Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-autosta

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
villalangan ydin
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: To Syys 15, 2011 10:31 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja villalangan ydin »

Jos on syystä tai toisesta pysähtynyt ammattikoululle ja joutunut siellä eroon pyörästään; siitä ne mita v...a? kuva(t). Jatkanut matkaa kävellen ja viesti, että on matkalla kotiin Penttilästä.
Tämän jälkeen joutunut vielä eroon puhelimestaan (ei ole voinut soittaa ketään hakemaan tms.) ja käveltyään kuorma-autolle asti päätynyt sinne lepäämään.
Onko missään ollut tietoa, oliko puhelin mukana autossa?
Jos ei, vieläkö siihen on saatu yhteyttä? (jos olisi siis kadonnut matkalla)
Oliko viikonloppuna miten viileitä öitä?
villalangan ydin
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja Lassie »

En huomannut että kuvalinkin teksti oli "nielaissut" ensimmäisen sanan sen jälkeisestä lauseesta, siinä kuuluisi lukea "Pyörän löytöpaikka aivan päinvastaisessa suunnassa nuoren reittiin nähden."
Lassie kirjoitti:Selasin nettiä ja ....

löytöpaikka aivan päinvastaisessa suunnassa nuoren reittiin nähden.
T73 kirjoitti:Laitoin liitteeseen sinisellä olettamani suunnitellun polkupyöräreitin, ympyröin koulun, palopaikan ja sen mistä pyörä löytyi. Edit: Näköjään olikin vastaava kartta jo postattu. Oh well.
Ihan hyvä että olit postannut toisen karttakuvan, koska aiemmin postaamani ei näkynyt kattavasti!

Mietityttävää että poliisi on tullut tuloksiin, ettei tapauksessa viitteitä rikoksesta. Pyörämysteerio jää silti jäljelle, toki voi olla erillinen varkausjuttu eikä liity kuolemaan mitenkään. Jotenkin vaan on ajoitukset ja paikannukset aika pienen aikaraamin sisällä, että juuri joku varastanut pyörän ja ei aikaakaan, niin tulipalo hohkaa horisontissa.

Tuli mieleen, jos onnettomuus kyseessä, että olisiko nuormies saanut päähänsä (jos kuitenkin pienessä tuiterissa, mahdollisesti, vaikka ei tolkuttomassa kunnossa) kiivetä rekkaan (jonka ovet on voitu jo aiemmin murtaa; voinut kivuta jo valmiiksi aukaistuun kuorma-autoon) ja kytkeä systeemin päälle, että koettaisi ajaa rekalla.
Paremmin rekoista ja sähköasiasta perillä olevat. Jos pääkytkin päältä pois, tarkoittaako että avain vaadittaisiin kytkimen päälle laittoon ja jos avaimia ei sinne varmaankaan ole jätetty, olisiko ajatellut koettaa jotain McGyverointia ja (siitä olisi jännää laittaa kuvaakin kavereille että terveisiä rekan ratista, voisi liipata läheltä nykynuorison somehuumoria) elikkä piuhoilla rekan kytkentää päälle ("näinhän ne elokuvissakin", ja loppu on historiaa. Onko mitenkään mahdollista, ei varmaankaan. (Rekassa oli muuten jtk vikaa, liittyykö yhtään palosyyhyn.)
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
Paikalla
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5976
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Kelju K. Kojootti kirjoitti: Voisiko se palokin selittyä sillä, että se fillarinpöllijä on snepannut palavan tupakantumpin sinne kuorkin suuntaan, joka on sitten jäänyt kytemään johonkin öljylammikkoon tms. otolliseen paikkaan, jota uhri ei ole huomannut.
Dieselin saati sitten öljyn sytyttäminen tupakalla ei vain onnistu. Ennen kuin tupakka ehtii lämmittää dieselin höyrystymispisteeseen se sammuu kastuttuaan, ja nykyiset tupakat ovat vielä kaiken lisäksi itsesammuvia. Tuosta itsesammumisesta johtuen en myöskään usko nukahtamiseen tupakka kädessä.

