Kengät
Re: Kengät
Tää on varmaan ikuisuusaihe. Vaikka kengän pohjassa lukisi koko, niin sen on varmaan joku KRP:stä siihen väärentänyt. tai sitten se on joku logo tai kiinalainen symboli, mikä tarkoittaa eu kokoa 49. Tai hovin päätöksessähän tuo lukee, ja valitaan tällä kertaa se lähteeksi. Kävin lukemassa posteja kymmenen vuoden takaa:
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtop ... 43#p677816
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtop ... 43#p677816
-
Vareksenpoikanen
- Theo Kojak
- Viestit: 1138
- Liittynyt: Su Syys 15, 2013 10:35 pm
Re: Kengät
Otsikko: Surmavälineet veitsi ja astalo sivu 111Bullit kirjoitti: Pe Tammi 24, 2025 3:43 pm.Pieni liekki kirjoitti: Su Syys 28, 2014 1:09 pmKäräjätuomari Mikael Illman, joka äänesti syytteen hylkäämisen puolesta, on todennut Satakunnan käräjäoikeuden tuomiossa Ulvilan surma-asiassa vuonna 2010 kenkiin liittyen seuraavaa:luxetveritas kirjoitti:Olisin kiinnostunut siitä, ovatko em. kengänjälkitiedot poliisitutkinnassa selvitettyjä vai yksityisen tutkinnan eli salapoliisityön tuloksia?
Jukka Lahden talvikengät
Poliisit ovat käyneet tapahtuman jälkeen asunnossa etsimässä kaikkea
sellaista, millä voisi olla vaikutusta asian selvittämisen kannalta. Tämä
ilmenee todistajien vanhempi konstaapeli Taru Välimäen, vanhempi
rikoskonstaapeli Jyrki Tuomen, ylikonstaapeli Ari Mäkisalon, vanhempi
rikosylikonstaapeli Jouni Kostensalon ja vanhempi rikosylikonstaapeli
Esa Koivuniemen kertomuksista.
Todistaja Välimäki on kertonut, että hän oli käynyt asunnossa kaksi
kertaa. Toisella kerralla asunnossa oli etsitty jälkiin sopivia
paksupohjaisia miesten talvikenkiä. Todistaja ei muistanut oliko
asunnosta löytynyt jotain talvikenkiä.
Todistaja Tuomi ei ole kertonut kenkien etsimisestä.
Todistaja Mäkisalo on kertonut käyneensä asunnossa kolme kertaa. Hän
ei ollut etsinyt erityisesti kenkiä, vaan kaikkea tekoon liittyvää.
Todistaja Kostensalo on kertonut, että eteisen kaapista oli löytynyt
paketissa olleet miesten turvakengät, jotka eivät olleet sopineet paikalla
olleisiin kengänjälkiin. Tiettyä kenkää ei etsitty, mutta kuitenkin vähän
karkeakuvioisempaa.
Todistaja Koivuniemi on kertonut, ettei jälkiin sopivia kenkiä löytynyt.
Auer on kertonut, että Lahdella oli ollut yhdet talvikengät. Kengät olivat
yksinkertaiset mustat nilkkurimalliset ja niissä oli vetoketjut sivussa.
Kengät olivat tulleet perheen muuttokuorman mukana Turkuun ja Auer
oli myöhemmin hävittänyt ne tarpeettomina.
Totean, että siltä osin kuin poliisien suorittama etsintä on kohdistunut
kenkiin, asunnosta on haettu sellaisia kenkiä, jotka olisivat sopineet
asunnossa ja terassilla olleisiin verisiin kengänjälkiin. Poliisit eivät ole
löytäneet asunnosta jälkiin sopivia kenkiä. Poliisien etsinnän tavoitteet ja
heidän antamansa kertomukset huomioon ottaen, asiassa ei voi tehdä
sellaista johtopäätöstä, että asunnossa ei ole ollut yhtään paria miesten
talvikenkiä. Poliisit ovat etsineet karkeakuvioisia jalkineita. Näissä
olosuhteissa on mahdollista, että asunnossa on ollut Lahden
talvijalkineet, jotka kuitenkaan eivät ole sopineet jälkiin. On oletettavaa,
että asunnossa on ollut myös muita Lahden jalkineita, vaikka todistajat
eivät ole, todistaja Kostensalon löytämiä turvakenkiä lukuun ottamatta,
maininneet niistäkään mitään.
