Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Ruotsissakin kohistaan:

Tukholman hätäkeskus kieltäytyi lähettämästä apua - nuori mies kuoli

23.04.2011 11:18


Ruotsissa selvitetään järkyttävää nuoren miehen kuolemaa hätäkeskuksen kieltäydyttyä lähettämästä miehelle apua.

23-vuotias Emil Linnel kuoli tammikuun lopulla kotonaan Tukholman Bagarmossenissa. Ennen kuolemaansa Linnel yritti 15 minuutin ajan turhaan vakuuttaa hätäkeskuspäivystäjää lähettämään ambulanssin osoitteeseensa. Linnelin perhe on tehnyt rikosilmoituksen hätäkeskuksesta ja sen johdosta. Perhe on myös julkaissut hätäkeskukselta saamansa puhelinnauhoitteen.

Dagens Nyheterin mukaan Linnel oli tuntenut itsensä huonovointiseksi koko päivän ja päättänyt illalla olla menemättä ystävänsä juhliin. Myöhäisillan ja yön tapahtumat ovat edelleen puhelua lukuun ottamatta mysteeri.
"Ole kiltti, lähetä ambulanssi"

Hieman ennen kello kuutta seuraavana aamuna hätäkeskus saa puhelun Linnelilta. Hän kertoo päivystäjälle, että hänellä on vaikea hengittää. Hän kertoo myös, että hänen on mahdotonta nousta seisomaan.

- Ole kiltti, pyydän, lähetä ambulanssi. En pysty hengittämään. En pysty enää hengittämään. Lähetä ambulanssi, Linnel toistelee puhelimessa.

Hätäkeskuskuspäivystäjä epäilee kuitenkin Linnelin kertomusta, eikä koskaan lähetä ambulanssia, jota Linnel on pyytänyt puhelimessa 15 minuuttia. Puhelu katkeaa lopulta. Hätäkeskus ei reagoi myöskään siihen, että Linnel ei vastaa enää matkapuhelimeensa.

Kaksi tuntia myöhemmin naapuri löytää hänet kuolleena. Linnel on ehtinyt avata ulko-oven ambulanssihenkilökunnan varalta.

- En pysty edes kuvailemaan miten hirvittävältä tuntuu kuulla nauhalta, kun oma lapsi anelee apua, mutta sitä ei ikinä lähetetä, sanoo Linnelin isäpuoli Stylianos Vassilakis Dagens Nyheterille.

Puheluun vastannut sairaanhoitaja on erotettu työtehtävästään. Linnelin perhe on kuitenkin tehnyt rikosilmoituksen hoitajan lisäksi myös keskuksen johdosta, sillä samasta sairaanhoitajasta oli tullut aikaisemmin muitakin valituksia, joihin ei ollut reagoitu.

# Osia hätäkeskusnauhoitteesta:

# Linnel: Voin hädin tuskin enää hengittää.
# Hätäkeskus: Ymmärrän, mutta nythän hengität ilman ongelmia.
# Linnel: Ei, minä pyörryn, minä pyörryn. Onko ambulanssi jo tulossa?
# Hätäkeskus: Ei. En ymmärrä, miksi juokset ympäri asuntoa siellä...(kuultuaan laahaavaa ääntä ja kolinaa)
# Linnel: Minä pudotin kännykän. Ole kiltti, en pysty hengittämään.
# Hätäkeskus: Hengitä nyt syvään.
# Linnel: En pysty. Lähetä ambulanssi.

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.sht ... mies-kuoli

Ja Dagens Nyheterin linkki
http://www.dn.se/nyheter/sverige/jag-be ... ans-snalla

Sos-alarmin kanssa tehtyjä sopimuksiakin puretaan
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article12923373.ab
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Eiköhän tämäkin tähän osioon kuulu:
Hätäkeskuspäivystäjä: Kiltti saa nopeasti apua

Keskiviikko 11.5.2011 klo 11.43

Hätäkeskuspäivystäjä on saanut apulaisoikeusasiamieheltä moitteet käyttäydyttyään asiattomasti puhelimessa.

Huoltomies oli soittanut apua 93-vuotiaalle naiselle, joka oli kaatunut ja loukannut itsensä. Huoltomiehen mukaan päivystäjä oli ilmoittanut lähettävänsä ambulanssin 20 minuutissa, jos "soittajat olisivat kilttejä". Muutoin hän uhkasi viivyttää avun toimittamista kaksi ja puoli tuntia.

