Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

Avatar
rikkalapio
Vic Mackey
Viestit: 1993
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

Orge Gerwell kirjoitti: Ma Tammi 26, 2026 1:30 am
Donald McRonald kirjoitti: Ma Tammi 26, 2026 1:12 am Arvostan niitä viestejä suuresti. ryssä nimittäin ON perseestä.
Totta, mutta siitä huolimatta huvittaa tuon kyseisen nimimerkin omistautuneisuus asialle. Yli 40 viestiä, kaikki yhden tai kahden lauseen mittaisia ryssän suolauksia.
Don varmaankin osaa kertoa hieman tarkemminkin kyseisestä nimimerkistä :wink:
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
JOMPPE
Martin Riggs
Viestit: 600
Liittynyt: Pe Touko 31, 2024 10:12 am

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja JOMPPE »

rikkalapio kirjoitti: La Tammi 24, 2026 11:19 pm Nimimerkki mijuheto on antanut aika kovan panoksen palstalle viestihistoriansa perusteella :lol:

search.php?author_id=76342&sr=posts
Antaa ihan yhtä kovan panoksen kuin joku peppuloordin horinoita jakelava nimimerkki.
Bird
Axel Foley
Viestit: 2390
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Bird »

Naurattaa montakin asiaa, mutta laitetaanpas niistä nyt vain nämä:

Naurattaa, miten helposti pieni piikki menee ohi, vaikka oma kirjoitustyyli on jo valmiiksi kärjekäs.

Naurattaa myös se, että alfa/beta-ajattelua vaan edelleen pidetään jonain ihmistutkimukseen pohjaavana mallina, vaikka se lähti liikkeelle vanhentuneesta susitutkimuksesta, jota ei voi yleistää ihmisiin. Nykytutkimus ei tue kyseisiä rooleja – ja koko teorian kumosi jo aikoinaan sama tutkija, joka sen alun perin esitti.

(btw. “nuijamies” on myös vahvasti yksinkertaistava myytti, joka vääristää erityisesti käsityksiä esihistoriallisista miehistä.)
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

Alfa-Beta asettelu Canidae lahkon Canis-suvun laumamuodossa elävillä lajinsa edustajilla ei ole muuttunut yhtään miksikään miljoonien vuosien aikana, ainoastaan mutuilevien tutkijoiksi itseään tituuleeraavien satusetien ja tätien määrä on lisääntynyt. Esimerkkinä tästä vaikka eräs susifilosofi Ellu, joka tuntuu tämän juttuja lueskellessa olevan täysin kuutamolla susien todellisesta laumakäytöksestä ja esimerkiksi pentujen kehityksestä ja kehitystasosta suhteessa pennun ikään. Sanon nyt vaikka näin ennen kuin se älämölö alkaa, etten minä susia suinkaan vihaa, nätti eläin ja ne kuuluu luontoon kuten muutkin pedot, mutta kannan on oltava sopivalla tasolla ja sushukat pitää olla korvessa minne ne kuuluu, ei kaduilla, eikä ihmisten pihoilla ja lammaskasvattajien elinkeinoa tuhoamassa.
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
JasseHames
Perry Mason
Viestit: 3966
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2021 4:54 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja JasseHames »

Kyo_Saki2 kirjoitti: Su Tammi 25, 2026 7:22 pm Jari Louhelainen on kovan luokan dna-tutkija. Uskon hänen taustavoimineen varmistaneen sen, että tutkimansa dna-näytteet kuuluivat no. Longan verilinjaan. Pojan antama näyte on erittäin validi tässä tapauksessa. Ja sieltä ei dna-yhteyttä löytynyt. Keissi varmasti tältä osin klousattu myös poliisin puoilelta, joka oli yhteistyötahona ko. Ylen ohjelmassa.
Jos asiasta halutaan satavarma varmistus, niin JOS Lonka on haudattu aikoinaan multiin, hänen hampaistaan ainakin on henkiläkohtainen dna-näyte edelleen saatavissa.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Siinä on täysin selvästi taas eräs "Kosti"-työkyvyttömyyseläkeläisen sukkanukeista/sivupersoonista. "Kosti" "klousailee" vaan mielisairaassa mielessään yksinään tai korkeintaan muiden sivupersooniensa kanssa kalloja ja kasvonpiirteitä mittaamalla asioita, jotka tosielämässä voidaan verifioida/falsifioida vain DNA-testeillä. Esko Lonka on kuollut joskus 1990-luvun alussa eikä häneltä tiettävästi ole koskaan otettu DNA-näytettä vertailtavaksi mihinkään.

