Pommeja Clintoneille, Obamalle & Sorosille & CNN:lle

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Pommeja Clintoneille, Obamalle & Sorosille & CNN:lle

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/88f29 ... 1_ul.shtml
Pommi löytynyt Hillary ja Bill Clintonin sekä Barack Obaman kirjepostin seasta New Yorkissa ja Washingtonissa
Hillary ja Bill Clintonin kotoa New Yorkin Chappaquasta on löytynyt pommi, kertovat kansainväliset uutistoimistot ja yhdysvaltalaislehti New York Times. Räjähtävää ainetta löytyi Clintoneille osoitetusta kirjepostista.

New York Timesin mukaan myös Yhdysvaltain entisen presidentin Barack Obaman Washingtonin työhuoneelle oli lähetetty kirjepommi.

Clintonit tai Obama eivät ehtineet koskea paketteihin, sillä heidän postinsa luetaan etukäteen. Salaisen palvelun mukaan Clintoneille osoitettu posti löytyi tiistaina, Obamalle osoitettu posti keskiviikkona.

Pommit olivat poliisin mukaan samanlaisia kuin miljardööri George Sorosille hiljattain osoitettu pommi.
Kylläpäs nyt vaalejen alla rupesikin tapahtumaan :lol: Uskoo ken uskoo.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/28bff ... a_ul.shtml
CNN:n toimitus ja sen ympäristö New Yorkissa evakuoitu pommiuhan takia
Uutiskanava CNN:n toimituksen ympäristö on evakuoitu New Yorkissa pommiuhan takia. CNN:n toimitus sijaitsee New Yorkin Central Parkin laidalla sijaitsevassa Time Warner Centerissä.

Poliisi on parhaillaan tapahtumapaikalla. Vielä poliisi ei ole tarkentanut, onko CNN:n toimitukseen kohdistettu räjähteitä kirjeen muodossa kuten Clintoneille, Obamalle ja Sorosille.

Aiheesta lisää hetken kuluttua.
Aikamoista tunarointia sanon minä. :lol: Koko koplasta olisi pitänyt päästä kertaheitolla eroon.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
TuskaistaTietoa
Axel Foley
Viestit: 2321
Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 9:34 pm

Re: Pommeja Clintoneille, Obamalle & Sorosille & CNN:lle

Viesti Kirjoittaja TuskaistaTietoa »

Tuo propaganda on niin tylsän helppoa lukea läpi.

Vaalit tulossa ja kannatus sulamassa. No mitenhän pääsisi räväyttävästi otsikoihin?
TuskaistaTietoa
Axel Foley
Viestit: 2321
Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 9:34 pm

Re: Pommeja Clintoneille, Obamalle & Sorosille & CNN:lle

Viesti Kirjoittaja TuskaistaTietoa »

Mitenhän nuo tekevät sen demokratian lopettamisen ja vallansiirron pienille runkkuringeillensä lopullisesti? Selkeästi koko ajan pelataan peliä siihen, mutta juonikuvio on vielä epäselvänä.
Silli
Axel Foley
Viestit: 2178
Liittynyt: La Elo 25, 2018 12:28 pm

Re: Pommeja Clintoneille, Obamalle & Sorosille & CNN:lle

Viesti Kirjoittaja Silli »

Pommeista tulee mieleen tapahtumaketju, joiden avulla eräälle suomalaispoliisille rakentui rooli lain ylä- ja valvonnan ulkopuolella. Jännää että nimenomaan Trumpin inhoamalle "Fake News -medialle" osui tämä pommilähetys. Ettei vaan yritettäisi osoittaa syyttävällä sormella Trumpin kannattajia. Ameriikan tapahtumat lienevät jatkumoa mm. tälle:
Clintonit lavalla – lähtevät kiertueelle Michelle Obaman tavoin kuin rocktähdet

Konserttipromoottori Live Nation vie Bill ja Hillary Clintonin 13 kaupunkiin halliyleisön eteen.

Ilta Clintonien kanssa -kiertue käynnistyy Las Vegasista marraskuun 18. päivänä. Tämän vuoden puolella Bill ja Hillary Clinton esiintyvät myös Houstonissa, Torontossa ja Montrealissa.

