinen Sontis, sillä Koivistolla ei ole mitään motiivia valehdella. Parran nimitykset ei mitenkään oleellisia.
Veitsen tunnistus ei ole varma, koska katkenneita sulaneita filettejä on Ulvilassakin kymmeniä.
Johtuiko avioero murhasyyllisyydestä, välillisesti?
Karvat voi olla myös lemmikeistä, minkä voi tutkia rotuun. Ulkoiluttaja TN ja AV molemmat koiramiehiä. Sontis tuntuu kissapojalta.
Kuolemannaakka kirjoitti: Ti Helmi 25, 2025 3:10 pm 30a.6 oikean käden kynsinäytteestä taltioitu hius/karva (lausunto 21.12.2006 = Ei saatu dna:ta)
Lisäksi myös rikotun ikkunan reunasta löytyi visuaalisesti verinen karva, josta ei myöskään saatu dna:ta ja tarkemmat tutkinnat esti se, että labra hävitti näytteen,
PERU_Viimeinen_virhe_turha_F35romut_HX-maanpetos=35mrd_ikivelkaorjuutemme._-Kaikki_blogistit_tietää_Auer_syytön
anneliauerkirjoittaa.blogspot.fi
seppo-isotalo
RadioRockKorporaatio-tenttaus._Suomiareena_pätkä:
youtube.com/watch?v=FH9CGJFLoMk
Syyttömien_KKOikeusmurhat_valeraiskauksista
areena.yle.fi/1-3719531
2298417
2104198
mtv.fi/katso/20618268
Syytön_taksikuski_10v_vankilaa_raiskausvalheista
anneliauer.com
mikkoniskasaari.fi
puheenvuoro.uusisuomi.fi/?s=auer
fi.wikipedia.org/wiki/Ulvilan_surma
Salasana_ulvila_Lataa_ILMAISEKSI_Faktakirja2_Miten_poliisi_väärensi_Auerin_murhaajaksi
anneliauerkirjoittaa.blogspot.fi
seppo-isotalo
RadioRockKorporaatio-tenttaus._Suomiareena_pätkä:
youtube.com/watch?v=FH9CGJFLoMk
Syyttömien_KKOikeusmurhat_valeraiskauksista
areena.yle.fi/1-3719531
2298417
2104198
mtv.fi/katso/20618268
Syytön_taksikuski_10v_vankilaa_raiskausvalheista
anneliauer.com
mikkoniskasaari.fi
puheenvuoro.uusisuomi.fi/?s=auer
fi.wikipedia.org/wiki/Ulvilan_surma
Salasana_ulvila_Lataa_ILMAISEKSI_Faktakirja2_Miten_poliisi_väärensi_Auerin_murhaajaksi
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: "Koiviston huppumies"
Hyvä pointti tuo koirankarva huomio.
Vaikka löydetyistä karvoista ei saatu DNAta, se ei tarkoita, että ne olisi sekoitettu eläintenkarvoihin.
Varmasti on ollut varmaa, että ne on ihmisestä. Ei niistä muuten DNAta olisi edes yritetty selvittää.
Sen sijaan koiran omistajasta olisi tuossa rytäkässä luullut varisseen lemmikin karvoja, jos vaatteet ei ollut tyyliin suoraan kuivausrummusta.
Käsittääkseni yhtään elukan karvaa ei takkahuoneesta löytynyt.
Huppis on ollut siinä mielessäkin näppärä. Imuroinut kaikki vaateensa ennen lähtöä, mutta tuosta pöllyävästä ruskeakuituisesta pusakasta ei saanut irtonukkaa pois. Koirankarvat kyllä.
Vaikka löydetyistä karvoista ei saatu DNAta, se ei tarkoita, että ne olisi sekoitettu eläintenkarvoihin.
Varmasti on ollut varmaa, että ne on ihmisestä. Ei niistä muuten DNAta olisi edes yritetty selvittää.
Sen sijaan koiran omistajasta olisi tuossa rytäkässä luullut varisseen lemmikin karvoja, jos vaatteet ei ollut tyyliin suoraan kuivausrummusta.
Käsittääkseni yhtään elukan karvaa ei takkahuoneesta löytynyt.
