Mitä jos...

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

Howler kirjoitti:Mitä jos olet illalla kävelyllä puistossa ja huomaat, että sinua kohti kävelee epäilyttävän näköinen ihminen, et osaa oikein sanoa vaatetuksen perusteella edes sukupuolta. Hän vaikuttaa uhkaavalta ja huomaat, että hänellä on selvästi jotain taskussaan, jotain vaarallista (muttet osaa sanoa tarkemmin onko se pieni pistooli, puukko vai mikä). Mitä teet?
Kävelen rauhallisesti vastaan ja otan tilanteen sellaisena kuin se tulee. Jos kyseessä on pistooli ja sillä näkyvästi uhataan, nostan kädet ylös ja kysyn mitä tyyppi tahtoo. Jos kyseessä on puukko, kävelen ohitse ja juoksen. Jos kyseessä on nyrkki, otan ranteesta kiinni ja annan pataan mikäli mua uhataan. Yritän ainakin, vaikka eräs Mike niminen mies kerran mulle juhannuksena sanoi että sinuna ottaisin tässä tilanteessa jalat alleni kun kokeiltiin maahan sitomisia ja promilleissa mä olin aina se joka siinä maassa mätkötti. Vittu.

Mitä jos sulla olisi mahdollisuus parantaa yksi sairaus kokonaan pois maailman kartalta. Mikä se olisi ja miksi?
esmes-
Javier Pena
Viestit: 1815
Liittynyt: Ke Tammi 23, 2008 9:28 am

Viesti Kirjoittaja esmes- »

flunssa.

syöpä, aids, ebola ja malaria pitää väestönkasvua jotenkuten aisoissa. tavallinen flunssa on vaan helvetin ärsyttävä tauti johon ei edes (yleensä) kuole. harkitsin myös oksennustautia mut se kestää vähemmän aikaa ku flunssa ja on siten edes vähän siedettävämpi. myös kansantaloudellisesti flunssa on merkittävä haitta, kuormittaa terveydenhuoltoa ja vie hoitoaikaa vakavammilta sairauksilta. flunssasta on kärsitty iät ja ajat mutta kunnollista lääkettä siihen ei ole, pelkkää vuodelepoa ja runsasta (veden) juontia suositellaan. flunssassa ei voi puhua, ei voi nukkua selällään, mikään ei maistu miltään, hikoiluttaa, silmät vuotaa jne. ärsyttävää.

mitä jos.. saisit palauttaa henkiin jonkin sukupuuttoon kuolleen lajin, mikä se olisi ja miksi? tsekkasin just jotain paleontologien juttuja ja ihme mörriäisiä on täällä pyöriny ennen ihmistä :?
"Jos jokaisen päivän kadoksissa olleen teinin perään laitettaisiin etsintäpartio, niin sillä saataisiin kyllä koko Suomi harrastamaan ulkoiluliikuntaa ympäri vuorokautisesti". -Sergei
Tuulitukka84
Poliisikoira Rex
Viestit: 265
Liittynyt: Pe Tammi 18, 2008 8:11 pm
Paikkakunta: In the middle of nowhere

Viesti Kirjoittaja Tuulitukka84 »

Palauttaisin Suomalaisen Maatiassian.

Kykenisitkö elämään täydellisessä omavaraistaloudessa nykymaailmassa, olettettaen, että et voisi enää ostaakkaan ruokaa kaupasta, sillä kaikki yritykset olisivat kaatuneet ja eu-tuet loppuneet niin, ettei maanviljelijät enää tuottaisi kuin omaan käyttöönsä?
MotiivitOn
Rico Tubbs
Viestit: 1271
Liittynyt: Ti Syys 02, 2008 8:10 am

Viesti Kirjoittaja MotiivitOn »

Jep. Luultavasti maanviljelijät tarvitsisivat siinä tapauksessa minua suojelemaan viljelyksiään niiltä ketkä jäävät ilman ruokaa ja voisivat maksaa palvelukseni ruualla. Ja jos he eivät olisi halukkaita tähän voisin ottaa mitä tarvitsen. Onneksi myöskään metsästys ei ole itselleni aivan vierasta, joten pärjäisin luultavasti keskivertoa paljon paremmin.

