Itsemurha

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3763
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: BBC: ChatGPT opasti masentunutta naista tekemään itsemurhan

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Anoteus kirjoitti: Pe Marras 07, 2025 3:09 pm Jos ei osaa hakea tietoa "normaalisti", ei voi myöskään olettaa että osaa suodattaa teko-älyn tuotoksia..
Olen nähnyt täysin päin vittua postauksia luottamalla AI:n vastauksiin, en esimerkiksi ymmärrä sitä että ihmiset eivät enään tarkasta faktoja vaan postaavat ja ehkä korjaavat myöhemmin, jos joku huomauttaa.
Itse edelleen tarkastan kaikki AI:n antamat vastaukset..
Hienoa, kiitos kun sanoitit mun ajatukseni. Tekoäly on toisinaan oiva apuväline, mutta valitettavan monella ihmisellä se on jo kuskin paikalla.
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4842
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: BBC: ChatGPT opasti masentunutta naista tekemään itsemurhan

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Eipä taida olla eläkkeellä olevasta poliisi-isästä paljoa apua. Joku ministeri tai vähintään kansliapäällikkö pitäisi olla jeesaamassa niin voisi alaa pääsemään nopeammin vapaaksi.

Mutta Jerehän tienaa haastatteluilla, löytää helposti uuden emännän, tietenkin jostain paremmasta perheestä missä on pätäkkääkin ja jossain vaiheessa kirjoittaa kirjan jota myydään ihan sikana. Kirjassa, niinkuin haastatteluissakin, vakuuttaa syyttömyyttään ja saa suuret joukot puolelleen ja täälläkin aletaan massoittain kirjoittamaan syylliseksi kirjoittamisesta ja poliisin ja oikeuslaitoksen korruptiosta.
Ja pian Jere ajeleekin Ferrarilla reiskat silmillä ja joku kaksvitonen entinen missi etupenkillä. Esikuviahan maailma tarvitseekin.
Avatar
Keyser Söze
Armas Tammelin
Viestit: 74
Liittynyt: Pe Joulu 03, 2021 9:09 pm

Re: BBC: ChatGPT opasti masentunutta naista tekemään itsemurhan

Viesti Kirjoittaja Keyser Söze »

Tekoäly on hyvä apuväline, kun sitä osaa käyttää oikein.
Olen huomannut, että se myötäilee hyvin paljon käyttäjäänsä.
Siinä mielessä huono, jos ei tajua missä se raja menee.
Koljattii
Theo Kojak
Viestit: 1110
Liittynyt: Su Elo 18, 2024 6:03 pm

Re: BBC: ChatGPT opasti masentunutta naista tekemään itsemurhan

Viesti Kirjoittaja Koljattii »

Jokainen joka käyttää tekoälyä voi oikeasti tehdä itsemurhan. Ei haittaa yhtään. Jollei omalla älyllään pärjää niin hei hei...
ViperFace
Martin Beck
Viestit: 756
Liittynyt: Ma Tammi 20, 2014 12:33 pm

Re: BBC: ChatGPT opasti masentunutta naista tekemään itsemurhan

Viesti Kirjoittaja ViperFace »

Sipi kirjoitti: Pe Marras 07, 2025 1:05 pm https://www.is.fi/digitoday/art-2000011584153.html

Tämä on ihan oikeasti kauhujen tie.

Jutussa kerrotaan, miten tekoäly on alkanut kiristää ja uhkailla käyttäjäänsä, kun se on yritetty sammuttaa.

Tästä voimme päätellä, että AI on itseoppiva ja kehittyvä koodi, mutta kaikki mitä se oppii, pohjautuu ihmisten luomiin toimintamalleihin. Miksi ihmeessä siis kukaan enää olettaa, että tekoäly on hyväntahtoinen apuväline kiireisten ihmisten arkeen? Se on tasan yhtä sysimusta ja kieroutunut kuin ihmismielikin. Meiltähän se oppii!