Se seikka, ettei asunnosta ole löytynyt jälkiin sopivia kenkiä ei osoita,
että Lahdella olisi ollut jälkiin sopivat kengät, jotka Auer olisi hävittänyt.
Se seikka, ettei asunnosta ole löytynyt jälkiin sopivia kenkiä ei viittaa
siihen, että Auer olisi tekijä.
Kuolemannaakan aiempi postaus kopiona. Tuulikaapissa oli miesten ja lasten kenkiä.
KuvaOlipas kova homma löytää se Jyrki Tuomen kuulustelun toinen sivu. Se löytyi minulta lopulta kansiosta Ulvilan lisätutkinta. Muissa etpk-versioissa mitä mulla on, puuttuu tuo toinen sivu, ja eka sivu on kahdesti.
Kun materiaalia on satoja sivuja, sieltä on todella helppo poistaa asioita, jos päätutkija niin haluaa. Sivujen surkea laatu ja joissain versioissa vaihteleva koko helpottavat tätä vielä. On todella vaikealukuinen pumaska.
Mutta tästä saa nyt lukea kaikki itse mitä Tuomi kertoi asunnon ja mm. pakastimen tutkimisesta. Lisäksihän toki haastateltiin muitakin poliiseja samasta aiheesta.
Santaoja poisti tuon sivun jossa mainitaan pakastin, koska syyttäjä väitti, ettei pakastinta tutkittu. Tosin Tuomi muistaakseni joutui kertomaan tutkimisesta myös jossain oikeudenkäynnissä livenä.
Kuva
Kuva
Enpä osaa siirtää - näköjään!
Tuulikaapissa ne Jukka S Lahden kengät ovat olleet. Vaikka käräjätuomari Mikael Ilman ei edes ollut kuullut Tuomen kertomusta esitutkinnassa.
Mikä meni pieleen?
Tekninen tutkinta vai se että materiaalia oli niin paljon etteivät edes tuomarit jaksaneet kaikkea bladata.
- Pieni liekki
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11881
- Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am
Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan
Minä en kyllä ymmärrä, jos KRP on edelleen kiinnostunut Jukan kengistä. Niillä kengillä ei ole mitään tekemistä Jukan murhan kanssa eikä murhatalosta löytynyt verijälkiin sopivia kenkiä.Miss Holmes #1 kirjoitti: Pe Tammi 24, 2025 4:16 pm Tässä ei ollut pointtina minun kengät, eikä edes villasukat, vaan se, että on ymmärrettävää KRPn kiinnostus edelleen Jukan kenkiin.
Varmasti jo esittämäni perusteella joku edes ymmärsi, että jäljet voivat olla Jukan kengistä. Pahimmillaan jopa Annelin omista.
Eli kenkien perusteella ei ole pystytty suljemaan Annelia epäilysten ulkopuolelle.
Jos KRP sattuisi kertomaan olevansa kiinnostunut tutkimaan sinun puolisosi kenkiä, niin sille voisi jo vähän ymmärrystä liietä minultakin.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan
Turha tätä on miettiä. Noita kenkiä tuskin on missään ollut enää pitkiin aikoihin. Ajan hukkaa.
Re: Kengät
Juu tokkiisahan me löydettiin yltä päältä veressä olevat kengät, mutta ne oli väärää kokoa, niin jätettiin ne sit tutkimatta 
"Ei ole olemassa syyttömiä ihmisiä. On vain huonosti kuulusteltuja." - Josef Stalin.
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan
Totta kai tuo vaikuttaa, koska toisessa kengässä oli aina pieni ”koroke”, jotta ontuminen väheni.
Sekin on mahdollista, että Jukan oikean ja vasemman jalan kengät ovat tuon korokkeen takia olleet erikokoiset.
Tästä pystyy kertomaan ainoastaan Jukan lääkärit.
******
Tämä kenkä-asia on mielestäni sellainen, ettei KRPn pitäisi siihen nyt jumittua; mokattu aikanaan perusteellisesti huonolla tutkinnalla ja pitää siirtyä seuraavaan asiaan.
Tuota kengänjälkeä ei voi mielestäni käyttää suuntaan eikä toiseen.