Ensi vuonna Pohjois-Amerikan kiertueen areenakeikat jatkuvat huhti-toukokuussa, jolloin Clintonit esiintyvät muun muassa New Yorkissa, Detroitissa, Philadelphiassa ja Vancouverissa.

Liput tulevat myyntiin tämän viikon perjantaina. Niiden hinta on uutiskanava CNN:n mukaan noin 70-699 dollaria.

Esiintymispaikat ovat isoja konserttiareenoita, joissa tavallisesti esiintyy Beyoncen, Taylor Swiftin tai Bruno Marsin kaltaisia tähtiä. Myös keikkojen promoottori on tuttu musiikkikonserttien maailmasta, Live Nation.

Live Nationin mukaan yleisöllä on ainutlaatuinen mahdollisuus kuulla kahden johtajan "keskustelevan ja kertovan omakohtaisia tarinoita eräistä nykyhistorian vaikuttavimmista hetkistä".

Bill Clinton toimi Yhdysvaltain presidenttinä 1993–2001. Hillary Clinton oli samaan aikaan maan ensimmäinen nainen, senaattori 2001–2009 ja Barack Obaman hallinnon ulkoministeri 2009–2013.

Clintonien kiertue käynnistyy vasta marraskuun kongressivaalien jälkeen. Se ajoittuu varsinkin ensi vuoden puolella juuri siihen aikaan, kun presidenttihaaveita elättelevät demokraattiehdokkaat ajavat itseään kampanja-asemiin.

Michelle Obaman jalanjäljissä

Ennen Clintoneita omasta kiertueestaan ehti ilmoittaa Yhdysvaltain edellinen ensimmäinen nainen Michelle Obama. Obama ajoittaa oman areenakiertueensa "Becoming"-elämänkertakirjan julkaisun yhteyteen.

Michelle Obaman kiertueen järjestää niin ikään Live Nation, jolle poliittiset kiertueet ovat uusi aluevaltaus. Obaman kiertue kattaa 10 kaupunkia ja se on käytännössä loppuunmyyty.
DnjTaZRWsAAbwP2.jpg
DnjTaZRWsAAbwP2.jpg (57.21 KiB) Katsottu 4292 kertaa
Kiertue käynnistyy Michelle Obaman kotikaupungista, Chicagosta, samana päivänä kuin elämänkerta julkaistaan eli marraskuun 13. päivänä. Valtaosa lipuista maksaa 29,50 dollaria, mutta VIP-lipusta joutuu pulittamaan jopa 2 500 dollaria.

Michelle Obaman elämänkerta julkaistaan samanaikaisesti 28 kielellä, myös suomeksi.

Barack Obaman odotetaan julkaisevan omat muistelmansa Valkoisen talon vuosista vuoden 2019 aikana. Michelle ja Barack Obaman kirjojen julkaisu- ja levitysoikeudet myytiin Penguin Random House -kustantamolle ennätysmaiseen 65 miljoonan dollarin hintaan.

YLE
9.10.2018 klo 08:17
https://yle.fi/uutiset/3-10446822
Kauden kalasuositus: Jalostajan Saaristosilli & Sipulisilli
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja putsari »

Venäjä vai Trumpetistit? Vai onko ne sama asia? Muhameteille suurin kerroin. Muhamettien kohteena varmaan olisi ollut Trumpin hallinto ja rebublikaanit.
Kolme uutta ilmoitusta pommipaketeista Yhdysvalloissa – ex-oikeusministerille tarkoitettu paketti päätyi Floridaan

Nyt toistetaan: Clintoneille ja Obamalle lähetetyn postin joukosta löytyi pommeja
Julkaistu: 24.10. 20:40 , Päivitetty: 24.10. 21:41


Eri puolilta Yhdysvaltoja on löytynyt keskiviikon aikana epäilyttäviä paketteja. Niitä on lähetetty muun muassa entisille presidenteille, ex-oikeusministerille ja CIA:n ex-pomolle.
Yhdysvalloissa on tullut keskiviikon aikana vielä kolme uutta ilmoitusta epäilyttävistä paketeista.

Muun muassa uutistoimisto AFP kertoo, että demokraattisenaattori Kamala Harrisin toimisto San Diegossa evakuoitiin niin ikään keskiviikkona epäilyttävien pakettien takia.


