Etsintäkuulutettu löytyi Aurinkorannikolta

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Eskimopuikko
Hetty Wainthropp
Viestit: 468
Liittynyt: Ke Marras 26, 2025 11:13 pm

Re: Etsintäkuulutettu löytyi Aurinkorannikolta

Viesti Kirjoittaja Eskimopuikko »

an0m kirjoitti: Ke Helmi 18, 2026 5:48 pm
Eskimopuikko kirjoitti: Ke Helmi 18, 2026 5:00 pm Onko tuolle kahdeksan vuoden tuomiolle itseasiassa mitään luotettavaa lähdettä?
Ilmeisesti ollut alkuoeräisessä iltapaskan jutussa, mutta tuomion pituus on ilmeisesti poistettu ja tällä hetkellä puhutaan vain vankeusrangaistukseen tuomitusta miehestä eikä jutussa tällähetkellä mainita sen olevan edes ehdoton vankeusrangaistus.
Näyttää siltä ettei mitään vankeustuomiota ole olemassakaan. Tällä perusteella ukko on mitä ilmeisimmin etsintäkuulutettu tutkintaan tai rosikseen:

"The suspect, 53, faces a potential eight-year prison sentence after being convicted in his home country of defamation and harassment offences, committed between 2022 and 2023."

https://www.thespanisheye.com/2026/02/1 ... ela-costa/

Tuo englanninkielinen artikkeli on taas käännetty lähes suoraan tuosta iltahinttarin linkkaamasta Espanjan jutusta joka translatella kuuluu:

"The National Police have arrested a 53-year-old man in Orihuela Costa (Alicante) who was subject to a European arrest warrant issued by the Finnish authorities and who faces up to eight years in prison after being convicted of defamation and harassment offenses committed in 2022 and 2023."

https://www.lasprovincias.es/alicante/p ... 14-nt.html

Puhutaan "potentiaalisesta 8 vuoden tuomiosta, tultuaan tuomituksi". Viittaus jo annettuun tuomioon ei ainakaan käy järkeen, jos tuomittu rangaistus ei kerran ole selvä. Ei Suomessa anneta tuomiota ja rangaistusta erikseen. Järkeenkäyvintä olisi että kyse on siitä, että suomalaiset fanaattiset kytät on pistäneet haun päälle ehkä vasta esitutkintaan ja siinä hehkuttavat "potentiaalista maksimirangaistusta" eli täysin huuhaaskenaariota, saadakseen vauhtia ulkomaisiin viranomaisiin.

Ja tämä umpihintiltä näyttävä miesoletettu ei ole tehnyt mainintaa juttuunsa että miksi hän poisti 8 vuoden tuomiohehkutuksen. Tämä sama apina on tehnyt aiemminkin jotakin huuhaajuttuja, naamasta muistan.Miesoletettu_kautta_Umpihintti.png
Itseäkin vähän ihmetyttää toi homma.
Mikäli kyseessä on tässäkin ketjussa mainittu henkilö niin hänhän puhuu tulevasta oikeudenkäynnistä, kun taas iltapaskan jutussa puhutaan että olisi jo saanut vankeusrangaistuksen, mutta pituus on nyt poistettu.
Todennäköisin skenariohan on se, että iltapaskan toimituksessa kopypastetaan vaan google kääntäjän kautta eikä siellä ole mitään tietoa mitä on tapahtunut
Puheenjohtaja
Olivia Benson
Viestit: 709
Liittynyt: Ma Syys 22, 2025 7:00 pm

Re: Etsintäkuulutettu löytyi Aurinkorannikolta

Viesti Kirjoittaja Puheenjohtaja »

Eskimopuikko kirjoitti: Ke Helmi 18, 2026 12:59 pm ^ Täytyy kyllä piirtää rasti seinään ja todeta olevansa Puheenjihtajan kanssa samaa mieltä.
Kyllä se yritys edustajineen taitaapi ola uhri tässä keississä
Ihanko totta? :roll: En ihmettele, että rasistiosastolle on täysin mahdoton käsittää hyvin yksinkertainen asia. :roll:
MäVaan99
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2026 4:21 am

Re: Etsintäkuulutettu löytyi Aurinkorannikolta

Viesti Kirjoittaja MäVaan99 »

Kasetti koetuksella kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 8:59 pm
MäVaan99 kirjoitti: Ti Helmi 17, 2026 4:22 pm 2x törkeä kunnianloukkaus+ 2x törkeä vainoaminen max rangaistus yhteensä 8v.
Ei todellakaan ole, vaan yhteisen rangaistuksen maksimi noilla rikosnimikkeillä on 4v.
EAW eli Euroopan pidätysmääräyksen yhteydessä ilmoitettua “8 vuotta”. Tämä eroaa Suomen rikoslain maksimista, koska EAW:ssa usein ilmoitetaan yhteismaksimiksi kaikkien rikosten perusteella, eikä välttämättä yksittäisten rikosten Suomen lakien mukaan.
Vastaa Viestiin