Helsingin hätäkeskuksen johtaja sai myös moitteet jätettyään vastaamatta toimintaa arvostelleelle omaiselle.

STT

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011051 ... 0_uu.shtml

Voi helvetti millasia kusipäitä tuolla näyttää olevan palkkalistoilla ja samaa paskasakkia edustaa uutisen perusteella esimieskin :evil:
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Lady Willows
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: To Huhti 22, 2010 10:27 am

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja Lady Willows »

Aikanaan eräs naisopettaja sanoi isälleni, joka oli myös opettaja: "Eikö ole hienoa olla opettaja kun on valtaa?" Isäni ei ymmärtänyt hänen pointtiaan, emme mekään. Mutta tuo naisopettaja oli ylpeä vallastaan pienempiin ja heikompiin. Ilmeisesti tuo ihmistyyppi hakeutuu nykyään hätäkeskuksiin, kun opettajilta on otettu jo tarpeellisetkin oikeudet pois...... Hätäkeskuksissa sitä vasta valtaa saakin käyttää, elämän ja kuoleman valtaa...

Voi kun kuolis suoraan koiviltaan ja kerralla, ettei tarttis anella apua ja odottaa suvaitaanko se lähettää.
2+2=5, hyvin suurilla kakkosen arvoilla.
Morrissey: "So how can anybody say
They know how I feel
The only one around here who is me
Is me"
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Lady Willows kirjoitti:Voi kun kuolis suoraan koiviltaan ja kerralla, ettei tarttis anella apua ja odottaa suvaitaanko se lähettää.
Samaa toivon itsekin.
Jossain täytyy olla vikaa ja pahasti kun edes 93-vuotias loukkaantunut vanhus ei meinaa saada ambulanssia kun sitä tarvitsee, jotain tarttis tehdä (en muista kenen fraasi se olikaan mutta sopii tähän tilanteeseen). Asia erikseen on vanhusten ja jopa 50-vuotiaiden (osan lääkäreiden mielestä hautaan joutavien) hoito joissain, varsinkin pikkusairaaloissa, tiedän ainakin 7 tapausta ihan omasta lähi/tuttavapiiristä missä iäkäs, kotonaan asunut ja siellä pärjännyt henkilö olisi ollut hyvin todennäköisesti pelastettavissa oikealla ja asianmukaisella hoidolla entiselleen, viimeisimmässä tapauksessa potilas lähetettiin takaisin kotiin jossa kuoli parin tunnin päästä. Sitten vielä yksi tapaus jossa vainaja oli 55-vuotias eikä lääkäri yksinkertaisesti suostunut lähettämään kallonmurtuman ja aivoverenvuodon saanutta miestä eteenpäin vaikka ukko ei pystynyt puhumaan eikä liikkumaan, eteenpäin lähetettiin vasta kun oli täysin tajuton, kävi niin että leikkaus tehtiin mutta liian myöhään ja kuolema tuli.
Selitys oli että lääkäri halusi odottaa että meneekö vointi huonompaan ja näin todeta ilman tutkimuksia onko kyseessä aivoverenvuoto :roll:
Näin saamme nauttia hienoista terveydenhuolto ja muista viranomaispalveluista.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
MerryLea
Sabrina Duncan
Viestit: 352
Liittynyt: La Elo 21, 2010 6:21 pm

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja MerryLea »

Mieheni sain ambulanssin heti, kun huusin luuriin että vittu lähettäkää se auto tai tuon pommin sinne keskukseen! :D Hädissäni olin kun toinen ei pystynyt kävelemään... Kiltit saavat ambulanssin, mutta näköjään myös vähemmän kiltit.
Mitäs helvettiä sitä tähänkin sanos...? Johan mä asiani kerroin... No, näkemiinkiitosseurasta&sillee! Ooksä viäl siäl? Saiskos sit vaikka jotain hyvää juotavaa!?
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Mikäköhän mahtaa olla häkepäivystäjien koulutustaso? Riittääkö heikolla hapella läpi kahlattu peruskoulu? Suurin ongelma näyttäisi niillä olevan se että on saannut pikkuisen valtaa, mitä koulutuspohja ja ymmärrys ei riitä käsittelemään. Sieltä varmaankin löytyy syyt näihin jatkuviin suurmunauksiin. Taitaa olla koulutus samaa tasoa kuin vartioilla, muut nää häkeläiset ei varmaankaan ole päässyt edes vartiakoulutukseen, kertoo jotain niitten tasosta tai tason puutteesta.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