Huppis on ollut siinä mielessäkin näppärä. Imuroinut kaikki vaateensa ennen lähtöä, mutta tuosta pöllyävästä ruskeakuituisesta pusakasta ei saanut irtonukkaa pois. Koirankarvat kyllä.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
-
Neonataali
- Jack Bauer
- Viestit: 950
- Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm
Re: "Koiviston huppumies"
On muutakin jäljellä, nimittäin Tähtisentien talo! Olen tämän jo jossain muussakin ketjussa sanonut, mutta sinne pitäisi laittaa ruumis/ eritekoira tutkimaan. Jos voi 27 vuotta rikoksen jälkeen haistaa kropan jäljet veneestä, kertoo kyllä onko kämpässä esim. kätkettynä verisiä tamineita. Ehkä myös sen, onko ruumista liikuteltu.Miss Holmes #1 kirjoitti: Su Helmi 23, 2025 3:05 pm Minusta veitsi ei ole avain murhaan.
Se on tallessa ja sille on löytynyt jo monta entistä omistajaa:
rouva Koivisto, Mikkihirmu
Ja monta ’haltijaa’:
Huppis, Porin poliisi, KRP
••••
Edes kengät ei enää ole ratkaisevat, koska niitä tuskin enää löytyy keneltäkään täällä tai poliisissa epäillyltä.
••••
Ruskeiden kuitujen lähde.
Voisi olla osa ratkaisua, jos niiden alkuperä pystyttäisiin kuitunäyte-pankin avulla selvittämään.
Selviäisi oliko se tuo matto ulkoa, Jukan kylpytakki, jokin huppuasu.
••••
Häkenauha saattaa olla avuksi.
Luotan nykytekniikkaan ja äänien tunnistukseen. Etenkin ihmisäänien tunnistukseen.
Häke saattaa olla ratkaiseva todiste.
••••
Tekijän tunnustus.
Ainoa, jolla tapaus saataisiin vihdoin lopulliseen päätökseen ja tekijä tuomiolle.
Tunnustajan pitäisi kuitenkin pystyä kertomaan tapahtumat niin yksityiskohtaisesti, ettei mitään epäilyä jäisi.
•••••
Muut mahdolliset jäljellä olevat todisteet.
Annelin t-paita
Halot
Ovi
Jukan vaatteet
Onko muuta jäljellä?
Vaikea kuvitella, että noista pystyisi enää mitään uutta repimään irti.
•••••
Eli olen sitä mieltä, että ellei Häkenauhaa pystytä hyödyntämään ja myös ruskeiden kuitujen lähdettä identifioimaan, tämä jää ikuiseksi mysteeriksi.
Nuo kaksi saattaisivat riittää evidenssiksi.
Tekijä ei kuitenkaan tule tunnustamaan, koska luottaa ettei näyttö häntä vastaan tule koskaan riittämään.
- Pieni liekki
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11883
- Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am
Re: "Koiviston huppumies"
Talo on nähdäkseni tutkittu aikoinaan aivan asianmukaisesti ja riittävällä tarkkuudella. Talossa ovat Lahden murhan jälkeen asuneet useammat uudet asukkaat, joten tuskin siellä tehtävistä tutkimuksista koiran kanssa olisi mitään iloa kenellekään.Neonataali kirjoitti: La Huhti 05, 2025 7:09 pm ...
On muutakin jäljellä, nimittäin Tähtisentien talo! Olen tämän jo jossain muussakin ketjussa sanonut, mutta sinne pitäisi laittaa ruumis/ eritekoira tutkimaan. Jos voi 27 vuotta rikoksen jälkeen haistaa kropan jäljet veneestä, kertoo kyllä onko kämpässä esim. kätkettynä verisiä tamineita. Ehkä myös sen, onko ruumista liikuteltu.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
-
MrEhtivä
Re: "Koiviston huppumies"
Koira voisi löytää jostain terassilta tai sisältä huomaamattoman pisaran verta ja tästä voisi löytyä murhaajan DNA.Neonataali kirjoitti: La Huhti 05, 2025 7:09 pmOn muutakin jäljellä, nimittäin Tähtisentien talo! Olen tämän jo jossain muussakin ketjussa sanonut, mutta sinne pitäisi laittaa ruumis/ eritekoira tutkimaan. Jos voi 27 vuotta rikoksen jälkeen haistaa kropan jäljet veneestä, kertoo kyllä onko kämpässä esim. kätkettynä verisiä tamineita. Ehkä myös sen, onko ruumista liikuteltu.Miss Holmes #1 kirjoitti: Su Helmi 23, 2025 3:05 pm Minusta veitsi ei ole avain murhaan.
