Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Luupää »

'
Tämmöistä kaavaillaan, saas nähdä toteutuuko edes osittain ja jos niin koska:

http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite?c= ... KALWrapper
Uhattu todistaja tai ministeri voi pian saada valtiolta uudet kasvot

Muutaman vuoden päästä Suomen viranomaisilla voi olla aivan erilaiset keinot suojella vaarassa olevia henkilöitä. Jopa kasvokirurgia identiteetin suojaamiseksi voisi tulla kyseeseen.

– Maailmalla kasvokirurgia ei ole tavatonta identiteetin muutoksen yhteydessä. En pitäisi sitä poissuljettuina Suomessakaan, jos henkilö kokee merkittävää henkeen ja terveyteen kohdistuvaa uhkaa, sanoo sisäasiainministeriön ylitarkastaja Marko Meriniemi.

Meriniemi on puheenjohtaja työryhmässä, joka laatii esiselvitystä erityisestä henkilösuojauksesta. Kyse on lain valmistelusta.

Tarkoitus olisi, että erityinen henkilösuojaus koskisi Suomessa kaikkia, joiden henkeä tai terveyttä uhataan merkittävästi.

– Emme halua rajata suojaa vain todistajiin. Uhka voi yhtä hyvin kohdistua esimerkiksi valtion päämiehiin tai yritysjohtajiin.


Uhkailu yleistä

Viime vuonna poliisin tietoon tuli 158 tapausta, jossa todistajaa oli uhkailtu. Suomesta puuttuu kokonaan laki todistajien suojelemisesta.

Poliisiylijohtaja Mikko Paateron mukaan lainsäädännön tulee antaa laajat mahdollisuudet vaarassa olevien henkilöiden suojaamiseen.

– Kasvokirurgia on äärimmäinen keino. Aika kovan luokan uhan pitäisi olla kyseessä, että kirurgiaan mentäisiin. En kuitenkaan poissulje, etteikö sellaista tilannetta voisi tulla eteen.

Paateron mukaan olisi tärkeää, että lainsäädäntö on olemassa. Yksittäiset tilanteet sitten määrittävät, kuinka toimitaan.

– Olemme selvästi jäljessä muita maita suojaamisessa. Maailma on muuttumassa myös Suomessa.

Työryhmän on tarkoitus saada muistionsa valmiiksi huhtikuun loppuun mennessä. Meriniemi uskoo, että laiksi asti erityinen henkilösuojaus voisi parhaassa tapauksessa päätyä vuoteen 2015 mennessä.
Tätä kyllä kaivattaisiin.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Ministeriön mies hourailee kasvokirurgiasta ja Paatero komppaa kiltisti, käsijarru kuitenkin pari naksausta päälle vedettynä. Lomat on kohta lusittu ja eiköhän Päivi anna tukkapöllyä ministeriönsä ylitarkastajalle. Vai miten se marssijärjestys menee? Ovatko nämä kasvokirurgiamiehet sisäministeriön todellisessa johdossa?
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Severin A
Jack Bauer
Viestit: 988
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:09 pm

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Severin A »

Ja mitä se todistajansuojelu on tähän asti ollut?? :roll:
Älä oleta
Unhola
Martin Beck
Viestit: 762
Liittynyt: Ke Syys 15, 2010 7:50 pm

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Unhola »

Eipä siitä hengen säästymisestä ole paljon iloa, jos joutuu kuitenkin käytännössä luopumaan koko entisestä elämästään. Naamastakin... Jos todistaja on ruma ja tyytymätön elämäänsä, niin siinä tapauksessa tuo voi olla hyvä idea.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Luupää »

.
Oli miten oli niin asia etenee kuin eteneekin hissun kissun:

http://elisa.net/uutiset/kotimaa/?id=95373672
Suomi valmistelee järeitä keinoja todistajansuojeluun

Julkaistu: 26.03. klo: 12:03
Päivitetty: 26.03. klo: 16:53

Suomessa aletaan valmistella lakia todistajansuojelusta. Suojeluohjelma olisi tarkoitettu niille, jotka todistavat tai ovat asianomistajina vakavaan tai järjestäytyneeseen rikollisuuteen liittyvissä oikeusjutuissa.