kakkosurpo kirjoitti:Mikäköhän mahtaa olla häkepäivystäjien koulutustaso? Riittääkö heikolla hapella läpi kahlattu peruskoulu? Suurin ongelma näyttäisi niillä olevan se että on saannut pikkuisen valtaa, mitä koulutuspohja ja ymmärrys ei riitä käsittelemään. Sieltä varmaankin löytyy syyt näihin jatkuviin suurmunauksiin. Taitaa olla koulutus samaa tasoa kuin vartioilla, muut nää häkeläiset ei varmaankaan ole päässyt edes vartiakoulutukseen, kertoo jotain niitten tasosta tai tason puutteesta.
http://www.112.fi/index.php?pageName=ha ... vystajaksi

Lisäksi ainakin Helsingissä toimii hätäkeskuspäivystäjiä poliisin koulutuksella. Tausta poliisin kenttätyössä on etu mutta on suuressa määrin henkilöstä itsestään kiinni kuinka sopii päivystäjäksi. Nyt kun hätäkeskuksia siirrellään ja yhdistellään luulisi työpahoinvoinnin ja epäpätevien päivystäjien määrän lisääntyvän entisestään.

Useimmiten se vika kuitenkin löytyy sieltä asiakkaan päästä:
http://www.youtube.com/watch?v=zw8x8cfSoQc
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Belker
Javier Pena
Viestit: 1709
Liittynyt: Ma Loka 05, 2009 11:51 pm

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja Belker »

Välillä tuntuu, että pitäisi olla yksityistäkin palvelua sairaankuljetusten järjestämisessä.

"Yksityinen sairaankuljetusvakuutus", omavastuu 400 e turhissa tapauksissa. Soitetaan häke-hylyn jälkeen tai häke voisi yhdistää yksityiselle, jos häke katsoo puhelun aiheettomaksi. Häke puolestaan maksaisi yksityiselle, mikäli asiakkaan soitto olikin aiheellinen.

Tietenkin tämä olisi kapitalistista riistosysteemiä, mutta kun kyse on elämästä, niin luulisi asiakkaitakin tulevan. Häkellekin tämä tarjoaisi varaväylän. Kuljetusfirmat olisivat samoja, toimeksiantaja vain siis eri. Rahan takiahan ihmisiä rääkätään häkessä.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Luulisi et vähimmäis työhönopastamiseen kuuluu kertoa että häkeen tulee myös kaikenlaisia paska puheluitakin, mutta kaikkiin puheluihin tulee suhtautua neutraalisti ja provosoitumatta.
Nämä uutisoidut tapaukset osoittaa kyllä ihan muuta kuin työyhteisön pahoinvoinnista olisi kyse.
Kallistun vahvasti sille kannalle että kyseessä on todella pahasta koulutusvajeesta kyseisen työn hallitsemiseen. Lähtökohtaisesti jokaiselle häkepäivystäjälle pitäisi tehdä psykoloogiset testit soveltuvuudesta kyseiseen työhön ja sen jälkeen kunnon koulutus 2-3 vuotta. He ketkä valmistuu koulusta niin töihin häkeen ja nämä epäpätevät toisen alan koulutuksen saanneet mäkeen.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Näytöt
Hetty Wainthropp
Viestit: 462
Liittynyt: Pe Touko 22, 2009 4:11 pm

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja Näytöt »

Jack the Ripper kirjoitti:Lisäksi ainakin Helsingissä toimii hätäkeskuspäivystäjiä poliisin koulutuksella. Tausta poliisin kenttätyössä on etu mutta on suuressa määrin henkilöstä itsestään kiinni kuinka sopii päivystäjäksi.
Yleensä nuo hätäkeskuspäivystäjänä toimivat poliisit ovat siellä siksi koska kukaan toinen poliisi ei ole millään suostunut työskentelemään heidän partiokaverinaan. Kertoo siitä millaisia ihmisiä ovat.
MollyMalone
Neuvoja-Jack
Viestit: 593
Liittynyt: To Tammi 20, 2011 7:43 pm

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja MollyMalone »

Höpö, höpö. Siellä on töissä myös jo pitkään tai vähemmän pitkään palvelleita poliiseja joilla fysiikka on pettänyt eivätkä enää pysty kenttähommiin. :roll:
A Laza
Alibin satunnaislukija
Viestit: 59
Liittynyt: La Joulu 06, 2008 11:31 pm

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja A Laza »

Laitanpa tämän uutisen tänne, kun täällä on näitä hätäkeskuksen virheitä käsitelty.
Hätäkeskuspäivystäjä luuli aivoverenvuotopotilasta humalaiseksi – hälytti poliisin


Syyttäjä on vaatinut tänään Oulun käräjäoikeudessa hätäkeskuksessa päivystäjänä toimineelle naiselle sakkorangaistusta, koska tämä ei hälyttänyt ambulanssia, kun aivoverenvuodosta kärsinyt potilas yritti hakea apua.

