Tapauksessahan juurikin todettiin ettei se kosketus täyttänyt sen aikaisen lain mukaan rikoksen tunnusmerkkejä. Mitä tämä lause sitten tarkoittaa: " Tässä asiassa ne seksuaaliset teot, jotka ovat olleet omiaan loukkaamaan B:n seksuaalista itsemääräämisoikeutta, ovat liittyneet seksuaalisiin ja B:lle vastenmielisiin puheisiin"?viivahattu kirjoitti: La Touko 02, 2026 6:38 am Etkä tunnu vieläkään ymmärtävän, että tämä sinulle selvästi hyvin tärkeä ennakkotapaus ei olisi ollut minkään oikeusasteen mielesrä seksuaalista ahdistelua, jos se kaverin eno olisi vain kysynyt "lykkimisestä" ja hyväksynyt sen kieltävän vastauksen, mutta kun siihen liittyi myös sitä koskettamista (ei ok ilman lupaa) ja se, että viesti ei mennyt perille ja jankutus jatkui sen jälkeen. Tapauksessa on katsottu tilannetta kokonaisuutena. Sinä olet tosiaan paaluttanut, että jo pelkkä kysyminen on automaattisesti seksuaalista ahdistelua ensimmäisestä sekunnista lähtien.
Pitäisikö sitten puhua mieluummin seksuaalisesta häirinnästä? Eli termi on se ongelma sinulle?Ei tässä ole kyse siitä, etteikö kysyäkin voisi tökerösti, mutta jos joku lähestyy sinua, kysyy kiinnostusta seksuaaliseen kanssakäymiseen ja poistuu kieltävän vastauksen jälkeen paikalta, niin sinä saat kokea sen miten haluat, mutta seksuaalista ahdistelua se ei ole sen enempää, kuin kevyt hipaisu käsivarteen on väkivaltaa.
Väestöliitto:
https://www.vaestoliitto.fi/seksuaalisu ... vakivalta/Seksuaalinen häirintä on epäasiallista käytöstä toista henkilöä kohtaan, kuten seksuaalissävytteisiä kommentteja, vihjailuja, eleitä, katseita, viestejä, kuvia tai kosketusta.
Osa seksuaalisesta häirinnästä voidaan määritellä seksuaaliseksi ahdisteluksi, jolloin kyseessä on rikos. Koskettelun lisäksi ahdistelusta voi olla kyse, jos sanallinen tai kuvien kautta tapahtuva häirintä on toistuvaa ja vakavaa.
Vaikka kaikki häirintä ei täytä rikoksen tunnusmerkkejä, se on silti loukkaavaa ja epäkunnioittavaa käyttäytymistä, eikä kenenkään tule sietää sitä eikä jäädä kokemuksen kanssa yksin.
THL:
https://thl.fi/aiheet/vakivalta/vakival ... ivakivaltaSeksuaalisuuteen tai sukupuoleen kohdistuva häirintä voi olla katseita, eleitä tai ehdotuksia, jotka niiden kohde kokee epämiellyttävinä ja ahdistavina. Ne aiheuttavat hämmennystä ja pelkoa sekä vaikuttavat kielteisesti omaan koskemattomuuden ja turvallisuuden tunteeseen
...
Seksuaaliväkivaltaa tai häirintää voi olla kaikki se toiminta, jonka kohde kokee häiritsevänä. Myös sellaiset teot tai puheet, jotka eivät täytä rikoslain rangaistuskriteerejä, voivat olla traumatisoivia ja aiheuttaa turvattomuutta
Naisten Linja:
https://naistenlinja.fi/seksuaalinen-hairinta/Seksuaalinen huomio muuttuu häirinnäksi silloin, kun huomion kohde ei pidä siitä tai sitä jatketaan, vaikka hän ilmaisisi sen olevan epämiellyttävää.
....
Seksuaalisen häirinnän muodot voivat vaihdella hienovaraisista kommenteista aina vakavaan ahdisteluun.
kaksimieliset vitsit ja härskit puheet
asiattomat vartaloon tai seksuaalisuuteen kohdistuvat huomautukset
seksuaalissävytteinen ehdottelu tai vaatiminen
seksistinen vihapuhe, kuten ulkonäköön tai seksuaalisuuteen liittyvät uhkaavat kommentit
seksuaalisesti värittyneet viestit tai puhelinsoitot
seksin ehdottaminen epäasiallisessa yhteydessä
fyysinen lähentely
...
Seksuaalinen ahdistelu on seksuaalista häirintää sisältävä rikos. Se tarkoittaa seksuaalista itsemääräämisoikeutta loukkaavaa tekoa. Se voi olla fyysinen tai sellaiseen rinnastuva sanallinen tai muu teko.
Sanallista seksuaalista ahdistelua on häirintä, jonka voi tulkita vastaavan vakavuudeltaan fyysistä seksuaalista koskettelua. Merkitystä on myös sillä, mitä sanotaan, missä tilanteessa ja millainen on osapuolten välinen suhde.
Siinä on nyt parilta taholta todettu, että kaikki seksuaalinen häirintä ei täytä rikoksen tunnusmerkistöä, mutta se on silti loukkaavaa ja ahdistavaa. Hyvin selkeästi tulee myös esille noissa lainauksissa, kuinka oleellista juurikin kohteen kokemus on: jos hän ei pidä siitä seksuaalisesta huomiosta siinä tilanteessa, se on seksuaalista häirintää.
Tärkeät pointit on kursivoitu ja alleviivattuna löytyy se seksin ehdottaminenkin.
Kuten aiemmin kirjoitin, en ole yksin näkemysteni kanssa ja tässä on nyt siihen todisteita, kun kerran menin asian takaamaankin.
Ps. En ole kiinnostunut Pihtiputaan pahiksista enkä piriparonista, en ole erityisen maaseutuihminen.