Vankilassa oloa ja kulttuuria

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Rundi
Jack Bauer
Viestit: 925
Liittynyt: La Touko 16, 2020 10:25 pm

Re: Vankilassa oloa ja kulttuuria

Viesti Kirjoittaja Rundi »

Aizerbaidzan kirjoitti: La Maalis 14, 2026 6:41 pm
Tiukkameno kirjoitti: Ma Marras 22, 2021 6:18 pm Unto Olavi on (tai oli, en tiiä on hengissä) etunimet. En oo tosiaan muutamaan vuoteen törmännyt kaveriin.
Unto Olavi Niittykukan lapseksi esittäytynyt henkilö on ainakin Suomi24:llä ja vauva.fi:ssä kirjoittanut Unton kuolleen vuonna 2022. Hautakartta.fi-palvelu vahvistaa asian: Unto Niittykukka on kuollut 10.7.2022 ja haudattu Karhumäen hautausmaalle nähtävästi muistolehtoon. Hän eli 73-vuotiaaksi.

Olen tuon Niittykukan Mallivanki-kirjan joskus kauan sitten lukenut. Muistaakseni ihan perus vangin muistelmateos niin hyvässä kuin pahassa.

Niittykukan koko tuotanto on listattu tuolla: https://lappeenranta.fi/fi/kulttuuri-ja ... Unto-Olavi
Niittykukan tuotannosta kauan kauan sitten muistan lukeneeni yhden kirjan. Oli lähdössä lusimaan vapaalta.
Kirjan alussa oli kirjannut tarkan listan, mitä pakkaa mukaan. Eniten taisi korostua Aroma tupakka ja Rizla paperit.
Ehkä oli kirjekuoria ja postimerkit ja oliko matkakirjoituskonekin.
On kalteriverhot muisto vain, muisto vain... https://www.google.com/search?client=fi ... uisto+vain
Vastaa Viestiin