Kalifornialaisen demokraattisenaattorin Kamala Harrisin toimiston läheltä löytyi niin ikään epäilyttäviä paketteja ja toimisto evakuoitiin. (KUVA: Ron Sachs / ZUMA Wire)

Harrisin tiedottaja Lily Adams sanoi kuitenkin myöhemmin Twitterissä, ettei paketteja oltu lähetetty Harrisille tai tämän toimistoon. Adamsin twiitin mukaan paketit oli löydetty senaattorin toimiston läheltä. Samassa rakennuksessa on San Diego Union-Tribune -sanomalehden toimitus.

Myös ex-oikeusministeri Eric Holderille oli lähetetty epäilyttävä paketti, mutta siinä oli CNN:n mukaan väärä osoite. Uutiskanavan mukaan paketti oli siitä syystä lähetetty demokraattiedustaja Debbie Wasserman Schultzin toimistoon Floridaan, koska toimiston osoite oli merkitty paketin palautusosoitteeksi.


MAINOS PÄÄTTYY

Lisäksi CNN:n mukaan Yhdysvaltain edustajainhuoneen postinkäsittelylaitoksesta on löytynyt epäilyttävä paketti. Paikalle on lähetetty pommiryhmä.


Entiselle oikeusministerille Eric Holderille tarkoitettu paketti oli lähetetty väärään osoitteeseen, kertoo CNN. (KUVA: Yuri Gripas / Reuters)

Vyyhti alkoi keskiviikkona siitä, kun räjähteitä oli yritetty lähettää ex-presidentti Barack Obamalle sekä entiselle presidenttiparille Bill ja Hillary Clintonille. Hillary Clinton on antanut lausunnon tapahtuneen jälkeen ja sanonut pariskunnan olevan kunnossa.

– Olemme kunnossa, kiitos salaisen palvelun hienojen miesten ja naisten. Elämme ongelmallisia aikoja, Clinton sanoi.
Lue lisää: Salainen palvelu vahvisti: Clintoneille ja Obamalle lähetetyn postin joukosta löytyi pommeja
CNN:n tietojen mukaan myös ex-presidenteille suunnatuissa paketeissa oli palautusosoitteena samainen Wasserman Schultzin toimiston osoite Floridassa.

New Yorkissa uutiskanava CNN:n toimisto Time Warner Centerissä evakuoitiin niin ikään pommiuhan takia. Poliisin mukaan rakennuksesta löytyi kirjekuori, jossa oli räjähteitä ja valkoista pulveria. Lähetyksen on kerrottu olleen osoitettu keskustiedustelupalvelu CIA:n entiselle johtajalle ja presidentti Donald Trumpin kriitikkona tunnetulle John Brennanille, jota on nähty usein kommentoimassa CNN:n lähetyksessä.


New Yorkin pormestari Bill De Blasio, poliisin edustaja James O’Neill ja kuvernööri Andrew Cuomo puhuivat keskiviikkona tiedotustilaisuudessa Time Warner Centerin hyökkäysyrityksestä. (KUVA: KEVIN COOMBS / Reuters)

New Yorkin pormestari Bill De Blasio luonnehti uutistoimistojen mukaan tiedotustilaisuudessa tekoa terroriteoksi ja sanoi, että turvallisuuteen kiinnitetään tapahtuneen jälkeen kaupungissa entistä enemmän huomiota.

Lue lisää: CNN: Toimitukseen lähetetty pommipaketti oli osoitettu entiselle CIA-pomolle
Kuvernööri Andrea Cuomo sanoi puolestaan tiedotustilaisuudessa, ettei olisi yllättynyt, vaikka paketteja olisi liikkeellä enemmänkin.

New Yorkin poliisin mukaan räjähde oli putkipommi. Myös ex-presidenteille lähetettyjen räjähteiden on kuvailtu olevan samankaltaisia kuin maanantaina miljardööri George Sorosille postitse toimitettu räjähde.
Katariina Karjalainen
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005875713.html
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja putsari »

CNN:n toimitusjohtaja tuomitsee Trumpin hyökkäykset mediaa vastaan: ”Valkoisessa talossa ei ymmärretä lainkaan”

CNN:n tilat evakuoitiin keskiviikkona New Yorkissa. (KUVA: ZUMAwire / MVPhotos)
Julkaistu: 25.10. 0:13


YHDYSVALLAT Jeff Zucker arvostelee presidenttiä ja Valkoisen talon tiedottajaa.
Uutiskanava CNN:n toimitusjohtaja Jeff Zucker on arvostellut Valkoista taloa kovin sanoin keskiviikon räjähdekirjeuutisten jälkeen.