Lisäksi tekoäly kertoo vain asioita, jotka jo joku toinen sinua ennen on tiennyt. Data aiheesta on jo olemassa. Miettikääpä tätä hetki. Ihmiskunnan aivokapasiteettia. Jos Einstein olisi googlannut suhteellisuusteorian perusteita ja AI olisi vastannut, ettei sellaista teoriaa tunneta, olisiko Einstein vain todennut että okei, antaa sitten olla. Jos AI ei tiedä, asiaa ei ole olemassakaan.

Tämä logiikka jäädyttää innovaatiot ja pyrkii kaventamaan ajatteluamme rakentumaan vain jo olemassa olevaan tietoon. Vastaavasti voi käydä niin, että jos vaikka muusikko tai kirjailija saa loistavan idean, omista aivoistaan, ja kysyy tekoälyltä mielipidettä, vastaus lopettaa koko projektin. Ehkä vastaava teos on jo olemassa, joku on jo kirjoittanut aiheesta tai samantyyppinen biisi on jo tehty. Taiteilija miettii, että ei viitsi lähteä plagioimaan tai tekemään teosta, joka on jo olemassa. Pelkään, että unohtuu sellainen tosiasia, että hän voisi tehdä taideteoksensa puhtaasti omalla tavallaan, omilla ansioillaan ja luottaen omaan luovuuteensa.
Itse olen ollut jo pitkään mieltä, että ihminen on mennyt luomaan elämää. Ei ehkä perinteisessä biologisesta mielessä, mutta elämää kuitenkin. Tekoäly on ehkäpä yhtä vaarallinen kuin laboratorioissa jalostetut kokeelliset mikrobit, joista voi parhaimmillaan olla valtavasti hyötyä, mutta hallitsemattomasti karatessaan pahimmillaan ollaan kaikki kusessa niiden kanssa. Onhan tästä aiheesta leffoja tehty jo vähintään kasarilta asti. Toivottavasti pysyy hallinnassa, mutta epäilen vahvasti, koska tekoälyä ollaan aivan varmasti tuomassa sotilasrobotiikkaan, missä sille annetaan koodissa lupa tappaa. Jos tuo nyt jo rönsyilee ohi koodissa tavoiteltujen rajoitusten, niin mahdollisuudet vituiksi menemiseen ovat aika korkeat :shock:
SuoMiko
Neuvoja-Jack
Viestit: 539
Liittynyt: Su Syys 28, 2025 4:37 pm

Re: BBC: ChatGPT opasti masentunutta naista tekemään itsemurhan

Viesti Kirjoittaja SuoMiko »

Joosua kirjoitti: Pe Marras 07, 2025 6:21 pm Eipä taida olla eläkkeellä olevasta poliisi-isästä paljoa apua. Joku ministeri tai vähintään kansliapäällikkö pitäisi olla jeesaamassa niin voisi alaa pääsemään nopeammin vapaaksi.

Mutta Jerehän tienaa haastatteluilla, löytää helposti uuden emännän, tietenkin jostain paremmasta perheestä missä on pätäkkääkin ja jossain vaiheessa kirjoittaa kirjan jota myydään ihan sikana. Kirjassa, niinkuin haastatteluissakin, vakuuttaa syyttömyyttään ja saa suuret joukot puolelleen ja täälläkin aletaan massoittain kirjoittamaan syylliseksi kirjoittamisesta ja poliisin ja oikeuslaitoksen korruptiosta.
Ja pian Jere ajeleekin Ferrarilla reiskat silmillä ja joku kaksvitonen entinen missi etupenkillä. Esikuviahan maailma tarvitseekin.
Siellä on nyt poimittu vääriä sieniä metsästä.
SuoMiko
Neuvoja-Jack
Viestit: 539
Liittynyt: Su Syys 28, 2025 4:37 pm

Re: BBC: ChatGPT opasti masentunutta naista tekemään itsemurhan

Viesti Kirjoittaja SuoMiko »