Mitä teet: Ajat rekkaa Venäjällä keskellä yötä ja jumalan selän takana. Rinnalesi ajaa miliisin tunnuksin varustettu Lada, josta siviilipukuinen mies viittoo sinua pysähtymään. Koska olet kuullut vastaavista ryöstötapauksista, et pysähdy. Lada siirtyy eteesi ja alkaa hidastamaan todennäköiset vaihtoehtosi ovat:

-Pysäytät, Miliisin ja FSB:n edustaja tutkivat lastin ja tietosi, sekä päästävät sinut hymyillen jatkamaan matkaasi.
-Pysäytät, maantierosvot ovat maalanneet Ladansa miliisin tunnuksin, sinut pahoinpidellään julmasti ja lastisi ryöstetään.
-Painat lapun lattiaan ja olet valmis ajamaan Ladan yli, vaikka se mahdollisesti johtaa kahden virkamiehen kuolemaan ja siinä tapauksessa elinkautiseen vankeusrangaistukseen Venäjän vankilassa (mikä tosin olisi sinulle melko lyhyt mutta kivulias kokemus).
"Remember, the faint-hearted never fucked a pig!" -Brigadier Graeme Lamb (DSF)-
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

Ajan miliisit perässä lähimpään asutuskeskukseen. Kyllä niitä useampia tulisi perään viimeistään tässä vaiheessa jos oikea viranomainen olisi kyseessä. Siinä vaiheessa tietenkin pysähtyisin ja pyytäisin avukseni tulkkia tai pääsyä konsulaattiin selvittämään asia. Mutta joo, en uskaltaisi kyllä pysähtyä -ehkä. En tiedä. Yksin varsinkin jos olisin niin en. Ryöstö ei niinkään pelottaisi mutta henkeä en tahtoisi menettää ryssille.

Vastaan siis Ajan miliisit perässä lähimpään kylään tai muuhun asutuskeskukseen. Myös kännykällä voisi asian laitaa tiedustella jos osaisi kieltä, mutta kun on hallussa vain venäjän alkeet.

Olet marjametsässä ja vastaan tulee karhu. Sinulla on ase, pieni kaliiberinen pistooli jolla saat reiän ehkä pikkulinnun nahkaan -tuli mukaan kun ajattelitte nasautella sillä huvikseen rauhoitettuja kyitä joita seudulla riittää -kuten lapsiakin kesäisin. Karhun huomaat kun se on n. 10 metrin päässä. Sun kaveri näkee myös karhun, hän on 30 metrin päässä elukasta. Teillä on ollut mukana myös koira "Pimu", joka tapansa mukaan on jolkotellut takaisin mökin kuistille noin 500 m päähän. Mitään asutusta ei kilometrien säteellä ole, lähin naapuri 12 km. Auto on kyllä, mökillä. Kännykät toimii mutta hitto, sulla on jääny näppäinäänet täysille ja samoten kaverillasi kun illalla pikku soosissa niitä testailitte. Darrakin puskee päälle mut kun piti luvata mummolle poimia mustikoita. On se piirakka niin hyvää... Ryhdistäydy! Nyt on se hetki. Karhu katsoo sua ja miettii seuraavaa liikettään.
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Juoksen pakoon sillä välillä kun karhu syö kaveria.

Itse toimisin tietysti luonnoneläintä rauhoittavalla tavalla, mutta kaveri huutaisi kuitenkin ja karhu hyökkää.

No sitten.