Räjähdekirjeitä ovat saaneet useat presidentti Donald Trumpin hampaisiin julkisuudessa päätyneet poliitikot. Yksi niistä toimitettiin Trumpin usein kritisoiman CNN:n rakennukseen New Yorkissa.

– Valkoisessa talossa ei ymmärretä lainkaan sitä, kuinka vakavia heidän jatkuvat hyökkäyksensä mediaa vastaan ovat, Zucker sanoo CNN:n Twitter-tilin mukaan.

– Presidentin ja erityisesti Valkoisen talon tiedottajan pitäisi ymmärtää, että heidän sanoillaan on merkitystä. Toistaiseksi he eivät ole osoittaneet ymmärtävänsä sitä.
Trump on kertonut saaneensa FBI:lta, oikeusministeriöltä sekä salaiselta palvelulta tiedonannon asiasta.

– Tällaisina aikoina meidän täytyy olla yhtenäisiä. Minkäänlaiselle poliittiselle väkivallalle ei ole sijaa Yhdysvalloissa, hän kommentoi.

Trumpin mukaan kyseessä on törkeä teko, joka sotii ”kammottavalla tavalla” kaikkea sitä vastaan, jota amerikkalaiset pitävät tärkeänä.


– Olemme äärimmäisen vihaisia, pettyneitä ja surullisia siitä, mitä olemme tänä aamuna todistaneet. Ja me tutkimme tämän perin pohjin.

New Yorkin osavaltion kuvernööri Andrew Cuomon mukaan tapauksessa on nähtävissä ”poliittinen kaava”.

– Kaikkien tähden, presidentti, senaatti, kongressi, kuvernöörit, hillitkää retoriikkaanne, Cuomo vastasi, kun häneltä kysyttiin, minkälaisen viestin hän halusi lähettää presidentti Trumpille.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005875915.html
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja poikani »

Todennäköisesti se vihikoiran näköinen, entinen ensimmäinen nainen, eli H. R. Clinton.
????? ?? ??????.
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja putsari »

Kommentti: Siirrytäänkö Yhdysvalloissa puheista pommi-iskuihin? Lähes joka kolmas ennustaa uutta sisällissotaa

Julkaistu: 24.10. 22:27

JaaTwiittaaSähköposti
Presidentti Donald Trump ehtisi lopettaa vihan lietsomisen ennen kuin jotain vakavaa tapahtuu, kirjoittaa Ilta-Sanomien Yhdysvaltain-kirjeenvaihtaja Johannes Kotkavirta.
Entisen presidenttiparin Bill ja Hillary Clintonin kotiin lähetetyn postin joukosta löydettiin keskiviikkona räjähdekirje. Asiasta kertoneen New York Times -lehden mukaan myös ex-presidentti Barack Obaman postin joukosta löydettiin samankaltainen pommi. Myöhemmin samana päivänä uutiskanava CNN:n toimitalo tyhjennettiin epäilyttävän paketin löytymisen vuoksi. Vastaanottajia olivat myös presidentti Donald Trumpia arvostellut entinen CIA-johtaja John Brennan sekä Obaman oikeusministeri Eric Holder.

Edellisenä päivänä pommikirje oli löydetty New Yorkin esikaupungissa asuvan suursijoittajan George Sorosin postilaatikosta. Samana iltapäivänä näin poliisien päivystävän JFK-lentokentälle menevissä junissa, mikä ei kuulu normaaleihin varotoimiin kaupungissa. Tunnelma oli hermostunut: ollaanko nyt pisteessä, jossa pitkään lietsottu raivo alkaa purkautua väkivaltana?


Poliiseja Hillary ja Bill Clintonin talon ulkopuolella. (KUVA: MIKE SEGAR / REUTERS)

Pommiuhkaukset ja vaaralliset lähetykset eivät ole arkipäivää, mutta hyvin tiedossa oleva uhka Yhdysvalloissa. Muutama viikko sitten salainen palvelu kertoi pysäyttäneensä erittäin vaaralliseksi risiiniksi epäiltyä jauhetta sisältäviä paketteja, jotka oli osoitettu maan puolustusministeriöön ja Valkoiseen taloon presidentti Trumpille. Myöhemmin poliisi pidätti lähetyksistä epäillyn miehen Utahin osavaltiossa.