Sisäministeriön mukaan todistajien uhkailu on lisääntynyt viime vuosina. Uhkauksista on myös tullut entistä vakavammin otettavia.

Todistajansuojeluohjelman edellyttämät lakimuutokset on tarkoitus saada eduskunnan pohdittaviksi keväällä 2014.

Jo nykyisellään todistajien suojelussa voidaan käyttää monia keinoja. Asiasta ei ole omaa lainsäädäntöä. Lisäksi on tarkoitus selvittää, ovatko nykyiset keinot kaikissa tapauksissa riittäviä.

Ministeriön mukaan todistajansuojeluohjelmaan ottaminen pitäisi olla aina viimeinen vaihtoehto. Ääritapauksissa ihminen saisi uuden henkilöllisyyden ja muuttaisi jopa ulkomaille.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... uhkaillaan
Todistajat vailla kunnon suojelua – yhä usempaa uhkaillaan

Suomi on ainoa EU-maa, josta puuttuu todistajansuojeluohjelma. Todistajien uhkailu on yleistynyt viime vuosina.

Keskusrikospoliisin mukaan todistajia ei pystytä nykylain turvin suojelemaan riittävästi, vaikka laki velvoittaa todistamaan.

Niskuroiva todistaja voidaan lähettää vankilaan suoraan oikeudesta, jos hän kieltäytyy todistamasta.

Sisäasiainministeriön mukaan tämä epäkohta rikkoo kansalaisten perusoikeuksia, joten nyt laaditaan lakia todistajansuojelusta.


Yhä useampaa uhkaillaan


Oikeudessa kuultiin viime vuonna 160 uhkaamista. MTV3:n 45 minuuttia -ohjelman tietojen mukaan vakavan uhan kohteeksi on joutunut myös täysin sivullisia, kuten silminnäkijöitä ja asiantuntijoita.

Suuri osa henkeen ja terveyteen kohdistuvista uhkauksista kohdistuu rikollisjoukosta irrottautuviin tai heidän perheisiinsä. Kymmenkunta ihmistä on joutunut hylkäämään entisen elämänsä ja aloittamaan alusta.

Keskusrikospoliisissa on toiminut kymmenen vuotta Erityisen henkilöturvallisuuden -ryhmä, jolla on todistajansuojeluun erikoiskoulutukset ja tekniset laitteet. Oikeudenkäynnin ollessa kuumimmilaan todistaja voidaankin sijoittaa esimerkiksi väliaikaisesti ulkomaille tai myöhemmin pysyvästi.

Todistajansuojelulaki on tarkoitus saada hallituksen käsittelyyn parin vuoden kuluttua.

Poliisi odottaa, että laki määrittelisi selkeästi, kenen vastuulla todistajan henki on ja mitä keinoja suojeluun voidaan käyttää.
Linkin takana on nähtävissä myös 45 minuuttia -ohjelman jakso jossa on heti ensimmäisenä juttu aiheesta.


http://ohjelmat.yle.fi/poliisitv/raport ... u_suomessa
Todistajan suojelu Suomessa

Suomi on eräs harvoja EU-valtioita, jossa ei ole erillistä todistajansuojelulakia tai –ohjelmaa. Mm. kaikissa pohjoismaissa, Virossa sekä Venäjällä kyseinen lainsäädäntö on ja sen pohjalta ovat tehneet operatiivista yhteistyötä ainakin Ruotsi, Tanska sekä Norja sijoittamalla suojeltavia todistajia maiden kesken.
Suojelua vaativia tapauksia on Suomessakin joitakin vuosittain, mutta em. käytännön yhteistyöstä on Suomi jäänyt sivuun.

Vaikka todistajien uhkailu liittyykin useimmiten rikollisliigojen välisiin tapauksiin, saattaa yhä useammin myös tavallinen kansalainen kohdata uhkailua. Henkilön, joka ei ole aiemmin kohdannut rikollisuutta, kokemus uhkailusta on usein myös voimakkaampi kuin paatuneen rikollisen


Pian tarina

Pia Vitikkala on tavallinen nuori, perheellinen opiskelija Eurasta. Hän joutui uhkauksen kohteeksi nykyisin niin suositussa facebookissa, jättäessään syntymäpäiväonnitteluja ystävättärelleen. Tätä kautta Pian löysi entuudestaan tuttu mieshenkilö, joka oli käyttänyt vuosia sitten hänen henkilötietojaan petolliseen toimintaan. Mies on saanut myös tuomion toiminnastaan.
– Huomasin, että seinällä (facebookissa) oli käynyt kommentoimassa eräs mies ja alkoi haukkua mua vasikaksi. Laitoin viestiä takaisin, että mieti vähän, mitä suustasi päästät, Pia kertoo.