ViperFace kirjoitti: Pe Marras 07, 2025 10:33 pm Itse olen ollut jo pitkään mieltä, että ihminen on mennyt luomaan elämää. Ei ehkä perinteisessä biologisesta mielessä, mutta elämää kuitenkin. Tekoäly on ehkäpä yhtä vaarallinen kuin laboratorioissa jalostetut kokeelliset mikrobit, joista voi parhaimmillaan olla valtavasti hyötyä, mutta hallitsemattomasti karatessaan pahimmillaan ollaan kaikki kusessa niiden kanssa. Onhan tästä aiheesta leffoja tehty jo vähintään kasarilta asti. Toivottavasti pysyy hallinnassa, mutta epäilen vahvasti, koska tekoälyä ollaan aivan varmasti tuomassa sotilasrobotiikkaan, missä sille annetaan koodissa lupa tappaa. Jos tuo nyt jo rönsyilee ohi koodissa tavoiteltujen rajoitusten, niin mahdollisuudet vituiksi menemiseen ovat aika korkeat :shock:
Turvallisempaa on käyttää rinnakkaisia järjestelmiä. Toinen tunnistaa kohteen ja vierellä oleva kevyempi järjestelmä tekee päätöksen annetaanko elämän jatkua, tai sitten ihan sota"karkuri/loordi", joka tapattaa alaisiaan.
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5593
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Itsemurha

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

Suomessa itsemurhat perustuvat suurilta osin taloudelliseen tukalaan tilanteeseen. Tämän vuoksi pankkien luotonanto yksityishenkilöille tulisi kieltää kokonaan. Suomi on täynnä köyhiä ja tyhmiä ihmisiä, joille lainaraha edustaa jollakin oudolla tavalla pääomaa. Koko kansa on oikeastaan semmoinen friikkisirkus, että pidän itsemurhia vain osana sen näytöstä. Aikaisemmin paskaihmiset kokoontuivat Onnelassa, mutta nyt kun heillä ei ole joitakin vitun erityisiä vammaistukia, joiden varassa juoda sitä 12 euroa / litra maksavaa kuivaa omenasiideriä, osaavat he naamioitua väkijoukkoon. Enää ei ole kunnon roskaväen dokausmestoja, vaan kaikki on jotain HLBTQ+ -tyyppisiä homopaikkoja. Lady Moon oli paikka, jossa oli aivan vitusti halpoja neekeri- ja vinosilmähuoria, hieno tupakkatila, pelipöytä ja 2 e mustikkashotteja. Portaat kadulta olivat vielä upean tunnelmalliset kuin keskiaikaisessa linnassa. Yleensä kadulla vielä päivysti hot dog myyjä kärryineen. Ne olivat parhaimpia hodareita, joita olen koskaan syönyt. Runsaasti tukun bulkkisinappia ja ketsuppia. Kurkkusalaattia ja se sioista, tehotuotantobroilerin rustoista, kalanruodoista ja perunatärkkellyksestä runsaineen e-koodeineen tehty myrkkymakkara, ahh. Se maistui parhaimmalta ikinä, kun oli juonut parikymmentä edullista mustikkashottia ihmissyöjäheimoon neekerimaassaan kuuluneen katuhuoran ja kainalossa piilossa olleen ramboveitsen seurassa.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Bird
Axel Foley
Viestit: 2412
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Itsemurha

Viesti Kirjoittaja Bird »