Suljetaan ulos todisteista, koska siitä ei saada tolkkua, eikä tulosta.
Sekin on mahdollista, että Jukan oikean ja vasemman jalan kengät ovat tuon korokkeen takia olleet erikokoiset.
Tästä pystyy kertomaan ainoastaan Jukan lääkärit.
******
Tämä kenkä-asia on mielestäni sellainen, ettei KRPn pitäisi siihen nyt jumittua; mokattu aikanaan perusteellisesti huonolla tutkinnalla ja pitää siirtyä seuraavaan asiaan.
Tuota kengänjälkeä ei voi mielestäni käyttää suuntaan eikä toiseen.
Suljetaan ulos todisteista, koska siitä ei saada tolkkua, eikä tulosta.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
-
MrEhtivä
Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan
Isojalka sulla mutta 47-48 on jo harvinaisempaa. Mulla veli on myös noin 176cm ja jalankoko muistaakseni 42. Minulla nuo senttimetrit kasvanut vyötärölleMurhahainen kirjoitti: Pe Tammi 24, 2025 6:40 pmItse olen n. 176cm ja talvikenkäni on kuitenkin kokoa 45-46.MrEhtivä kirjoitti: Pe Tammi 24, 2025 5:45 pm Kengän koko kertoo aika paljon, olisi pitkä ihminen jos 47-48 jalka. Pitää olla jalat hyvin turvoksissa jos alle 180cm ihmisellä noin iso jalka.
Re: Kengät
Tämä siis 2013 KO.Kuolemannaakka kirjoitti: Ti Huhti 07, 2015 10:45 pm Tuomari Väinö Ilveskosken perusteluista käräjäoikeuden tuomioissa:
”Sanottujen tutkijoiden mukaan tutkintaa Tähtisentiellä tehtiin heti tapahtumapäivänä ja laajempi tutkimus tehtiin muutama päivä tapahtumien jälkeen. Todistajat eivät löytäneet Tähtisentieltä tai läheisyydestä mitään rikokseen liittyvää. Myöhemmin Tähtisentiellä käytiin etsimässä mm. Jukka Lahden talvikenkiä. Talvikengät löydettiin, mutta verijälkiin sopivia kenkiä ei löydetty.”
”Poliisien mielipiteet paikkatutkinnan laadusta vaihtelevat. Poliisit, jotka pitävät Aueria syyllisenä, ovat kertoneet paikkatutkinnan olleen huolimatonta ja taloa ei ole käyty tarkasti läpi. Poliisit, jotka pitävät Aueria syyttömänä ovat kertoneet tutkinnan olleen normaalia ja mitään rikokseen viittaavaa ei ole löydetty.”
"Santaojan mukaan pahinta johdattelua on se, kun uskotellaan kuulusteltavalle asioita, jotka ovat vailla todenperäisyyttä"
Re: Kengät
Mikäs se noin suutahdutti, sekö kun vanhoissa bilekuvissa on kaivatun kenkämallin vastaavat.Pieni liekki kirjoitti: Pe Tammi 24, 2025 7:32 pmAnnelin kengillä ei ole mitään tekemistä Ulvilan murhan kanssa ja tuskin hän on käynyt lainaamassa ulkopuolisen tappajan kenkiä käyttöönsä myöhemmin.kyr-12 kirjoitti: Pe Tammi 24, 2025 6:55 pm Katteleppa kuvia ajalta kun anneli juhli bf:n kanssa jotain kylillä.
Minkä mallista kenkää näkyy jalassa, saatat yllättyä.
Ja miksi ei ole, kengistä keskustellaan, ei ole pakko lukea ja kommentoida jos ei miellytä.
Naisellisena miehenä varmasti tiedät ettei teillä ole aina järki päässä ostellessa kirppareilta kamaa.
Ylikoon kengät lähtee mukaan vaikka ovat isot kunhan vaan ovat ihanat.
Jos mies puolison kengät on lähellä nainen ottaa mielummin ne käydäkseen pikaseen pihalla koska ovat helpompi laittaa jalkaan.
-
MrEhtivä
Re: Kengät
Jos tuo kuva murhaajan kengistä. Ei ole ainakaan likaiset pohjat, ei roskia tai kiviä tarttunut pohjiin.Miss Holmes #1 kirjoitti: Pe Tammi 24, 2025 5:05 pm Kiitos, että nostit tämän osion ylös.