Tekstit menivät kuitenkin niin pahoiksi, että Pia päätti tehdä miehestä rikosilmoituksen. Esitutkinnassa uhkaaja sai poliisilta Pian yhteystiedot, sekä Pian kertoman mukaan myös hänen sosiaaliturvatunnuksensa. Mies ottikin jälleen facebookin kautta Piaan yhteyttä ja kertoi saaneensa tiedot, joten mikään ei nyt estäisi häntä. Kyseessä oli tappouhkaus, joka kohdistui häneen ja hänen lapsiinsa. Tästä pelästyneenä Pia veti rikosilmoituksen pois ja yrittää nyt pitää mieheen välit kunnossa, että tämä ei hermostuisi ja tekisi jotakin peruuttamatonta.


Järjestäytyneen rikollisuuden ongelma

Vaikka Pian tapaus yksittäisenä ja tavallisen ihmisen näkökulmasta on epämiellyttävä ja eittämättä uhkaava, liittyy todistajien uhkaaminen Suomessa kuitenkin pääsääntöisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Rikoskomisario Tero Haapala Keskusrikospoliisista kertoo, että vuosittain on joitakin tapauksia, joissa rikollisryhmien jäseniä uhataan ja yritetään tehdä hiljaisiksi jopa raaemmallakin väkivallalla.
- On myös tapauksia, joissa heitä joudutaan esitutkinnan jälkeen pitempiaikaisestikin suojaamaan , Haapala toteaa.

Vaikka Suomessa ei ole erillistä todistajansuojelulakia tai –ohjelmaa, Haapala katsoo poliisilla olevan kuitenkin varsin hyvät työkalut käytössään.
– Poliisilla on keinovalikoimaa jo nyt tavanomaisissa jutuissa riittävästi, hän sanoo. Todistajansuojeluohjelma toisi lisäkeinoja lähinnä rikollisjoukkojen jäsenien suojaamiseen. Haapalan mukaan suurin muutos olisi se, että todistajia voitaisiin suojella pitkäkestoisesti sijoittamalla heitä uudelleen. Ts. häivyttämällä, mikä kuitenkin Suomen kokoisessa maassa olisi hankalaa. Haapala pohtii, että mukaan tulevat myös taloudelliset seikat, mikäli todistajia pitäisi sijoittaa esimerkiksi ulkomaille.

Haapala muistuttaa, että nykyiset turvaamiskeinot mm. käräjäoikeuksien turvasalit, joissa todistelu voidaan suorittaa ns. kasvottomana useimmiten riittävät, mutta hän myöntää, että kovimmissa tapauksissa olisi varmasti käytetty todistajansuojeluohjelmaa, jos sellaista lainsäädäntöä meillä Suomessa olisi.
Kursivoimani osa Haapalan lausunnosta on paljon puhuva.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Luupää »

Lisää vettä myllyyn:

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... arkaudessa
Julkaistu 06.10.2012

SS: Bandidos-ihailijat vangitsivat oikeudenkäynnin todistajan Varkaudessa

Kolmea varkautelaista miestä epäillään väkivaltarikosta todistaneen miehen uhkailusta ja vangitsemisesta, kertoo Savon Sanomat. Parikymppiset miehet otettiin kiinni torstaina.

Poliisi oli aiemmin kuullut parikymppistä uhria rajun väkivallanteon todistajana ja tämän on tarkoitus olla todistajana myös käräjäoikeuden istunnossa. Poliisin mukaan epäillyt olivat pitäneet miestä vastoin tämän tahtoa muutamien tuntien ajan vangittuna yksityisasunnossa keskiviikkona.

Asunnossa miestä oli uhkailtu, kiristetty ja hänen omaisuuttaan oli ryöstetty.