Myös erilaiset salaliittoteoriat ovat aina voineet täällä hyvin. Mutta sosiaalisen median, Trumpin ja maailmanlaajuisen nationalistisen liikkeen myötä ne ovat äkkiä nousseet valtavirtaan. Unkarilaissyntyisestä Sorosista ja tämän Open Society -säätiöstä on tullut niin Trumpin kuin Unkarin Viktor Orbánin kannattajien myyttinen vastustaja, jota vihataan uskomattomalla tavalla Suomessa saakka.

Monia demokraatteja vaaleissa tukenutta Sorosia syytetään esimerkiksi yhteistyöstä natsien kanssa toisessa maailmansodassa ja pakolaisaalloista eri maissa. Lokakuun alussa Trump väitti Twitter-tilillään Sorosin maksaneen kyltit, joita mielenosoittajat heiluttivat vastustaessaan konservatiivisen Brett Kavanaugh’n nimitystä korkeimman oikeuden tuomariksi. Tälle, kuten monelle muulle Sorosiin liitetylle väitteelle, ei ole esitetty mitään todisteita.


Kanavan toimittajat ovat saaneet tappouhkauksia ja heidän työtään on häiritty vaalitilaisuuksissa.

Ajatuksena on, että demokraattisia arvoja säätiönsä kautta ajava Soros rahoittaa salassa konservatiivien ja kansallista päätäntävaltaa kannattavien vastaisia operaatioita ympäri maailmaa. Uutiskanava Fox News on levittänyt väitteitä jo vuosia ja nostanut ne maan konservatiivipoliitikkojen puheisiin. Viime viikolla kuuntelin paikan päällä, kun republikaanien kongressiedustaja Mike Bishop vaati kampanjatilaisuudessa Sorosin pysäyttämistä.

Sorosin lisäksi Trump on lietsonut vihaa amerikkalaismediaa kohtaan, joka on sananvapautta arvostavassa maassa ennennäkemätöntä. Erityiseksi maalitauluksi on valikoitunut nyt pommiuhkan kohteeksi joutunut CNN, jota presidentti on kutsunut ”kansan viholliseksi” toivoen yhtiön tuhoa. Kanavan toimittajat ovat saaneet tappouhkauksia ja heidän työtään on häiritty vaalitilaisuuksissa.

Ainakin kerran verkon salaliittoteoriat ovat johtaneet todelliseen vaaratilanteeseen. Vuoden 2016 presidentinvaalien alla verkossa levisi väite, jonka mukaan Hillary Clinton ja tämän demokraattipuolue liittyivät ravintoloiden kautta pyöritettävään lasten ihmiskaupparinkiin. Pohjois-Carolinasta kotoisin ollut mies otti kertomuksen todesta ja laukaisi aseensa washingtonilaisessa ravintolassa, jonne oli matkustanut asiaa selvittämään.



Pari viikkoa ennen Yhdysvaltojen välivaaleja salaliittoteoriat ottavat taas kierroksia. Älyttöminkin väite löytää kyllä uskojansa, kun yleisö on tarpeeksi suuri. Kun presidentin kampanjatilaisuuksissa vaaditaan kuukaudesta toiseen Hillary Clintonia vankilaan, ihmettelee varmasti moni, miksi hän saa edelleen olla vapaalla jalalla. Kun presidentti kutsuu uutiskanavaa Yhdysvaltojen vastaiseksi kansan viholliseksi, pitää pieni osa kannattajista sen hiljentämistä väkivalloin oikeutettuna.

Lokakuun alussa Rasmussen-tutkimuslaitoksen tekemässä kyselyssä 65 prosenttia amerikkalaisäänestäjistä pelkäsi poliittisen väkivallan todennäköisyyden nousseen viime vuosina. Saman laitoksen heinäkuisessa tutkimuksessa 31 prosenttia vastaajista uskoi maan ajautuvan pian uuteen sisällissotaan. Monen amerikkalaisen mielestä nyt ollaan matkalla kohti uutta ja todella synkkää aikaa.