Ps. DNA-näyte muuten otetaan haudasta ylös kaivetulta vainajalta yleensä reisiluusta...
"Kostin" sukkanukke/sivupersoona kuvittelee suuruusharhoissaan tuntevansa Castrén & Snellmanin osakkaan:
Ross Sullivan kirjoitti: Ma Tammi 06, 2025 1:42 am Mulla on muuten kaveri Kassun osakkaana!
vastarannansääski
Neuvoja-Jack
Viestit: 509
Liittynyt: Su Tammi 21, 2024 5:56 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja vastarannansääski »

Murhainfo on yhden ihmisen öyhötyspaikka. Aika naurettavaa, ettei ylläpito tee asialle mitään.
Bird
Axel Foley
Viestit: 2390
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Bird »

SYLWAR kirjoitti: To Tammi 29, 2026 8:59 pm Alfa-Beta asettelu Canidae lahkon Canis-suvun laumamuodossa elävillä lajinsa edustajilla ei ole muuttunut yhtään miksikään miljoonien vuosien aikana, ainoastaan mutuilevien tutkijoiksi itseään tituuleeraavien satusetien ja tätien määrä on lisääntynyt. Esimerkkinä tästä vaikka eräs susifilosofi Ellu, joka tuntuu tämän juttuja lueskellessa olevan täysin kuutamolla susien todellisesta laumakäytöksestä ja esimerkiksi pentujen kehityksestä ja kehitystasosta suhteessa pennun ikään. Sanon nyt vaikka näin ennen kuin se älämölö alkaa, etten minä susia suinkaan vihaa, nätti eläin ja ne kuuluu luontoon kuten muutkin pedot, mutta kannan on oltava sopivalla tasolla ja sushukat pitää olla korvessa minne ne kuuluu, ei kaduilla, eikä ihmisten pihoilla ja lammaskasvattajien elinkeinoa tuhoamassa.
Susien laumakäyttäytyminen ei ole sama asia kuin alpha–beta -teoria.

Alpha–beta-malli kehitettiin vankeudessa tehtyjen havaintojen pohjalta, ei susien luonnollisista elinolosuhteista. Sen takia havainnot ei myöskään vastannut susien todellista laumakäyttäytymistä.
Luonnossa susilaumat on pääosin emo–isä–jälkeläisistä koostuvia perheryhmiä, joissa ”johtajuus” perustuu vanhemmuuteen, ei aikuisten väliseen valtahierarkiaan.
Kyseinen malli siis tosiaan perustuu vanhentuneeseen ja virheelliseen tulkintaan, ja se on sittemmin kumottu.

(Jätän aiheen omalta osaltani tähän, ettei mene taas OT:ksi. )
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
JasseHames
Perry Mason
Viestit: 3966
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2021 4:54 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja JasseHames »

LexVeritas kirjoitti: La Tammi 31, 2026 11:12 am
Ross Sullivan kirjoitti: La Tammi 31, 2026 10:28 am Ylen Murhan DNA -dokumentissa ei kyseenalaisteta, että Make ei olisi Eskon poika. Make ei itsekään sitä kyseenalaista. Virallisesti Make on Eskon poika. Make on isänsä näköinen.