Ja pahoittelut, että tuuppasin kenkäkuvia tonne KRP ketjuun.
Tuolla jankkaamisellani, jankkaaja kun olen, yritin tuoda esiin sen, että usein talvikengät, tuollaiset pohjaltaan ’traktorit’ ovat ulkomitaltaan huomattavasti isommat kuin jalka niiden sisällä.
Minusta on aika selkeää, että kengät, pohjakuvion perusteella on kokoa 40-42.
Ja eikö tuo pieni ympyrä nuoleni edessä ole pohjaan painettu koko?
IMG_6445.jpeg
******
Annelin kuvaus Jukan kengistä voisi sopia kyllä pohjakuvioon, jos kyseessä ei ollut puvun kanssa käytettävät sirommat talvikengät.
Mutta tässä ei jossittelu auta.
Kenkiä ei enää ole.
*****
Minusta on selkeää, että valmistajat tunnistavat kyllä tuon pohjakuvion ja osaavat määrittää millaisissa kengissä ko pohjaa on käytetty.
Mutta sehän vaatii KRPltä hommia, että lähettää ko kuvat ensin vaikka edes kaikille kotimaisille kenkätehtaille.
Ihme vetkuilua, ettei tuota tehty jo aikanaan.
******
Ihme vetkuilua on minusta sekin, että kenkiä tutkittu, mutta niitä ei ole luetteloitu.
Eihän niitä etsittäviä asioita niin montaa ollut: kengät, astalo ja ruskeakuituinen tekstiili.
*****
Näinhän ei saisi käydä, että oleellinen poissulkeva todistusaineisto on jätetty tutkimatta ja kirjaamatta kokonaisuudessaan ja loppuun.
Tuota kengän jälkeä olisi voinut etsiä talosta muualta esim sillä sormenjälki puuterilla. Jos ei olisi löytynyt muualta, olisi täysin selvää, että kenkä tuli ikkunasta sisään.
Tutkita puutteellinen. Sitä on KRPn nyt turha itkeä jälkikäteen.
Ainakaan Annelin vahingoksi.
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: Kengät
Ymmärtääkseni tuo kuva on verijäljestä ’paranneltu’ kuva julkisuuteen.
Eli se ainoa kokonainen kengänjälki, joka löytyi lähempää Jukkaa
Eli se kuva, millä on etsitty kengän jälkeä.
Ei siinä hirveästi ole voitu pohjakuviota muutella.
Eli se ainoa kokonainen kengänjälki, joka löytyi lähempää Jukkaa
Eli se kuva, millä on etsitty kengän jälkeä.
Ei siinä hirveästi ole voitu pohjakuviota muutella.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
-
Kuolemannaakka
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 12287
- Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm
Re: Kengät
Ennen kuin mietitään mitä kenkiä kelläkin oli tai ei ollut, niin olisi hyvä miettiä, että voiko niitä "lavasteita" tehdä jossain välissä.
Siis sieltä Jukan verisestä naamasta ulos terassille. Siinä on tiettyjä aikataulullisia ongelmia, jos asiaan paneutuu.
Siis sieltä Jukan verisestä naamasta ulos terassille. Siinä on tiettyjä aikataulullisia ongelmia, jos asiaan paneutuu.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS
”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
www.shorturl.at/agoNS
”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan
"Minä en kyllä ymmärrä, jos KRP on edelleen kiinnostunut Jukan kengistä. Niillä kengillä ei ole mitään tekemistä Jukan murhan kanssa eikä murhatalosta löytynyt verijälkiin sopivia kenkiä."
Kenenkään ajatusten juoksuun mistä ne kumpuaa ota kantaa, mutta eikö kenkiä pidetä jalassa yleensä liikkuessa.
Nainen laittaa isommat kengat eteisestä jalkaansa käydäkseen pikaiseen pihalla vaikka hakemassa astalon tallista tai mistä nyt ikinä tai viemässä roskapussin, monesti meitä on erinlaisia ihmisiä ja mielitekoja.
Omat isommat kengät oli takavuosina aina röökiä vetävien eukkojen jaloissa pihalla.
No jos en haluaisi jäädä kiinni kiin noin niin kun maalaisjärjellä eikö piiloteta kengät muiden tarvittavien asioiden kanssa.