Kuorma-autoissa myöskin taitaa valtaosa sähköistä olla päävirtakytkimen takana ajopiirturia ja lämmityslaitteita lukuun ottamatta, joten enpä sähköpaloonkaan oikein usko. Toki päävirran saa kytkettyä ilman avainta ihan napista päälle.
Todennäköisin syy taitaakin olla tuo jo mainittu polttoainekäyttöisestä lämmittimestä lähtenyt, jos ei ole tahalleen sytytetty.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Joogalainen
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2016 3:15 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja Joogalainen »

Voin hieman avartaa teitä asiasta kiinostuineita. Mahdollisen rikoksen uhrin puhelin ja lompakko katosivat, kuin tuhkatuuleen. Poika ei ollut kotimatkalla vahvassa humalatilassa, eikä hänen tapoihinsa kuuluisi mennä lepäämään minkään sortin rekkaan. Illalla oli riitaa outokumpulaisten mahdollisesti 99-01 ikäisten jannujen kanssa, kuten joku tietäjä täällä kommentoi, mutta heidän en uskoisi lähtevän pienen sanaharkan takia monien tuntien jälkeen perään kostamaan. Ammattikoulun suoralla, missä ystävä on pojan viimeisen kerran nähnyt oli valvontakamera kuvissa nähty hahmoja pojan kanssa.
villalangan ydin
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: To Syys 15, 2011 10:31 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja villalangan ydin »

Tarkoittaako "ammattikoulun suoralla" matkaa sillalta ammattikoululle (joen suuntaisesti)
vaiko ammattikoululta palopaikalle? Eikö eronnut ystävästään sillan luona?
Onko valvontakameran kuvissa hahmojen lisäksi nähtävissä pyörää? (vieläkö oli omistajansa hallussa?) Puhelin ja lompakko eivät kai ole kirjaimellisesti kadonneet tuhkana tuuleen...
villalangan ydin
Joogalainen
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2016 3:15 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja Joogalainen »

Mielestäni ammattikoulun suoran ja keskustaanpäin menevän risteyksen kohdalla erkaantuivat, eli penttilänkadun ja peltolankadun risteyksessä. Valvontakamera nauhalla näkyvästä pyörästä (kenellä oli) vai oliko kuvissa ollenkaan tai kuinka monta henkilöä pojan seurassa oli en osaa varmuudella sanoa (kukaan ei tässä vaiheessa tiedä keiden kanssa poika ammattikoululla oli). Täsmennän että puhelin ja lompakko ovat kateissa.
Viimeksi muokannut Joogalainen, Ti Kesä 07, 2016 4:40 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

Diesel syttyy tosiaankin todellakin huonosti jos ei ole kaasuuntuneena ja kun tankki/tankit on kabiinin takana rungossa, sieltä on aikavaikea vahingossa ainakaan sitä saada muutoinkaan syttymään. Bensan leimahtuspiste on useita kymmenia asteita pakkasen puolella ja dieselin ainakin kesälaadussa varmaan lähemmäs sataa, eli se ei kyllä kaasuunnu ihan äkkiä suomen suvessa. Mutta jos kabiinissa on ollut jarrujen jäänestoainetta, niin etanolin leimahduspiste on myös parikymmentä astetta pakkasen puolella. Lasipesuainepurnukka taas on aika paha sanoa, kun niitä litkuja on metanoli pohjaisia ym. ja niintä on lantattu vedellä, mutta jos raakaa kamaa on, kyllähän sekin syttyy.

Saa nähdä, mitä jutusta selviää, sillä kyseessä voi olla joku tonttuilu jossa on käynyt huonosti, satunnainen onnettomuus vaikkapa juuri webastosta, sähköistä joka on saanut lisää potkua juuri vaikkapa kabiinissa olleeista kemikaaleista tai henkirikos. :roll:
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Siis milloin katos?Ihan ei sun juttus vakuuta sorry. :o Joogalaiselle tämä kysymys tarkoitettu ja muutenkin kaikkia huhujahan alkaa taas lentää,jos pitäisi paikkansa niin eihän poliisi voi olla epäilemättä henkirikosta vai voiko tuskin.
Viimeksi muokannut ktaina, Ti Kesä 07, 2016 4:44 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
päiväntimo
Scooby-Doo
Viestit: 26
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2016 11:45 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja päiväntimo »

joku tiesi huhuilla myös että puhelin oli siihen soittaessa ollut päällä vielä seuraavana päivänä
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