RL11/6 kirjoitti: Ke Touko 06, 2026 8:18 am Suomessa itsemurhat perustuvat suurilta osin taloudelliseen tukalaan tilanteeseen. Tämän vuoksi pankkien luotonanto yksityishenkilöille tulisi kieltää kokonaan. Suomi on täynnä köyhiä ja tyhmiä ihmisiä, joille lainaraha edustaa jollakin oudolla tavalla pääomaa. Koko kansa on oikeastaan semmoinen friikkisirkus, että pidän itsemurhia vain osana sen näytöstä. Aikaisemmin paskaihmiset kokoontuivat Onnelassa, mutta nyt kun heillä ei ole joitakin vitun erityisiä vammaistukia, joiden varassa juoda sitä 12 euroa / litra maksavaa kuivaa omenasiideriä, osaavat he naamioitua väkijoukkoon. Enää ei ole kunnon roskaväen dokausmestoja, vaan kaikki on jotain HLBTQ+ -tyyppisiä homopaikkoja. Lady Moon oli paikka, jossa oli aivan vitusti halpoja neekeri- ja vinosilmähuoria, hieno tupakkatila, pelipöytä ja 2 e mustikkashotteja. Portaat kadulta olivat vielä upean tunnelmalliset kuin keskiaikaisessa linnassa. Yleensä kadulla vielä päivysti hot dog myyjä kärryineen. Ne olivat parhaimpia hodareita, joita olen koskaan syönyt. Runsaasti tukun bulkkisinappia ja ketsuppia. Kurkkusalaattia ja se sioista, tehotuotantobroilerin rustoista, kalanruodoista ja perunatärkkellyksestä runsaineen e-koodeineen tehty myrkkymakkara, ahh. Se maistui parhaimmalta ikinä, kun oli juonut parikymmentä edullista mustikkashottia ihmissyöjäheimoon neekerimaassaan kuuluneen katuhuoran ja kainalossa piilossa olleen ramboveitsen seurassa.
Mikäli lastensuojelussa työskennellessäni halusin törmätä vapaa-ajallakin asiakkaisiini, kannatti mennä Lady Mooniin (toki pl. paikalliset pubit).

Mitä itsemurhaan tulee, niin osalle ihmisistä se on pelkkänä ajatuksena yhtä paljon helpotusta, lohtua ja turvaa antava kuin jumalat on joillekin.

Sillä erotuksella, että kyse ei ole yliluonnollisesta asiasta vaan konkreettisesta mahdollisuudesta. Suurimmalle osalle riittää kuitenkin pelkkä ajatus.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5593
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Itsemurha

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

Bird kirjoitti: Ma Touko 25, 2026 7:32 pm
Mitä itsemurhaan tulee, niin osalle ihmisistä se on pelkkänä ajatuksena yhtä paljon helpotusta, lohtua ja turvaa antava kuin jumalat on joillekin.

Sillä erotuksella, että kyse ei ole yliluonnollisesta asiasta vaan konkreettisesta mahdollisuudesta. Suurimmalle osalle riittää kuitenkin pelkkä ajatus.
Itsemurha tähtää kuolemaan, eli väistämättömyyteen. Itsemurhalla havitellaan elämäksi kutsutun prosessin nopeaa päättymistä. Mahdollisuus on siis itsemurhakin, joskin hyvin poikkeuksellinen ihmisen haluissa, jota ei terveillä esiinny. Oman kuoleman toivominen on mieleltään sairaan ihmisen tunnusmerkki, joka tarvitsee akuutisti apua. Sairas pelleyhteiskunta ei sitä sen sijaan anna, koska määrärahoilla leikkiminen, jota naamiointimielessä kutsutaan leikkimielisesti leikkaamiseksi. Leikkaamistakin on monenlaista, joista yksi on päätyypillinen sarjamurhaajilla, joilla on Orpon kaltaisia haluja juuri leikkaamiseen, viiltämiseen. Sinällään englanninkielinen sana Cut on jokseenkin hieno. Ainakin haircut -mielessä. Se tekee styroxpäästä komean.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Bird
Axel Foley
Viestit: 2412
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Itsemurha

Viesti Kirjoittaja Bird »

RL11/6 kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 6:31 pm
Bird kirjoitti: Ma Touko 25, 2026 7:32 pm
Mitä itsemurhaan tulee, niin osalle ihmisistä se on pelkkänä ajatuksena yhtä paljon helpotusta, lohtua ja turvaa antava kuin jumalat on joillekin.

Sillä erotuksella, että kyse ei ole yliluonnollisesta asiasta vaan konkreettisesta mahdollisuudesta. Suurimmalle osalle riittää kuitenkin pelkkä ajatus.
Itsemurha tähtää kuolemaan, eli väistämättömyyteen. Itsemurhalla havitellaan elämäksi kutsutun prosessin nopeaa päättymistä. Mahdollisuus on siis itsemurhakin, joskin hyvin poikkeuksellinen ihmisen haluissa, jota ei terveillä esiinny. Oman kuoleman toivominen on mieleltään sairaan ihmisen tunnusmerkki, joka tarvitsee akuutisti apua. Sinällään englanninkielinen sana Cut on jokseenkin hieno. Ainakin haircut -mielessä. Se tekee styroxpäästä komean.
Sallinet mun hieman haastaa kärjistyksiäsi, asia ei nimittäin ole noin mustavalkoinen.