Krp tai kuka ikinä tekee mitäkin ei paljoa ilmoittele tekemisistään kun ne ei kuulu muille.
Kenenkään ajatusten juoksuun mistä ne kumpuaa ota kantaa, mutta eikö kenkiä pidetä jalassa yleensä liikkuessa.
Nainen laittaa isommat kengat eteisestä jalkaansa käydäkseen pikaiseen pihalla vaikka hakemassa astalon tallista tai mistä nyt ikinä tai viemässä roskapussin, monesti meitä on erinlaisia ihmisiä ja mielitekoja.
Omat isommat kengät oli takavuosina aina röökiä vetävien eukkojen jaloissa pihalla.
No jos en haluaisi jäädä kiinni kiin noin niin kun maalaisjärjellä eikö piiloteta kengät muiden tarvittavien asioiden kanssa.
Krp tai kuka ikinä tekee mitäkin ei paljoa ilmoittele tekemisistään kun ne ei kuulu muille.
-
Vareksenpoikanen
- Theo Kojak
- Viestit: 1138
- Liittynyt: Su Syys 15, 2013 10:35 pm
Re: Kengät
Aivan. Nehän väittävät vieläkin että uhrilta puuttuu kengät.Joosua kirjoitti: Ke Tammi 22, 2025 11:02 am Toivottavasti palstan asiantuntijat ovat jaksaneet olla aktiivisia KRP:n suuntaan ja saattaneet tutkimustensa tuloksia juttua tutkivan ryhmän tietoon. Tämä varmasti auttaisi tutkimusten suuntaamisessa ja nopeuttaisi tutkintaa sekä säästäisi rahaa, jota onkin kulunut jo valtavasti.
Ja väittävät perehtyneensä tutkintaan.
Todistaja Kostensalo on kertonut, että eteisen kaapista oli löytynyt
paketissa olleet miesten turvakengät, jotka eivät olleet sopineet paikalla
olleisiin kengänjälkiin. Tiettyä kenkää ei etsitty, mutta kuitenkin vähän
karkeakuvioisempaa.
Todistaja Koivuniemi on kertonut, ettei jälkiin sopivia kenkiä löytynyt.
*****
Totean, että siltä osin kuin poliisien suorittama etsintä on kohdistunut
kenkiin, asunnosta on haettu sellaisia kenkiä, jotka olisivat sopineet
asunnossa ja terassilla olleisiin verisiin kengänjälkiin. Poliisit eivät ole
löytäneet asunnosta jälkiin sopivia kenkiä.
Poliisien etsinnän tavoitteet ja heidän antamansa kertomukset huomioon ottaen, asiassa ei voi tehdä
sellaista johtopäätöstä, että asunnossa ei ole ollut yhtään paria miesten
talvikenkiä.
Poliisit ovat etsineet karkeakuvioisia jalkineita. Näissä
olosuhteissa on mahdollista, että asunnossa on ollut Lahden
talvijalkineet, jotka kuitenkaan eivät ole sopineet jälkiin.
On oletettavaa, että asunnossa on ollut myös muita Lahden jalkineita, vaikka todistajat
eivät ole, todistaja Kostensalon löytämiä turvakenkiä lukuun ottamatta,
maininneet niistäkään mitään.
Siirretty Ulvila KRP-ketjusta
-NILS-
Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan
Työnpuolesta jos omistaa ja saa turvakengät niin aina uudet saadessa vanhat jää kotikengiksi.
Näin tekee kaikki oman alan tuntemani työntekijät joita on kymmeniä.
Joten eikun katselemaan verovähennyksiä monetko ostettu parina edellisenä vuotena ennen kuolemaa, kuitista selviää kengän malli jos itse ostettu ja laitettu vähennyksiin.
Jos joku muu ostanut firmaan niin eikun kyselemään heiltä, löytyy arkistosta.
Näin tekee kaikki oman alan tuntemani työntekijät joita on kymmeniä.
Joten eikun katselemaan verovähennyksiä monetko ostettu parina edellisenä vuotena ennen kuolemaa, kuitista selviää kengän malli jos itse ostettu ja laitettu vähennyksiin.
Jos joku muu ostanut firmaan niin eikun kyselemään heiltä, löytyy arkistosta.