Olet Svalbardissa mökissä kaverisi kanssa. Teillä ei ole enää ruokaa jäljellä. Sataa lunta perkeleesti, ja sinun ja kaverisi pitää hakea parin sadan metrin päästä autosta petroolia, vaikka pelkäätte että lukko jäätyy kiinni kun olette poissa. Menette ulos ja puolivälissä matkaa huomaat pyryn läpi, että auton luona on valkoinen poro. Samalla muistat, että haulikko jäi mökkiin. Mitä teet?
Every ship must sail a world.
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

ABC kirjoitti:Olet Svalbardissa mökissä kaverisi kanssa. Teillä ei ole enää ruokaa jäljellä. Sataa lunta perkeleesti, ja sinun ja kaverisi pitää hakea parin sadan metrin päästä autosta petroolia, vaikka pelkäätte että lukko jäätyy kiinni kun olette poissa. Menette ulos ja puolivälissä matkaa huomaat pyryn läpi, että auton luona on valkoinen poro. Samalla muistat, että haulikko jäi mökkiin. Mitä teet?
Poro jatkaisi poromaista elämäänsä, ei olisi kuolemassa sinä päivänä ainakaan meidän vuoksemme. Enemmin haulikoin itseni kuin alan tappamaan luontokappaletta. Joten petroolin hakuun vain, sitten takaisin mökille, olettaen, että ovi on yhä auki. Jos ei, niin sitten murtautumalla sisälle.

Mitä jos talossasi on todella epämiellyttävä ilmapiiri? Koet olosi ahdistuneeksi ja jokin yliluonnollinen piirre tuntuu olevan asunnossasi koko ajan. Tavaroita katoilee, kuulet puhetta ja erilaisia ääniä, taulut tippuvat seiniltä ja haistat välillä todella epämiellyttävän, viemärimäisen hajun. Lisäksi öisin jokin näkymätön on alkanut istumaan sängyssäsi sinun ollessasi siellä ja kiskomaan toisinaan peittosi pois päältä. Muuttaa et voi, koska talo on suvun vanha talo ja olet tehnyt lupauksen, ettet siitä luovu.

Mitä siis tapahtuisi?

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Anile
Martin Beck
Viestit: 770
Liittynyt: Ma Heinä 28, 2008 2:30 am

Viesti Kirjoittaja Anile »

Soittaisin ja kysyisin josko kiltit sedät valkoisissa takeissaan voisivat tulla hakemaan.
Tai jos oikeasti en olisi hullu, niin ehkä alkaisin pyörittää maatilamatkailuyritystä:kummitusteemapuisto!
En ainakaan jäisi yksin sellaiseen paikkaan.


Oleta, että olet kansainväisillä vesillä suuressa laivassa myrskyssä. Vieressäsi,aivan lähellä laivan,no mikä se nyt on, reunaa tai joku sellainen, seisoo henkilö joka on tappanut useita valaita ja ihmisapinoita ihan omaksi huvikseen. Tyrkkäisitkö henkilön reunan yli kun kukaan ei näkisi?
Tai entäs jos ainoa joka näkisi olisi puolisosi?
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

VoDKa kirjoitti:
ABC kirjoitti:Olet Svalbardissa mökissä kaverisi kanssa. Teillä ei ole enää ruokaa jäljellä. Sataa lunta perkeleesti, ja sinun ja kaverisi pitää hakea parin sadan metrin päästä autosta petroolia, vaikka pelkäätte että lukko jäätyy kiinni kun olette poissa. Menette ulos ja puolivälissä matkaa huomaat pyryn läpi, että auton luona on valkoinen poro. Samalla muistat, että haulikko jäi mökkiin. Mitä teet?
Poro jatkaisi poromaista elämäänsä, ei olisi kuolemassa sinä päivänä ainakaan meidän vuoksemme. Enemmin haulikoin itseni kuin alan tappamaan luontokappaletta. Joten petroolin hakuun vain, sitten takaisin mökille, olettaen, että ovi on yhä auki. Jos ei, niin sitten murtautumalla sisälle.
Jääkarhu söi sinut juuri.