Se on tallessa ja sille on löytynyt jo monta entistä omistajaa:
rouva Koivisto, Mikkihirmu
Ja monta ’haltijaa’:
Huppis, Porin poliisi, KRP
••••
Edes kengät ei enää ole ratkaisevat, koska niitä tuskin enää löytyy keneltäkään täällä tai poliisissa epäillyltä.
••••
Ruskeiden kuitujen lähde.
Voisi olla osa ratkaisua, jos niiden alkuperä pystyttäisiin kuitunäyte-pankin avulla selvittämään.
Selviäisi oliko se tuo matto ulkoa, Jukan kylpytakki, jokin huppuasu.
••••
Häkenauha saattaa olla avuksi.
Luotan nykytekniikkaan ja äänien tunnistukseen. Etenkin ihmisäänien tunnistukseen.
Häke saattaa olla ratkaiseva todiste.
••••
Tekijän tunnustus.
Ainoa, jolla tapaus saataisiin vihdoin lopulliseen päätökseen ja tekijä tuomiolle.
Tunnustajan pitäisi kuitenkin pystyä kertomaan tapahtumat niin yksityiskohtaisesti, ettei mitään epäilyä jäisi.
•••••
Muut mahdolliset jäljellä olevat todisteet.
Annelin t-paita
Halot
Ovi
Jukan vaatteet
Onko muuta jäljellä?
Vaikea kuvitella, että noista pystyisi enää mitään uutta repimään irti.
•••••
Eli olen sitä mieltä, että ellei Häkenauhaa pystytä hyödyntämään ja myös ruskeiden kuitujen lähdettä identifioimaan, tämä jää ikuiseksi mysteeriksi.
Nuo kaksi saattaisivat riittää evidenssiksi.
Tekijä ei kuitenkaan tule tunnustamaan, koska luottaa ettei näyttö häntä vastaan tule koskaan riittämään.
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: "Koiviston huppumies"
Minusta otsikon tyyppi ei sovi profiiliin.
Liian ’hölösuu’ ollakseen oikea tekijä.
Näitä kylähulluja ja väärin tunnustaneita löytyy jokaiseen julkisuutta saaneeseen tapaukseen.
Veikkaan, että tämäkin hemmo on pelannut peliä murhasta erityisen kiinnostuneen rouvan kustannuksella.
En keskittyisi häneen, vaan rouva Koskisen silloiseen mieheen.
Jostainhan tuo rouva on saanut päähän pinttymänsä.
Liian ’hölösuu’ ollakseen oikea tekijä.
Näitä kylähulluja ja väärin tunnustaneita löytyy jokaiseen julkisuutta saaneeseen tapaukseen.
Veikkaan, että tämäkin hemmo on pelannut peliä murhasta erityisen kiinnostuneen rouvan kustannuksella.
En keskittyisi häneen, vaan rouva Koskisen silloiseen mieheen.
Jostainhan tuo rouva on saanut päähän pinttymänsä.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
- Pieni liekki
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11883
- Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am
Re: "Koiviston huppumies"
Jos koira jostain kumman syystä sattuisi löytämään verta Tähtisentientieltä aiemmin huomaamattomasta paikasta, niin mistä tietäisit veripisaran DNA:n kuuluvan murhaajalle. Eihän meillä edes ole olemassa murhaajan DNA:ta, johon tehdä vertailua. Kukaan ei edes tietäisi, milloin kyseinen veripisara olisi terassille tai sisätiloihin ilmestynyt.MrEhtivä kirjoitti: La Huhti 05, 2025 10:12 pm ...
Koira voisi löytää jostain terassilta tai sisältä huomaamattoman pisaran verta ja tästä voisi löytyä murhaajan DNA.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
- Pieni liekki
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11883
- Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am
Re: "Koiviston huppumies"
Kenet rouva Koskisen nyt vedät tänne keskusteluun mukaan? Alkuperäisen taktisen päätutkijan vaimon? Alkuperäisellä taktisella päätutkijalla on myös ollut päähänpinttymä ulkopuolisesta tekijästä ja Auerin syyttömyydestä.Miss Holmes #1 kirjoitti: La Huhti 05, 2025 10:42 pm ...
En keskittyisi häneen, vaan rouva Koskisen silloiseen mieheen.
Jostainhan tuo rouva on saanut päähän pinttymänsä.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: "Koiviston huppumies"
Öööp! Sori KOIVISTON rouvan puoliso.
En tiedä mistä tuo Koskinen putkahti.

En tiedä mistä tuo Koskinen putkahti.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)