Kaikki alkoi Kaivopuistosta – Euroopan etsityimmän naisen Marina Kettusen, 29, tarina. Viranomaisia liki kymmenen vuotta pakoilleen Marina Kettusen epäillyn törkeän petoksen uhri, iäkäs mies, ehti kuolla saamatta koskaan oikeutta. Euroopan etsityimmän suomalaisnaisen Marina Cecilia Kettusen, 29, olinpaikka on tuntematon. Hän on ehtinyt pakoilla viranomaisia liki kymmenen vuotta.
Kettunen on Europolin Euroopan etsityimpien
www.eumostwanted.eu-listalla siksi, että hänen epäillään syyllistyneen petokseen maaliskuun 2004 ja heinäkuun 2005 välillä useita eri kertoja. Hän on listan ainoa nainen.
Kettusen epäillään käyttäneen hyväksi häntä auttanutta iäkästä miestä, joka tunsi Kettusen lapsesta saakka.
Kettusen epäillään huijanneen vanhukselta jopa 100 000 euroa.
Iäkkäältä mieheltä saadut rahat paloivat muun muassa vaatteisiin, juhlimiseen, Pariisin-matkaan ja poikaystävän kaverille ostettuun moottoripyörään. Vanhus myi jopa purjeveneensä tyttöä auttaakseen. Lopulta vanhuksen tilille jäi vain kolme euroa.
Kettusta vastaan nostettiin syyte törkeästä petoksesta sekä muihin asianomistajiin kohdistuneista kahdesta lievästä petoksesta ja lievästä kavalluksesta. Hänet saatiin haastettua vielä 6.4.2006. Haasteen Turun käräjäoikeuteen Marina Kettunen sai samana päivänä, kun hän pääsi poliisivankilasta vapauteen Helsingissä. Hän asteli vapauteen yhdentoista aikaan aamulla.
Hän ei koskaan saapunut Turun käräjäoikeuteen, vaan istunto piti perua kahteen otteeseen, toukokuussa ja elokuussa 2006.
Elokuussa 2006 Kettunen vangittiin poissaolevana ja hänet etsintäkuulutettiin.
Kolme vuotta myöhemmin, vuonna 2009, iäkästä miestä kuultiin todistelutarkoituksessa hänen korkean ikänsä vuoksi. Kuuleminen järjestettiin syyttäjän mukaan siksi, että kertomus olisi tallessa ”näyttönä”.
Eurooppalainen pidätysmääräys (EAW) Marina Kettusesta tehtiin 7.11.2012.
Epäillyn petoksen kohteeksi joutunut iäkäs mies ei ehtinyt koskaan saada oikeutta, sillä hän menehtyi viime vuoden lokakuussa.
Euroopan poliisivirasto Europol avasi viime viikon lopulla nettisivuston, joka listaa Euroopan etsityimmät rikolliset. Europolin etsityimpien listan ensimmäisen hitin saivat Suomen viranomaiset, kun listalla ollut vuonna 1965 syntynyt mies jäi kiinni viime maanantaina Helsingissä.
Panttasi lastenhoitajana perheen omaisuutta
Tammikuussa 2006 Marina Kettunen oli Helsingissä. Hän aloitti työt Kaivopuistossa asuneen helsinkiläisperheen lastenhoitajana tammi-helmikuun vaihteessa. Työsopimus päättyi jo huhtikuun alussa, kun perheen päällikkötehtävissä toiminut äiti sai yllättävän puhelun.
Puhelussa second hand -liikkeen omistaja kertoi perheenäidille tämän tyttären tuoneen pantiksi tavaroita ja haluavansa nyt rahansa takaisin.
– Olin aivan ihmeissäni. Kerroin naiselle, että tyttäremme on vasta kaksivuotias. Naisen kerrottua tyttäremme nimeksi Marina aloin ymmärtää tilanteen, järkyttynyt perheenäiti kertoi poliisikuulusteluissa.
Yrittäjäisä meni yhdessä ystäväperheen miehen kanssa Marinan luo. Marina hoiti myös ystäväperheen lasta.
– Aluksi hän kierteli, mutta myönsi lopulta toimittaneensa omaisuuttamme myyntiin. Marinan asunnolta löytyi paljon erilaisia tavaroita, jotka selkeästi olivat meiltä peräisin, esimerkiksi meidän hääkuvamme, lapsen kuva ja vaimoni koruja. Kylpyhuoneessa oli vaimoni meikkejä ja shampoita, isä kertoi. Työnsä Marina oli hoitanut perheen äidin mukaan pääasiassa hyvin.