Johtopäätös: Minfossa lähdetään siitä, että Make ei ole Eskon poika.
Ei lainkaan noin, vaan sinä lähdet siitä, että Make on varmuudella Esko Longan poika, koska hänet on sellaiseksi merkitty, hän on jonkun mielestä Esko Longan näköinen, ja koska YLE:n ohjelmassa ei väitetä muuta.
Minä taasen lähden siitä, että niin kauan kun Esko Longan dna ei ole selvitetty, ei tiedetä varmuudella, onko hänen spermaansa liinassa.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Tästä on jankutettu Bodom-alueella melko paljon. "Ross Sullivan" on "Kosti"-työkyvyttömyyseläkeläisen sivupersoona/sukkanukke, joka on raivotautisesti sitä mieltä, että Gustafsson on Bodominjärven murhien tekijä. Jos todisteet viittaisivat vahvasti johonkin muuhun henkilöön, niin täysin narsistinen ja muutenkin mielisairas henkilö ei pysty myöntämään olevansa väärässä ja siksi yrittää jankuttaa kasvonpiirteiden ja "virallisuuden" todistavan Maken olevan Esko Longan poika.

"Kosti"-työkyvyttömyyseläkeläisen kasvonpiirteillä isyyden "todistavia" sukkanukkeja on Bodom alueella paljastunut ainakin nimimerkit "Ross Sullivan", "Cohle" ja "Kyo_Saki2".
"Kostin" sukkanukke/sivupersoona kuvittelee suuruusharhoissaan tuntevansa Castrén & Snellmanin osakkaan:
Ross Sullivan kirjoitti: Ma Tammi 06, 2025 1:42 am Mulla on muuten kaveri Kassun osakkaana!
Bird
Axel Foley
Viestit: 2390
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Bird »

RL11/6 kirjoitti: Pe Tammi 30, 2026 3:59 pm "Mm. Tefal ja Webasto tarjoaa erinomaista kaukosäätöä (remote controllia) kaukokytkettävään pommi- ja ansoitustekniikkaan, jos ymmärtää niiden päälle jotain. 000,1 grammakytkimestä (painovaa´asta) voi toteuttaa jopa ilmanpainekeskeisen räjäyttimen, jonka saattaa aktiivitilaan esim. Webaston sähköteknologialla, jotta ei jää riskiä, että itse pommiansoitteen kytkijä räjähdä vahingon sattuessa pommikuorman mukana itse niin kuin manuaalikytkennässä saattaisi käydä.

Olen siis saanut peruskoulutuksen räjähdeansoitusosaamiseen Al-Qaedan kevätleirillä syyskuussa 2009, jonka jälkeen olen kouluttanut Saksan terroripommeihin erikoistunutta toimintaryhmää, joka Suomessa toimii vastaavan lailla nimellä "Tepo-yksikkö", en kuitenkaan nostanut tuosta palkkaa, koska toimin ylemmän voiman osoittamassa jumalallisessa erikoistehtävässä räjähteiden ja aseiden suhteen, mutta en ole siis mikään suojelusenkeli, vaan Saatanan kirkkokunnan epävirallinen edustaja, joka saa välillä toimeksiantoja myöskin Jehovan todistajilta.
Ääneen naurut tänään takasi tämä.

Kiitos Saatanalle RL11/6:sta.❤️
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
Orge Gerwell
Olivia Benson
Viestit: 745
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

Trump-ketjusta:
Donald McRonald kirjoitti: Su Helmi 01, 2026 8:59 pm Kuinkahan kauan sikakoiran annetaan tuupata valheitaan tänne?
Ei oikein tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa, kun ketjussa kinastelevat ikibannattu propagandakone ja sekopää nikkimiljonääri. No, kai se nyt sentään enempi naurattaa.