Taustalla vaikuttavat Trumpin kaltaiset poliitikot, jotka ovat valinneet tiekseen vihan ja erimielisyyden lietsomisen maassaan. Syyttömiä tilanteeseen eivät ole vastapuolella vaikuttavat demokraatit, joiden puheiden perusteella Trumpin voisi kuvitella kaapanneen vallan maassa laittomasti. Yhdessä heillä olisi mahdollisuus pysäyttää tämä kehitys ennen kuin jotain todella vakavaa tapahtuu.
Johannes Kotkavirta, New York
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005875833.html
Viimeksi muokannut putsari, To Loka 25, 2018 12:32 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
putsari
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4710
Liittynyt: Su Loka 22, 2017 8:04 pm

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja putsari »

poikani kirjoitti:Todennäköisesti se vihikoiran näköinen, entinen ensimmäinen nainen, eli H. R. Clinton.
Lähettänyt itselleen pommipaketin?
Karvasvarvas kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 2:55 pm
Mc Mafia kirjoitti: Ke Joulu 28, 2022 7:43 am Ei, 4 000 000 000 x 0,022 = 88 000 000
Lasket 2,2 % todennäköisyydellä.
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja poikani »

putsari kirjoitti:
poikani kirjoitti:Todennäköisesti se vihikoiran näköinen, entinen ensimmäinen nainen, eli H. R. Clinton.
Lähettänyt itselleen pommipaketin?
Sellaisia ne naiset ovat.
????? ?? ??????.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Naisen logiikkaa :lol: Ketju on jo aiheesta tosin sinulla on parempi otsikko :lol:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

putsari kirjoitti:
Presidentti Donald Trump ehtisi lopettaa vihan lietsomisen ennen kuin jotain vakavaa tapahtuu, kirjoittaa Ilta-Sanomien Yhdysvaltain-kirjeenvaihtaja Johannes Kotkavirta.
Hauskaahan on miten Clintonin äänestäjät pahoinpitelivit mm. Trumpin paita päällään olevia olikohan vaalien jälkeen/ennen sitä. Näistä nousi varsin iso kohu, mutta puhuttiinko silloin "väkivaltaisuuksien lietsonnasta" :roll:

Ovatko Trumpin vastustajat missään vaiheessa hyväksyneet uutta demokraattisesti valittua presidenttiä? Ainoastaan on vastustus tuntunut saavan kovempia kierroksia Trumpin nimittämisen jälkeen.
Myös erilaiset salaliittoteoriat ovat aina voineet täällä hyvin. Mutta sosiaalisen median, Trumpin ja maailmanlaajuisen nationalistisen liikkeen myötä ne ovat äkkiä nousseet valtavirtaan. Unkarilaissyntyisestä Sorosista ja tämän Open Society -säätiöstä on tullut niin Trumpin kuin Unkarin Viktor Orbánin kannattajien myyttinen vastustaja, jota vihataan uskomattomalla tavalla Suomessa saakka.
George Soros on täysin olemassa oleva henkilö. Ei ole pitkä aika kun A. Stubb otti kuvan yhdessä Soroksen kanssa. Soroksesta on mainintoja ollut aikaisemminkin suomalaisilta poliitikoilta, kuinka nimi tuntuu tulevan mitä kummallisemmissa yhteyksissä esiin. Eikä ne miljardit eurotkaan taida olla pelkkää paperia...
Monia demokraatteja vaaleissa tukenutta Sorosia syytetään esimerkiksi yhteistyöstä natsien kanssa toisessa maailmansodassa ja pakolaisaalloista eri maissa. Lokakuun alussa Trump väitti Twitter-tilillään Sorosin maksaneen kyltit, joita mielenosoittajat heiluttivat vastustaessaan konservatiivisen Brett Kavanaugh’n nimitystä korkeimman oikeuden tuomariksi. Tälle, kuten monelle muulle Sorosiin liitetylle väitteelle, ei ole esitetty mitään todisteita.
Ensin väitetään Soroksen olevan "myyttinen vastustaja". Heti toisessa kappaleessa todetaan "monia demokraatteja vaaleissa tukenutta Sorosia...". Mitä tulee noista pakolaisaalloista, niin niistäkin on todisteita, kun nämä järjestöt mainostavat avoimesti saavansa rahoituksen Sorosin järjestöltä... :D