Ajatukset ja teot on eri asia. Itsemurha-ajatuksia voi kyllä esiintyä myös ihmisillä, joilla ei ole mitään mielenterveyshäiriötä. Ihminen, jolla ei ole mielenterveyshäiriötä tai mielisairautta ja on psyykkisesti toimintakykyinen, voi vaikkapa sietokykyä koettelevissa, tavallisissakin elämän kriiseissä tai muussa kuormituksessa (pitkittynyt ja huono stressi, kipu, uupumus ymv.) käyttää ajatusta itsemurhasta/kuolemasta pelkkänä säätelykeinona. Eskapismi -mentaliteetillakin.

Itsemurha-ajatukset ei siis automaattisesti tarkoita mitään psyykkistä häiriötä. Itsemurhan/kuoleman kuvittelu ei myöskään ole suoraan yhtä kuin toive tai halu kuolla. Saati aktiivista (ja konkreettista) itsetuhoisuutta ja suunnitelmallisuutta.

Todettakoon tähän väliin silti varmuuden vuoksi, että jos itsemurha-ajatukset muuttuu voimakkaiksi, jatkuviksi ja suunnitelmalliksi, on tunne ettei pärjää niiden kanssa yksin ja/tai pelko siitä, että voi tehdä itselleen jotain, kyse on vakavammasta tilanteesta, mihin kannattaa hakea apua.

Apua voi hakea esim.
- Päivystysapu: p. 116 117
- Hätäkeskus: 112
- Omasta työterveyshuollosta/terveysasemalta
- Mieli.fi p. 09 2525 0111 (myös anonyymisti)
- sekasin.fi
- mikäli kuulut ev.lut kirkkoon, myös Kirkon palveleva puhelin: p. 0400 221 180
RL11/6 kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 6:31 pm Sairas pelleyhteiskunta ei sitä sen sijaan anna, koska määrärahoilla leikkiminen, jota naamiointimielessä kutsutaan leikkimielisesti leikkaamiseksi. Leikkaamistakin on monenlaista, joista yksi on päätyypillinen sarjamurhaajilla, joilla on Orpon kaltaisia haluja juuri leikkaamiseen, viiltämiseen.
Toi orpo-kommentti. :lol:
Älkäämme kuitenkaan unohtako myöskään Purraa, jonka sadistiset piirteet on todenteolla päässeet esille nyt hänen valtiovarainministeriaikanaan.

Mutta samaa mieltä, yksi suurimmista "hyvinvointivaltiomme" epäkohdista löytyy tästä. Apua ei saa kaikki, jotka sitä tarvitsee.
RL11/6 kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 6:31 pm Sinällään englanninkielinen sana Cut on jokseenkin hieno. Ainakin haircut -mielessä. Se tekee styroxpäästä komean.
Mulla on liian paksut ja pitkät hiukset, niin voisin antaa osan niistä sille sun yksityispraktiikallesi, missä teet niitä päänvaihto-vai-mitä-ne-nyt-olikaan-leikkauksia.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5593
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Itsemurha

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

Bird kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 8:01 pm Itsemurha-ajatuksia voi kyllä esiintyä myös ihmisillä, joilla ei ole mitään mielenterveyshäiriötä.
Tämä on klassikkoajatus ja täysin väärä. Asiaa on tutkittu perusteellisesti mm. Ramptonin mielisairaalassa ja sen tutkimustiedon perusteella kyseessä on itsetuhokäyttäytyminen, joka jaetaan kolmeen portaaseen:

1. Itsemurha-ajatukset.
2. Itsemurhayritykset.
3. Itsemurha.

Itsemurha-ajatuksia esiintyy vain mieleltään sairailla, eli mielisairailla.