Savon Sanomien mukaan epäillyillä on kytköksiä Varkaudessa tänä vuonna esiintyneeseen ilmiöön, jossa paikalliset miehet ovat yrittäneet vahvistaa yhteyksiään Bandidos-järjestöön. Sekä kerholaisia että heitä ihailevia miehiä on ollut epäiltynä useista rikoksista.

Pohjois-Savon poliisin tietoon on tullut muitakin uhkailuja ja se neuvoo kertomaan uhkailuista välittömästi poliisille tai hätäkeskukseen.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012110 ... 9_uu.shtml
Nimetön todistaminen ehkä mahdolliseksi
Perjantai 9.11.2012 klo 10.41

Oikeusministeriön asettama toimikunta ehdottaa, että nimetön todistaminen tulisi mahdolliseksi vakavimmissa rikoksissa.


Jutun tuomarikaan ei saisi tietää, kuka todistaja on.

Anonyymia todistelua voitaisiin käyttää muun muassa henkirikoksissa, törkeissä huumausainerikoksissa sekä ihmiskauppajutuissa. Suojaa voivat tarvita esimerkiksi peitetoimintaan osallistuvat poliisit sekä rikollisjärjestöä vastaan todistava silminnäkijä.

Nimettömään todisteluun turvauduttaisiin vain, jos todistajaa ei voitaisi muuten riittävästi suojella.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
tj_eme
Jack Bauer
Viestit: 954
Liittynyt: Ke Helmi 10, 2010 12:22 pm

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja tj_eme »

Eiköhän olisi parasta todistajansuojelua antaa:
- väkivaltarikoksista oikein kunnon tuomioita, kuten hyötymistarkoituksessa tehty pahoinpitely 10-15 vuotta ja törkeä tekotapa 15-25 vuotta;
- järjestäytyneen rikollisuuden vastaavista 25-30 vuotta ja 30-40 vuotta;
- todistajan uhkaamisesta 10 vuotta lisätuomiota.
Em.tapauksissa aina automaattisesti päivästä päivään tuomio. Näihin liittyisi eristäminen ja täysin vapaat päihteet eristysselleissä.

Tämän käytännön omaksumisen jälkeen tarvittaisiin tietysti jonkun vuoden poliisisuojelu todistajille, mutta näillä tuomioilla vapaalla ei olis satelliitteja kovin kauaa.

Epäilen, että tulisi halvemmaksi kuin plastiikkakirurgit esim. 30 vuoden syklissä.
Nimby
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Elo 17, 2012 9:50 pm

Re: Todistajansuojeluun uusia keinoja?

Viesti Kirjoittaja Nimby »

tj_eme kirjoitti:Eiköhän olisi parasta todistajansuojelua antaa:
- väkivaltarikoksista oikein kunnon tuomioita, kuten hyötymistarkoituksessa tehty pahoinpitely 10-15 vuotta ja törkeä tekotapa 15-25 vuotta;
- järjestäytyneen rikollisuuden vastaavista 25-30 vuotta ja 30-40 vuotta;
- todistajan uhkaamisesta 10 vuotta lisätuomiota.
Em.tapauksissa aina automaattisesti päivästä päivään tuomio. Näihin liittyisi eristäminen ja täysin vapaat päihteet eristysselleissä.

Tämän käytännön omaksumisen jälkeen tarvittaisiin tietysti jonkun vuoden poliisisuojelu todistajille, mutta näillä tuomioilla vapaalla ei olis satelliitteja kovin kauaa.

Epäilen, että tulisi halvemmaksi kuin plastiikkakirurgit esim. 30 vuoden syklissä.
Tämä on tätä alkeellisinta populismin lajiketta vastata jokaiseen ongelmaan, että tuomioita on kovennettava. Mietippä nyt ihan uudelleen tuota kantaasi. Haluatko sinä todellakin jonkun 30 vuotta täydessä eristyksessä istuneen tyypin jouluruuhkaisessa Citymarketin kassajonossa taaksesi seisomaan? Tai naapuriksesi?
Toisekseen esitätkö vielä tilastotietoa siitä, että tuomioiden koventaminen jotenkin vähentäisi rikollisuutta. Otetaanko esimerkkiä vaikka Ameriikan maalta?
Vastaa Viestiin