Melkoinen mysteeri, että miksi saavat tuota tehdä.
Orge Gerwell
Olivia Benson
Viestit: 745
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

rikkalapio kirjoitti: Ti Helmi 03, 2026 11:47 pm Te RUS myönteiset ei nyt vittu sentään :lol: :lol: :lol:
🙂
JasseHames
Perry Mason
Viestit: 3966
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2021 4:54 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja JasseHames »

Ross Sullivan kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 7:43 pm https://www.hs.fi/suomi/art-2000011196509.html

"Johdonmukainen ja jäsennelty tuomio, sanoo rikosoikeuden professori Sakari Melander. Hänen mukaansa siinä on hyvin avattu kaikki näyttöön vaikuttaneet seikat.

”Tässä on aika kattavasti selvitetty saatavilla oleva näyttö ja tehty sen perusteella lopputulos, joka on ihan mahdollinen”, Melander sanoo.

”Näyttökynnys ei ole seksuaalirikoksista tavallista alempi, syytettyjen kertomusta on pidetty mahdollisena ja heillä on syyttömyysolettama.”

Kyllä kyllä! Tässä on mielestäni saavutettu Bodom-tuomion taso ja akateeminen hölmö, joka vielä tuomiota kehuu.
Johdonmukaista, että kolmekymppinen ählämi voi laillisesti nussia kaatokännistä lasta kavereidensa kanssa sairaalan viereisessä pusikossa aamuyöllä.

"”Ei tuo niin yksiselitteinen ole. En pitäisi ihan mahdottomana, että näytön arviointi muuttuisi hovioikeudessa, jos se sinne päätyy”, hän sanoo.

Syyttäjä ei aio valittaa tuomiosta. Hänen mukaansa asiassa ei saisi esitettyä lisäselvitystä tai parempaa näyttöä hovioikeudessa."

Tässä tosiaan on esimerkki ilmiöstä, jota ei soisi olevan olemassa. Käräjäoikeuden (kännissä/lahjottuna/pätemättömyyttään) paskoma tuomio saa syyttäjän luovuttamaan, ja käsittely kuolee kärikseen.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Huomasin tämän vasta nyt, kun "Kosti"-työkyvyttömyyseläkeläisen tämä sukkanukke/sivupersoona on estolistalla. On tuo kyllä mielisairauden lisäksi melko vajaaälyinen, kun kuvittelee käräjäoikeuden tuomion sitovan ylempiä oikeusasteita. Mitähän varten ylemmät oikeusasteet ovatkaan... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Kostin" sukkanukke/sivupersoona kuvittelee suuruusharhoissaan tuntevansa Castrén & Snellmanin osakkaan:
Ross Sullivan kirjoitti: Ma Tammi 06, 2025 1:42 am Mulla on muuten kaveri Kassun osakkaana!
Bird
Axel Foley
Viestit: 2390
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Bird »

Tällä kertaa ääneen naurut tästä Viivahatun kommentista (boldaus mun);
viivahattu kirjoitti: Ke Helmi 04, 2026 1:49 am
Private dick kirjoitti: Su Helmi 01, 2026 10:51 am
acp kirjoitti: Su Helmi 01, 2026 4:11 am Orgasmi heikentää chakroja.
Entäs sitten, ei koske suomalaisia koska emme noudata intialaisia satanismirituaaleja. Suomi on kristillinen maa.
Suomi on animistis-polyteistinen maa, johon papin perkeleet pakkotuputtivat kansansatuja Välimeren itäkolkasta. Itse en runkatessani ajattele juuri muuta kuin Piispa Henrikin kallon rusahdusta Lallin kirveen upotessa siihen.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4025
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja McCall »

Nimimerkki Puheenjohtaja on jälleen aloittanut amok-juoksunsa. On ilmeisesti saanut puhelimensa takaisin osastolla.
Orge Gerwell
Olivia Benson
Viestit: 745
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: Naurattaa murhainfossa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

McCall kirjoitti: Ma Helmi 09, 2026 10:51 pm Nimimerkki Puheenjohtaja on jälleen aloittanut amok-juoksunsa. On ilmeisesti saanut puhelimensa takaisin osastolla.
Heh joo, monttusaappaalla on taas maaninen pykälä silmässä. :D
Vastaa Viestiin