Vastaava tapaus on oikeasti sattunut, siinä tosin oli uhrina tutkija joka oli menossa teleskoopille toverinsa kanssa. Kivääri unohtui matkasta. He näivät harjanteen päällä valkoisen poron ja lähestyivät sitä.
Toinen pääsi pakoon, kun karhu söi toisen.

Tarinan opetus? Selviytymisessä kaikkein tärkeintä on tietous paikallisista olosuhteista, eivät aseet. ;)
Every ship must sail a world.
Nylonköysi
Agentti Scully
Viestit: 688
Liittynyt: Ke Syys 03, 2008 3:17 am

Viesti Kirjoittaja Nylonköysi »

Anile kirjoitti: Oleta, että olet kansainväisillä vesillä suuressa laivassa myrskyssä. Vieressäsi,aivan lähellä laivan,no mikä se nyt on, reunaa tai joku sellainen, seisoo henkilö joka on tappanut useita valaita ja ihmisapinoita ihan omaksi huvikseen. Tyrkkäisitkö henkilön reunan yli kun kukaan ei näkisi?
Tai entäs jos ainoa joka näkisi olisi puolisosi?
En. Jäisin siitä kuitenkin kiinni. :D

Olette mökillä. Kaikki ovat ottaneet reippaasti olutta. Yksi henkilöistä saa melko lievän sairauskohtauksen. Ambulanssi ei löydä erämökille, vaan viereiselle isolle tielle n. 20km päähän. Sairauskohtaus ei vaikuta niin vakavalta, että ystäväsi voisi kuolla. Mitä teet?
Avatar
Blues
Rico Tubbs
Viestit: 1225
Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 3:11 pm
Paikkakunta: Aurinkoinen Etelä

Viesti Kirjoittaja Blues »

Nylonköysi kirjoitti: Olette mökillä. Kaikki ovat ottaneet reippaasti olutta. Yksi henkilöistä saa melko lievän sairauskohtauksen. Ambulanssi ei löydä erämökille, vaan viereiselle isolle tielle n. 20km päähän. Sairauskohtaus ei vaikuta niin vakavalta, että ystäväsi voisi kuolla. Mitä teet?
Soittaisin mahdollisesti mökin sijainnin tuntevan taksin opastamaan ampari perille, tai polkisin itse fillarilla sitä opastamaan.
Jos, ja vain ja ainoastaan jos, tie mökille olisi jotain metsätietä, eikä pelkoa kulkijoista olisi, ja jos seuralaisella olisi pienikin vaara menehtyä, ajaisin autolla johonkin lähelle ja kävelisin loppumatkan opastamaan itse.

Olet yksin siellä samalla erämaa mökillä ja olet jo nukkumassa. Yht'äkkiä havahdut siihen, että pihalla kävelee joku.
Katsot ikkunasta, mutta et näe ketään. Hieman myöhemmin oven lukkoa räplätään...
Mä voin tehdä mitä vaan, mitä haluan mä saan, mitä haluan mä voin.
rapier
Vic Mackey
Viestit: 1900
Liittynyt: Ma Maalis 10, 2008 5:21 pm
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rapier »

menen avaamaan sen.

Jos kävelet hankalassa maastossa ja yhtäkkiä liukastut ja satutat polvesi (syvä haava), pääset terkkarille vasta monen tunnin kuluttua. Haava tulehtuu ja on huudatuttavan kivulias. Lyötkö kaveriasi kun se sanoo:"kärsi; kivuliaamman kruunun saat".
Paskanen tukka
Avatar
Blues
Rico Tubbs
Viestit: 1225
Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 3:11 pm
Paikkakunta: Aurinkoinen Etelä

Viesti Kirjoittaja Blues »

Rapier kirjoitti: Jos kävelet hankalassa maastossa ja yhtäkkiä liukastut ja satutat polvesi (syvä haava), pääset terkkarille vasta monen tunnin kuluttua. Haava tulehtuu ja on huudatuttavan kivulias. Lyötkö kaveriasi kun se sanoo:"kärsi; kivuliaamman kruunun saat".
En lyö. Ei kuulu toimenkuvaan.