Joogalainen kirjoitti:Voin hieman avartaa teitä asiasta kiinostuineita. Mahdollisen rikoksen uhrin puhelin ja lompakko katosivat, kuin tuhkatuuleen. Poika ei ollut kotimatkalla vahvassa humalatilassa, eikä hänen tapoihinsa kuuluisi mennä lepäämään minkään sortin rekkaan. Illalla oli riitaa outokumpulaisten mahdollisesti 99-01 ikäisten jannujen kanssa, kuten joku tietäjä täällä kommentoi, mutta heidän en uskoisi lähtevän pienen sanaharkan takia monien tuntien jälkeen perään kostamaan. Ammattikoulun suoralla, missä ystävä on pojan viimeisen kerran nähnyt oli valvontakamera kuvissa nähty hahmoja pojan kanssa.
Ihan noin sellainen kysymys, että missä kohtaa tämä lompakon ja puhelimen katoaminen ilmeni? Kuormurin ohjaamo ei näytä palon jäljiltä sille, että sieltä välttämättä löytyisi lompakkoa tai puhelinta jos siellä ovat olleet tulipalon aikana?
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
Miettijä
Lauri Hanhivaara
Viestit: 137
Liittynyt: La Joulu 05, 2015 2:43 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja Miettijä »

Vaikka pyörä olisi pöllitty ja vaikka olisi sitten päättänyt kävellä kotiin ilmottamatta kellekkään että pyörä on pöllitty tai pyytänyt kyytiä. Ja vaikka olisikin päättäny mennä kuormuriin nukkumaan ja vaikka olisikin syttynyt tuleen jostain syystä nii ei vieläkää selitä sitä miten kaveri ei ole kuormurista hypänny pois palon alkaessa. Vai lisätäänkö vielä joku sairaskohtaus listaan? Vähän liian monta sattumaa kyllä tuntuisi olevan tapaturmaksi.
Viimeksi muokannut Miettijä, Ti Kesä 07, 2016 4:47 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
päiväntimo
Scooby-Doo
Viestit: 26
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2016 11:45 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja päiväntimo »

jos toisaalla saadaan elävältä poltetusta tietää että nimenomaan oli elävä koska löytyy nokea keuhkoista, niin eiköhän tässä saada aika äkkiä tietää löytyykö taskusta kännykänraatoa ja lompakonraameja
Joogalainen
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ma Kesä 06, 2016 3:15 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja Joogalainen »

SYLWAR kirjoitti:
Joogalainen kirjoitti:Voin hieman avartaa teitä asiasta kiinostuineita. Mahdollisen rikoksen uhrin puhelin ja lompakko katosivat, kuin tuhkatuuleen. Poika ei ollut kotimatkalla vahvassa humalatilassa, eikä hänen tapoihinsa kuuluisi mennä lepäämään minkään sortin rekkaan. Illalla oli riitaa outokumpulaisten mahdollisesti 99-01 ikäisten jannujen kanssa, kuten joku tietäjä täällä kommentoi, mutta heidän en uskoisi lähtevän pienen sanaharkan takia monien tuntien jälkeen perään kostamaan. Ammattikoulun suoralla, missä ystävä on pojan viimeisen kerran nähnyt oli valvontakamera kuvissa nähty hahmoja pojan kanssa.
Ihan noin sellainen kysymys, että missä kohtaa tämä lompakon ja puhelimen katoaminen ilmeni? Kuormurin ohjaamo ei näytä palon jäljiltä sille, että sieltä välttämättä löytyisi lompakkoa tai puhelinta jos siellä ovat olleet tulipalon aikana?
Eiköhän poliisit tapahtumapaikalla ole huomanneet, ettei pojalla ole lompakkoa tai puhelinta kun ovat yrittäneet saada selville henkilöllisyyttä tms ja luulisi että niistä jotain olisi jäljelle jäänyt jos olisivat taskuissa olleet (tiedän lompakon ja puhelimen katoamisen, koska tunsin pojan). Seuraavana päivänä siis sai yhteyttä aamulla vielä pojan puhelimeen.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Rikosta ei epäillä. Toki poika itse eläessään taisi siihen syyllistyä ja osittain siksi nyt kuollut. Valitettavan turha nuorisokuolema taas. Syttymissyy se tuntuu olevan yhä hukassa.

Litkuista:
Bensaankin(herkin mainituista) voit surutta tiputtaa vaikka tulitikun, eikä syty ellei ole kaasuuntuneena.
Kuorma-autopalossa kuolleen tapauksessa ei epäillä rikosta
Kotimaa7.6. 14.38

STT Joensuu

Joensuun Vehkalahdessa kuolleen 17-vuotiaan tapaukseen ei epäillä liittyvän rikosta, tiedottaa poliisi. Nuorukaisen palanut ruumis löytyi kuorma-auton ohjaamosta rakennustyömaalta. Ohjaamo syttyi tuleen kolmen aikoihin sunnuntain vastaisena yönä.

Poliisi on kuullut tutkinnassa yli kymmentä henkilöä. Nuoren miehen yölliseltä reitiltä on myös saatu valvontakameratallenteita.

