Blackman kirjoitti:No kerroppa syy, miksi ulkopuolinen lavastaisi teon ulkopuolisen tekemäksi?
Jos on lavastanut paikalla ja käynyt jopa useamman kerran teltalla, niin olisi kyllä huomannut, että yksi on hengissä.
Jos on huomannut, että yksi hengissä niin miksei tehnyt lavastusta niin, että tekijäksi tulisi hengissä selvinnyt?
Kyllä siirrellessään uhreja olisi huomannut, että yksi ei ole kuollut.
Mahdollisesti on huomannut, tai ei ole huomannut. Pahin tappamisvimma on mahdollisesti laantunut ja nyt on ollut jo selvittelyjen aika. Murhaajan motiivit voivat joskus olla hyvin omituisia. Hän voi jopa antaa vihjeitä itseensä. Se ei ole mitenkään mahdotonta. Sellaisia tapauksia tunnetaan runsaasti. Murhaaja ei ole ollut mieleltään tasapainoinen, älykäs hän silti saattaa olla, nämä ovat eri asioita. Joka tapauksessa jäljet on niin hyvin peitelty, että tekijää ei ole saatu kiinni tähän päivään mennessä. Kenkien vieminen sinne yli 600 metrin päähän myös viittaa muuhun kuin Gustafssoniin. Polkuja pitkin vesilaitos vasemmalta kiertäen kenkien piilotuspaikalle on tosiaan matkaa noin 800m. Hessun feikkipiilo on lähempänä, mutta se on todennäköisesti väärä paikka. Luotetaan ETP:n kuvaamaan paikkaan. Se on luotettavin tieto paikasta. Poliisin laatimassa ETP:n liitteessä on kartta, johon on merkitty kenkien kätköpaikka. Siitä pidetään kiinni.
Pari mielenkiintoista yksityiskohtaa. NG on kertonut taksimiehelle jo silloin 60-luvulla, että murhaaja romahdutti teltan ja hyppäsi teltan päälle ja "puukkoa alkoi tulla niin pirusti". Suunnilleen tähän tapaan on kuvattu lehdistössä tuota tapausta, ja NG oli kertonut tuon lehdistä lukemansa version. Hän ei itse ilmeisesti muistanut mitään koko tapahtumasta. Tuo NG:n kuvaus on tietysti väärin, lehdistä luettu ja muualta kuultu, se on "tuulesta temmattu", ja on väärä tieto.
Hypnoosissa sensijaan NG on kertonut hyvin todentuntuisen version tapahtumista. Tuo hypnoosikertomus vaikuttaa erittäin todenmukaiselta. On mahdollista, että se "totaali muistiaukko" on alkanut vasta siitä, kun NG sai sen viimeisen tainnuttavan iskun ohimoonsa siinä teltan aukolla ollessaan tulossa ulos teltasta. Siihen saakka on ollut mahdollisuus muistaa hypnoosissa tapahtumia, vaikka ei normaalitilassa enää muista siitä mitään. Se muistiaukon osa on voinut olla juuri Lauerman mainitsemaa "psykogeenista muistiaukkoa", jolta muistikuvia voi palautua hypnoosissa, vaikka ei muista mitään normaalissa mielentilassa. Tätä Lauerma sanoo hyvin harvinaiseksi, mutta ei täysin kiellä sitä mahdollisuutta. Joskus toteutuu harvinaisempikin vaihtoehto. Aina ei toteudu se yleisin, kuten monesti luullaan. Hypnoosin asiantuntija Lauerma ei täysin kieltänyt hypnoosikertomuksen paikkansapitävyyttä, vaikka hän piti sitä epätodennäköisenä. Hypnoosikertomus sopii hyvin tiedossa oleviin tosiasioihin. Hyvin toisaalta tiedetään, että hypnoositieto voi olla epäluotettava, siksi sen avulla ei voi perustella. Se kelpaa vain vihjeeksi.