– Erimielisyydet koskivat hänen rahankäyttöään. Hän teki pyytämiäni ostoksia, mutta vaikka vaadin häneltä kuitteja, hän ei niitä koskaan esittänyt. Yleensä hän kertoi ostosten maksaneen juuri sen summan, minkä olin hänelle rahana antanut. Hänellä vaikutti olevan jatkuva rahapula. Hän pyysi useaan kertaan palkkaa etukäteen, perheenäiti kertoi.
– Marina oli hyvin kiinnostunut erilaisista merkkituotteista. Hän pukeutui ainoastaan merkkivaatteisiin, perheenäiti kertoi.
Liikkeen omistaja kertoi poliisille, ettei hän missään vaiheessa osannut epäillä tytön luotettavuutta. Tyttö oli omistajan mukaan puheissaan hyvin vakuuttava. Kettunen käytti tekaistua nimeä.
– Maaliskuussa 2006 liikkeeseeni saapui nuori nainen. Nainen oli puhelias ja kehui olevansa rikkaasta perheestä. Hän esitteli päällään olevia kalliita merkkivaatteita, omistaja kertoi. Omistajan mukaan tyttö tarinoi uskottavasti, kuinka hänen vanhempansa olivat huolissaan tytön tuhlaamisesta. Tyttö kertoili, että hänen kuukausirahansa oli loppu eikä hän uskaltaisi pyytää lisää vanhemmiltaan.
Nuori nainen kertoi omistajalle olevansa lähdössä ulkomaille. Omistaja pyysi tuomaan liikkeeseen myytäväksi jonkun laukun ja antoi naiselle 200 euroa. Summasta tehtiin velkakirja.
He tapasivat useamman kerran, ja omistaja antoi rahaa lainaksi pantteja vastaan. He tekivät velkakirjoja. Nainen ei lupauksistaan huolimatta maksanut eikä lopulta enää vastannut omistajan puheluihin. Silloin omistaja päätti soittaa naisen antaman käyntikortin numeroon ja karu todellisuus paljastui.
Kettunen otettiin kiinni 3.4.2006 kello 20 ja pidätettiin seuraavana päivänä. 6.4.2006 hän pääsi vapaaksi.
Helmikuussa 2008 syyttäjä nosti syytteet Kettusta vastaan kahdesta varkaudesta ja petoksesta. Syytteen mukaan hän anasti kahden perheen omaisuutta tuhansien eurojen arvosta ja panttasi niitä second hand -liikkeen omistajalle. Omistajakin kärsi Kettusen toimista omien laskujensa mukaan tuhannen euron vahingon.
Kateisiin jäi perheenäidin mukaan muun muassa Chanelin kaulakoru, kultakoruja, Hermesin huivi, hopeisia keräilykolikoita ja valkokultaiset timanttikorvakorut.
Osan anastuksista Kettunen tunnusti esitutkinnassa, mutta ei kaikkea syyttäjän esittämää. Syyttäjä vaati Kettusen tuomitsemista vähintään 60 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Juttu jäi kuitenkin sillensä. Kettusta ei saatu koskaan haastettua oikeuteen.
Huhtikuussa 2011 syyttäjä peruutti syytteet, koska syyteoikeus oli vanhentunut.
Marina Kettunen: Minulta oli rahat loppu
– Helmikuun puolivälissä (2006) minulta oli rahat loppu. Jouduin tilanteeseen, että päätin anastaa molemmilta perheiltä omaisuutta, Marina Kettunen kertoi poliisikuulusteluissa.
Hän kertoi ottaneensa toiselta perheeltä videokameran, dvd-levyjä, viinilasin, maljakon, kaksi naisten käsilaukkua, t-paidan, kannettavan tietokoneen, kaksi cd-levyä, valokuvakehyksiä, kaksi käyntikorttia, punaisen huivin, meikkejä ja karamellejä. Toiselta perheeltä hän kertoi anastaneensa Mulberryn laukun, naisten Gucci-rannekellon, Chanelin huiveja, kaksi matkapuhelinta ja cd-levyjä.
Syy varastamiseen oli yksinkertaisesti rahapula.
Osan tavaroista hän myi ja osan panttasi. Hän käytti pantatessaan tekaistua nimeä.
– Syy varastamiseen oli yksinkertaisesti rahapula, Marina Kettunen kertoi poliiseille.
Yksi anastettu sydänkoru hänellä oli yllään, kun hänet otettiin kiinni.
Hän avasi myös perheelle tulleita kirjeitä ja otti niissä olleet keräilykolikot.
– Vein kaikki ulkomaan rahat, mitä siinä yhdessä beigessä kukkarossa oli. Kukkaro oli sukkalaatikossa. Kukkarossa oli myös tuhannen markan seteli. Vaihdoin kaikki rahat Rautatieaseman Forexissa, Kettunen kertoi.
Sari Autio
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 55802.html