Mies vietti iltaansa Joensuun laululavalla. Erottuaan ystävistään hän viestitteli heidän kanssaan. Viimeisen viestin hän lähetti reilua tuntia ennen kuolemaansa. Viestien sisällöt olivat poliisin mukaan normaaleja.

Poliisi selvittelee edelleen, miksi mies meni ohjaamoon ja mikä aiheutti palon. Poliisia askarruttaa myös se, ajoiko joku luvatta miehen pyörän 1,5 kilometrin päähän palopaikasta.

http://www.pohjolansanomat.fi/kotimaa/k ... a-rikosta/
MTV:n uutinen:
Uutta tietoa palaneesta rekasta löytyneestä 17-vuotiaasta – poliisi tyrmää huhuja
Rikos Julkaistu 07.06.2016 14:13

Poliisi on jatkanut Vehkalahden tulipaloon liittyvää tutkintaa. Viime sunnuntaina hieman aamukolmen jälkeen palaneessa kuorma-autossa menehtyi 17-vuotias nuorukainen.

Poliisi on saanut selvitettyä nuoren miehen liikkeitä ennen rekkapaloa muun muassa valvontakameratallenteiden avulla. Lisäksi mies oli ollut yhteydessä ennen menehtymistään kavereihinsa sekä puhelimitse että sosiaalisen median välityksellä. Poliisin mukaan yhteydenotot olivat sisällöltään normaaleja.

Tämän hetkisen tiedon mukaan nuorukainen lähetti viimeisen viestinsä yöllä kello 1.48. Viimeinen näköhavainto miehestä oli kello yhden ja puoli kahden välillä, kun tämä lähti kaverinsa seurasta Penttilässä.

Rikoksen mahdollisuus suljettu pois

Miehelle tehdyn ruumiinavauksen ja muiden tutkintatoimenpiteiden perusteella poliisi ei epäile tapauksessa rikosta.

– Tapahtumien johdosta nuorten keskuudessa on levinnyt huhuja, joiden mukaan menehtynyt mies olisi joutunut pahoinpitelyn kohteeksi juuri ennen tulipaloa, Itä-Suomen poliisi kertoo tiedotteessa.

– Faktapohjaa näille huhuille ei ole löytynyt, vaan ne ovat olleet pikemminkin arvailuja tapahtumien kulusta

Edelleen selvityksen alla on, miksi nuorukainen oli mennyt kuorma-auton ohjaamoon ja mikä aiheutti ohjaamon tulipalon syttymisen. Poliisin mukaan kuorma-auton päävirtakytkin oli asetettu pois päältä perjantaina 3. päivä.

Havaintoja pyörästä kaivataan yhä

Kuva
Poliisin välittämä kuva polkupyörästä, jolla kuorma-auton tulipalossa menehtynyt nuorukainen oli liikkunut. Pyörällä on saattanut ajaa myös joku muu.

Miehen pyörä löytyi sunnuntaina noin 1,5 kilometrin päässä kuorma-autosta. On yhä epäselvää, kuinka pyörä on päätynyt löytöpaikalle,

– On mahdollista, että joku henkilö on ottanut kyseisen pyörän luvatta käyttöönsä kyseisen yön aikana ja hylännyt sen edellä mainittuun löytöpaikkaan. Mikäli näin on todella tapahtunut, poliisi pyytää henkilöä ilmoittautumaan. Tarkoituksena on saada ainoastaan selvitettyä kuorma-auton palamiseen liittyviä yksityiskohtia.

Pyörän liikkeistä tietäviä henkilöitä pyydetään ottamaan yhteyttä poliisiin. Myös kaikki havainnot ja tiedot asiaan liittyen voi edelleen ilmoittaa poliisille numeroon 029 545 6461.

– Haluamme kiittää kansalaisia lukuisista vihjeistä ja havainnoista tapaukseen liittyen, sillä niillä on ollut suuri merkitys tapahtumienkulkua selvitettäessä.

– Esitämme osanottomme menehtyneen nuoren miehen omaisille ja läheisille.

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikke ... ja/5932390
Edit. Lisätty MTV:n uutinen,
Viimeksi muokannut On Anoi Kaa, Ti Kesä 07, 2016 4:57 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
villalangan ydin
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: To Syys 15, 2011 10:31 am

Re: Joensuu, 17v poika löytyi kuolleena palaneesta kuorma-au

Viesti Kirjoittaja villalangan ydin »

Joogalainen; tunsit pojan, polttiko hän tupakkaa? Olisiko palo voinut syttyä (omasta) tupakasta/tumpista?
villalangan ydin
Vastaa Viestiin