Mitä tulee Brett Kavanaughiin, niin mitään todellisia väitteitä ei löytynyt hänen suistamiselleen. Yritetiin sen takia kehitellä hätävalhe, että olisi tapahtunut jokin mystinen kähmintäoperaatio tms. vuonna 1982. Eipä tarvinnut sitäkään todistaa mitenkään...
Sorosin lisäksi Trump on lietsonut vihaa amerikkalaismediaa kohtaan, joka on sananvapautta arvostavassa maassa ennennäkemätöntä. Erityiseksi maalitauluksi on valikoitunut nyt pommiuhkan kohteeksi joutunut CNN, jota presidentti on kutsunut ”kansan viholliseksi” toivoen yhtiön tuhoa. Kanavan toimittajat ovat saaneet tappouhkauksia ja heidän työtään on häiritty vaalitilaisuuksissa.
Trump on koko ajan ollut samojen tahojen haukuttuvana ja hyökättävänä. Lisäksi näyttelijä Peter Fonda uhkasi pedofiilien hyökkäyksellä Trumpin alaikäistä poikaa, niin mitenkäs tähän reagoitiin... Esim. Twitter ei antanut mitään bänniä kyseiselle kirjoittajalle ja monikaan suomalainen valtamedia ei uutisoinut. Nopealla haulla löytyi ainoastaan Iltalehden uutisointi.
Ainakin kerran verkon salaliittoteoriat ovat johtaneet todelliseen vaaratilanteeseen. Vuoden 2016 presidentinvaalien alla verkossa levisi väite, jonka mukaan Hillary Clinton ja tämän demokraattipuolue liittyivät ravintoloiden kautta pyöritettävään lasten ihmiskaupparinkiin. Pohjois-Carolinasta kotoisin ollut mies otti kertomuksen todesta ja laukaisi aseensa washingtonilaisessa ravintolassa, jonne oli matkustanut asiaa selvittämään.
Nämä salaliittoteoriat ovat tietysti ikäviä, mutta on vanha sanonta "ei savua ilman tulta". Sen verran paljon löytyy kummallisia todisteita, ettei niitä ole valtamediat halunneetkaan tutkia ja tuoda esiin. Täytyy muistaa ettei pedofiilikohut ole aivan uusia eliitin kohdalla, kun Iso-Britanniasta paljastui eliitin huipulta vuosikymmeniä jatkunut pedofiilikohu, jonka todettiin nyt myöhemmin pitävän paikkaansa.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Pommikohulla on helppoa saada huomiota. Aina löytyy hulluja, jotka voivat lähetellä mitä tahansa. Toisaalta ihmetyttää miten pommit ovat ihan sattumalta päässeet nyt perille ilman sen kummempaa tutkimista. Sen verran korkean profiilin tasoiset henkilöt ovat kyseessä, että on tainnut turvatoimenpiteet pettää pahemman kerran... Toki vaihtoehtoinen teoria voi olla siinä, ettei mikään kohu tule sattumalta.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

^
Epäilyt asioiden totuudenmukaisuudesta lyödään salaliittoteorioiden joukkoon. :lol:
Niinkuin Bush totesi 9/11 jälkeen,antaa olla viimeinen kerta kun epäillään virallista totuutta senkin röyhkeät salaliittoteorioitsijat :lol: Ja kansa hiljeni eikä moni uskaltanut epäillä vaikka faktat osoittivat päinvastaiseen suuntaan. :lol:
Viimeksi muokannut sikakoira, To Loka 25, 2018 1:40 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
John Kimble
Michael Knight
Viestit: 4121
Liittynyt: La Helmi 03, 2018 4:19 pm

Re: USA:n pommipaketit

Viesti Kirjoittaja John Kimble »

Kyllä nämä CNN:n uutiset voi heittää kaatopaikalle. Kannattaisi aloittajan hieman seurata minkälainen maine kyseisellä puljulla on rapakon takana.
Radiopuhelin kirjoitti: Ma Heinä 30, 2012 2:01 pm Ulkomaalaisia ei tuomita heppoisimmilla perusteilla kuin suomalaisia. Korostuminen raiskaustilastoissa johtuu vain siitä että maahanmuuttajat yksinkertaisesti raiskaavat enemmän.
Vastaa Viestiin