Tulet kotiin myöhään illalla, pitkän lomamatkan jälkeen. Huomaat, että kotisi ovessa on jälkiä murrosta. Ovi on kiinni, mutta kuulet sisällä jonkun liikkuvan.
Sinulla ei ole kännykkää mukana, eikä naapureita ihan lähellä. Mitä teet?
Mä voin tehdä mitä vaan, mitä haluan mä saan, mitä haluan mä voin.
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

Blues kirjoitti: Tulet kotiin myöhään illalla, pitkän lomamatkan jälkeen. Huomaat, että kotisi ovessa on jälkiä murrosta. Ovi on kiinni, mutta kuulet sisällä jonkun liikkuvan.
Sinulla ei ole kännykkää mukana, eikä naapureita ihan lähellä. Mitä teet?
Nyt on totuuden nimessä sanottava, että hipsaisen nurkan taakse ja soitan poliisin paikalle. After that, menen kuikkimaan ikkunoista kuka mahdollisesti on sisällä ja mitä siellä tapahtuu. En leiki sankaria, elleivät sitten koita pakoon. Siinä tapauksessa voisin vähän uhrata jos tällä tapaa heitä saisi viivytettyä poliisin tuloon saakka. Toki itseä huvittaakseni voisin käydä katkomassa pakovälineestä johtoja, koska jos mun taloa ryöstetään, ollaan autolla. On tämä niin korpikuusen kannon alla.

Edittiä. Ei siis puhelinta. No, sitten ei auttaisi muu kuin odottaa jotta saavat hommansa tehtyä. Koittaa painaa tuntomerkit muistiin hyvin ja kuulostella nimiään. Sitten kun ovat poistuneet, itkemään menetettyä omaisuutta. Edelleen katkoisin autostaan piuhat, menisin itse sisälle ja lukitsisin ovet. Lataisin aseen ja odottaisin varmaan mikä on seuraava liike.

Mitä jos olisi valittava 5 palstalaista samalle mökkiviikonlopulle sun itsesi lisäksi. Keitä he olisivat, mikä olisi mökillä kunkin rooli? Perusryyppäjäisethän alkaisivat myöhemmin, mutta ensin on sakki valittava. Ja kokki. Ja saunanlämmittäjä. Ja se vittumaisen kuulonen vikisijä. Ja valittaja. Ja erämies. Vai millai?
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Loka kirjoitti: Mitä jos olisi valittava 5 palstalaista samalle mökkiviikonlopulle sun itsesi lisäksi. Keitä he olisivat, mikä olisi mökillä kunkin rooli? Perusryyppäjäisethän alkaisivat myöhemmin, mutta ensin on sakki valittava. Ja kokki. Ja saunanlämmittäjä. Ja se vittumaisen kuulonen vikisijä. Ja valittaja. Ja erämies. Vai millai?
Tää on helppo: Kokiksi tietysti Tiina (varmasti saisi terveellistä kotiruokaa), saunanlämmittäjäksi DL (pitää ehdottomasti olla mies, enkä muista muiden puusaunasta puhuneen), erämieheksi MotiivitOn (ellei oma mies suostuisi rekkautumaan palstalaiseksi) ja koska vikisijöitä ja valittajia ei porukkaan huolittaisi, loput kaksi olisivat varmaankin Kylli ja Cotton (koska kellarisurmat vaativat vielä pohdiskelua) 8) :D
Tää kokoonpano olisi sikälikin hyvä, että Tiina ei ryyppää, joten huoltokin olisi taattu.

Seuraava poppoo ilmottautukoon, tää oli hauska :lol:
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
Vastaa Viestiin