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun hätäkeskuksessa päivystäjänä toiminutta naista syytetään tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta.

Sekava ja epäselvästi puhunut iäkäs nainen soitti Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun hätäkeskukseen elokuussa 2010.

Puhelun vastaanottanut hätäkeskuspäivystäjä päätteli vanhuksen olleen humalassa ja välitti tehtävän poliisille tarkistustehtävänä siten, että merkitsi hätäilmoituksen tekijäksi hätäpuhelun soittajan ja selitystekstiksi huomautuksen: "Vanha nainen niin humalassa ettei saa mitään tolkkua, höpöttää vain 112" sekä soittajan ilmoittaman osoitteen.

Poliisipartio käsitti päivystäjän välittämän tehtävän niin, että hätäkeskukseen soittanut henkilö olisi sivullisena ilmoittanut vanhasta humalaisesta naisesta osoitteen ilmaisemalla kadulla. Tämän vuoksi poliisipartio etsi vanhaa humalaista naista kadulta tuloksetta.

Syyttäjän mukaan hätäkeskuspäivystäjä ei välittänyt hätäilmoitusta riittävän selvästi siten, että tehtävästä olisi ilmennyt hätäkeskusohjeiden vaatimalla tavalla se, mitä halutaan tarkistaa ja mitä poliisilta odotetaan sekä se, kykeneekö kohdehenkilö huolehtimaan itsestään. Päivystäjän olisi myös pitänyt antaa suullisesti lisätietoa tehtävästä poliisipartiolle.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... mbulanssia

Täytyy kyllä sanoa, että oli harvinaisen epäselvästi poliiseille selitetty tämä tehtävä.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Hätäkeskus perheenisälle: Otat sä naiselta pataan?

Viesti Kirjoittaja Luupää »

^
Syyte meni nurin.

http://www.mtv3.mobi/uutiset/uutiset/ri ... 537870.xml
Höpöttäväksi humalaiseksi leimattu nainen kuoli aivoverenvuotoon – ei syytettä

Oulun käräjäoikeus on hylännyt Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun hätäkeskuksen hätäkeskuspäivystäjää vastaan nostetun syytteen tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta.

Syyttäjä oli vaatinut hätäkeskuksessa toimineelle päivystäjänaiselle sakkorangaistusta, koska tämä ei hälyttänyt ambulanssia, kun aivoverenvuodosta kärsinyt potilas soitti hätäkeskukseen ja pyysi apua.

Sekava ja epäselvästi puhunut iäkäs raahelaisnainen soitti Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun hätäkeskukseen elokuussa 2010. Puhelun vastaanottanut hätäkeskuspäivystäjä päätteli vanhuksen olleen humalassa ja välitti tehtävän poliisille tarkistustehtävänä siten, että merkitsi hätäilmoituksen tekijäksi hätäpuhelun soittajan ja selitystekstiksi huomautuksen: "Vanha nainen niin humalassa ettei saa mitään tolkkua, höpöttää vain 112" sekä soittajan ilmoittaman osoitteen.

Tehtävän ottanut poliisipartio ymmärsi ilmoituksen siten, että soittaja olisi ilmoittanut vanhasta humalaisesta naisesta tämän kotikadulla. Partio etsi sen vuoksi vanhaa humalaista naista kadulta tuloksetta.

Käräjäoikeuden mielestä poliisin tekemä johtopäätös hätäkeskuspäivystäjän tehtäväilmoituksesta oli valitettava ymmärrysvirhe, mutta asiassa ei voitu kiistattomasti näyttää toteen, että päivystäjä olisi syyllistynyt rikokseen.

Hätäkeskukseen soittanut nainen löydettiin vuorokausi hätäpuhelun jälkeen kotoaan. Hän kuoli aivoverenvuotoon saamiinsa vammoihin myöhemmin sairaalassa.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Vastaa Viestiin