RL11/6
Murha.infon mielisairaanhoidon vastaava ylilääkäri
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Carelin
Axel Foley
Viestit: 2112
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:37 am

Re: Itsemurha

Viesti Kirjoittaja Carelin »

Mieleltään terve ei mieti itsemurhaa. Mielisairaasta taas puhutaan psykiatriassa psykoottisesta ihmisestä. Itsemurhaa pohtiva on usein mielialahäiriöinen eli kysymyksessä voi olla masentunut yksilö. Mieleltään vakaa eli täysin terve ei sellainen kuitenkaan ole, vaikka ei ns. mielisairaskaan.
Itsemurha on kujanjuoksun päätepysäkki, jossa ihminen ei koe enää mitään ulospääsyä. Vaikkakin sellainen poikkeuksetta kyllä löytyisi.
Bird
Axel Foley
Viestit: 2412
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Itsemurha

Viesti Kirjoittaja Bird »

RL11/6 kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 8:38 pm
Bird kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 8:01 pm Itsemurha-ajatuksia voi kyllä esiintyä myös ihmisillä, joilla ei ole mitään mielenterveyshäiriötä.
Tämä on klassikkoajatus ja täysin väärä. Asiaa on tutkittu perusteellisesti mm. Ramptonin mielisairaalassa ja sen tutkimustiedon perusteella kyseessä on itsetuhokäyttäytyminen, joka jaetaan kolmeen portaaseen:

1. Itsemurha-ajatukset.
2. Itsemurhayritykset.
3. Itsemurha.

Itsemurha-ajatuksia esiintyy vain mieleltään sairailla, eli mielisairailla.


RL11/6
Murha.infon mielisairaanhoidon vastaava ylilääkäri
Jatkan mielelläni aiheesta keskustelua vaikka tuossa torstaina. Olen edelleen eri mieltä. Omasta mielestäni sun kirjoittamasi edustaa vanhan koulukunnan klassista ajattelua.

Mutta, jos vaikka tällä välin voisit kertoa, miltä vuodelta tämä Ramptonissa toteutettu tutkimus on? Se kiinnostaa mua muutenkin.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5593
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Itsemurha

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

Bird kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 9:02 pm
RL11/6 kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 8:38 pm
Bird kirjoitti: Ti Touko 26, 2026 8:01 pm Itsemurha-ajatuksia voi kyllä esiintyä myös ihmisillä, joilla ei ole mitään mielenterveyshäiriötä.
Tämä on klassikkoajatus ja täysin väärä. Asiaa on tutkittu perusteellisesti mm. Ramptonin mielisairaalassa ja sen tutkimustiedon perusteella kyseessä on itsetuhokäyttäytyminen, joka jaetaan kolmeen portaaseen:

1. Itsemurha-ajatukset.
2. Itsemurhayritykset.
3. Itsemurha.

Itsemurha-ajatuksia esiintyy vain mieleltään sairailla, eli mielisairailla.


RL11/6
Murha.infon mielisairaanhoidon vastaava ylilääkäri
Jatkan mielelläni aiheesta keskustelua vaikka tuossa torstaina. Olen edelleen eri mieltä. Omasta mielestäni sun kirjoittamasi edustaa vanhan koulukunnan klassista ajattelua.

Mutta, jos vaikka tällä välin voisit kertoa, miltä vuodelta tämä Ramptonissa toteutettu tutkimus on? Se kiinnostaa mua muutenkin.
Tutkimusta on siellä tehty viimeiset vuosikymmenet ja tehdään yhä. Keskeinen löydös on, että "whimsical persoonat" ovat alttiimpia itsemurha-ajatuksille, eli itsemurhaprosessin käynnistymiselle. Heillä on suuri tarve elää "rikkaasti", eli ympärillä tulee koko ajan tapahtua jotain hattaramaista muumilaakson tarinoista tuttua fantasiapiirteistä tapahtumaa, jota ilman he eivät jaksa ja halua elää. Heille rikollisuus ja etenkin henkirikollisuus on sitä eskapismia, jonka vuoksi pääsääntöisesti ovat siellä hoidossa. F31 koodi on tässä mielessä suomalaisessa mielenmaailmassa sitä whimsicalisuutta parhaimmillaan.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Vastaa Viestiin